1. Anasayfa
  2. Gündem

Süt banyosuyla gündeme gelen işçi 70 kişiye hakaret davası açtı

Süt banyosuyla gündeme gelen işçi 70 kişiye hakaret davası açtı
0

Süt toplama merkezindeki emekçilerden Emre Sayar’ın paklık kazanında süt banyosu yaptığı ana ilişkin manzaralar, 6 Kasım 2020’de toplumsal medyada paylaşıldı. Uğur Turgut’un paylaştığı imgelere reaksiyon yağdı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla firmanın Meram Sanayi Sitesi’ndeki süt toplama merkezine giden Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ali Ergin ve beraberindeki takım, iş yerini denetledi. Kontrollerin akabinde iş yerindeki eserler imha edildi.

ONAY DOKÜMANI İPTAL EDİLDİ, İŞ YERİ KAPATILDI

Ayrıca firmanın işletme onay evrakı iptal edildi, faaliyetlerden menedildi ve mühürlenip kapatıldı. 5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini karşıtlıktan para cezası uygulandı. Olayla ilgili savcılığa da hata duyurusunda bulunuldu. Soruşturmayla ilgili gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, 7 Kasım 2020’de sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sayar ve Uğur, 12 Kasım’da avukatları aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. Daha sonra Sayar ve Uğur tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

15 YILA KADAR MAHPUS CEZASI İSTEMİ

Tutuksuz yargılanan 2 firma çalışanı hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun 185’inci hususundaki ‘İçilecek sulara yahut yenilecek yahut içilecek yahut kullanılacak yahut tüketilecek her çeşit besin yahut şeylere zehir katarak yahut öbür suretlerle bunları bozarak şahısların hayatını ve sıhhatini tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası verilir’ kapsamında yargılanmaları talep edildi.

2 SANIK DA BERAAT ETTİ

Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 2 kişi hakkında 21 Ekim 2021’de görülen duruşmada savcı mütalaasında; sanıkların dezenfektan teknesine sıcak su ve biraz da süt artığı koyarak, iç çamaşırlarıyla banyo yaptığı manzaraların toplumsal medyadan yayınladığını belirtti. Tekne içerisindeki unsurun süt olmadığı, görüntünün akabinde teknede bulunan çoğunluğu sıcak su olmak üzere süt artığının imha edildiğinin tespit edildiğinin anlatıldığı mütalaada, ‘zehirli unsur katma’ hatası teziyle açılan davada teknenin süt üretimine uygun olmadığı, kişi yahut şahısların sıhhatini etkileyecek bir durum olmadığı belirtilerek, 2 sanığın beraati talep edildi. Mahkeme heyeti, yapılan duruşmada sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut’un beraatine karar verdi.

‘HAKLILIĞIM İSPATLANDI’

Emre Sayar, avukatı Mehmet Tunç aracılığıyla görüntüler yayınlandıktan sonra kendisine toplumsal medya üzerinden hakaret içerikli paylaşım yapan 70 bireye dava açtı. Yanlış anlaşılmaya maruz kaldığını söyleyen Emre Sayar, “Haklılığım mahkemece ispatlandı. Bana toplumsal medya üzerinden de haksız yere hakaretler ettiler. Aile değerlerime ziyan vermeye çalıştılar. Bunun için avukatımla birlikte bana hakaret edenlere dava açmaya karar verdik. Şu ana kadar 70 bireye hakaret davası açtık. Kimseye de hakkımı helal etmiyorum. Umarım adalet yerini bulur ve olayların iç yüzünü araştırmadan yalnızca kulaktan duyma sözlerle rastgele bir mevzuda milletimiz yorum yapmayı da inşallah bırakır ” dedi.

Sayar,  açtığı davalarla ilgili hukuku sürecin  devam ettiğini kelamlarına ekledi. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir