1. Anasayfa
  2. Gündem

‘Tacizci’ diye döve döve öldürüldü!İ lk duruşmada 1 tahliye çıktı

‘Tacizci’ diye döve döve öldürüldü!İ lk duruşmada 1 tahliye çıktı
0

 

Olay, 3 Nisan 2022’de Sur ilçesindeki Anzele Parkı’nda meydana geldi. Parkta oturan kız çocuğunun fotoğrafını çektiği tez edilen Ergün Arslan, bir kümenin bıçaklı saldırısına uğradı. Daha sonra dövülüp, yaralı halde sokaklarda gezdirilen Arslan, kan kaybından hayatını kaybetti. Çalışma başlatan polis, güvenlik manzaralarından 7 şüpheliyi belirleyip, gözaltına aldı. Şüphelilerden S.D. (16), E.H.T. (16) tutuklandı, 5 kişi özgür bırakıldı. İtiraz sonrası gözaltına alınan B.E. (23), bu defa tutuklandı. Soruşturma sürerken, kız çocuğu ile annesinin tabirine başvuruldu. Çocuğa, Ergün Arslan’ı fotoğrafı gösterilip, fotoğrafını çeken kişi olup, olmadığı soruldu. Çocuk, fotoğrafı çeken kişinin oburu olduğunu söyledi. Yaralı halde gezdirilmesi imgelere de yansıyan Ergün Arslan’ın otopsi raporunda, “Koltuk altında bıçak yarası, her iki kalçada derin bıçak yarası, darp sonucu ağzındaki dişlerin yerinde olmadığı, burunda, dudakta ağır kanama, burunda çok morarma, sol diz altında yaralanmaya bağlı morarma ve kanama, bedende çok yaygın kan bulaşması” sözleri yer aldı.

‘KASTEN ADAM ÖLDÜRME’ KABAHATİNDEN CEZA İSTENDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma tamamlandı. İddianamede tutuklu sanıklar S.D., E.H.T. ve B.E. ile tutuksuz 3 sanığın resen gelişen olayda daha sonra fikir ve aksiyon birliği içinde hareket ettikleri vurgulandı. Sanık S.D.’nin elindeki bıçakla Ergün Arslan’ı bıçakladığı, öteki sanıkların da tekme ve tokat biçiminde Arslan’ı döverek öldürülmesine neden oldukları için ‘kasten adam öldürme’ kabahatinden başka farklı cezalandırılmaları istendi. 5’i 18 yaşından küçük 6 sanık için müebbet mahpus cezası istendi. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dün davanın birinci duruşması görüldü. 3’ü tutuklu 6 sanık ile Ergün Aslan’ın eşi Azize ile kardeşi Süleyman Aslan salonda hazır bulundu.

‘CANİCE KATLEDİLDİ’

Mahkemede kelam alan Süleyman Arslan, ağabeyinin Yasin Börü üzere canice katledildiğini söyledi. Mahkeme heyeti, olay anına ait imajların izlenmesini istedi. İmajlardan etkilenmemesi için Arslan’ın eşi Azize Arslan da salondan çıkarıldı. 6 sanık için ayrıyeten fotoğraf teşhisi yapıldı. Heyet, E.H.T.’nin tahliyesine, S.D. ile B.E.’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, mahkemeyi 23 Ekim’e erteledi. Mahkeme çıkışı DHA’ya konuşan Ergün Arslan’ın eşi Azize Arslan, adalet istediğini belirterek, “Eşimi sebepsiz yere katlettiler. Bugün duruşması vardı. Bir kişiyi hür bıraktılar. 2 kişi tutukludur. Bir sonraki duruşmada onları da bırakırlar. Hepsine ağırlaştırılmış müebbet istiyorum. Eşimin hakkı ve kanı yerde kalmasın. Öteki hiçbir şey istemiyorum. Ortada imaj olmasına karşın özgür kalıyorlar. Bunu anlamıyorum” diye konuştu.

‘KARDEŞİME VURUYOR, O KİŞİ SERBEST’

​Süleyman Arslan ise ağabeyinin oruçlu olduğu sırada katledildiğini belirterek, “Vahşice bir katliam gerçekleşti. Bugün birinci duruşması gerçekleşti. 3 kişi tutuklu olarak, 3 kişi ise isimli denetim kuralıyla yargılanıyordu. Duruşma 23 Ekim’e ertelendi. Tutuklu yargılanan 3 bireyden biri de tahliye edildi. Özgür bırakılan kişi, imajlarda gövde gösterisi yaparak kardeşimin ensesine vuruyor. O vakit başkalarını de bıraksınlar. Her şey alenen ortadadır. Karşı tarafın avukatlarından bir tanesi, ‘bu vahşettir’ diye geri çekildi. Buradan avukata hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyorum. Bu davanın ardındayız ve sonuna kadar da gerisinde duracağız. Bunların birinci ve ikinci sözleri birbiri ile çelişiyor. Tahliye edilenin bir an evvel tutuklanmasını istiyorum” dedi. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir