1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Suriyeli sığınmacıların dönüşü için 240 bin konut yapılacak! 12 ilde geri dönüşler için ofisler oluşturuldu

Suriyeli sığınmacıların dönüşü için 240 bin konut yapılacak! 12 ilde geri dönüşler için ofisler oluşturuldu
0

Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve TSK tarafından hudut ötesi harekatlar ile inançlı hale getirilen bölgelere, sığınmacıların dönüşü devam ediyor. Şu ana kadar 554 bin Suriyelinin geri dönüş yaptığı öğrenilen topraklara daha fazla sığınmacının gelmesi için çalışmalar sürüyor. Türkiye ile Katar ortasında 1 yıl evvel başlatılan proje kapsamında tüm finansmanı Katar Kalkınma Fonu tarafından karşılanacak olan 240 bin kalıcı konut yapılması kararlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı uyumunda yürütülen proje kapsamında 1 yıllık mühlet içerisinde Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı bölgesinde belirlenen 9 bölgeye kalıcı konutların yapılması kararı alındı.

5 BİN KONUTLUK BİRİNCİ ETABIN TEMELİ ATILDI

Proje kapsamında 5 bin konut yapılacak olan Suriye’nin Cerablus kentinin Ras-ul Cavz bölgesinde temel atma merasimi düzenlendi. Burada düzenlenen merasime; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Gaziantep Valisi Davut Gül, Kilis Valisi Recep Soytürk, Katar Kalkınma Vakfı Genel Müdürü Halil Al Kovari, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, AFAD Lideri Yunus Sezer ile yüzlerce Suriyeli katıldı.

Törende birinci konuşmayı yapan AFAD Lideri Yunus Sezer, Suriye’deki iç savaşının başından itibaren Suriyelilere kucak açtıklarını ve geri dönüşlerine katkı için süreksiz ve kalıcı konutların imaline aracılık ettiklerini söz etti.

Katar Kalkınma Vakfı Genel Müdürü Halil Al Kovari, Suriyelilerin geri dönüşleri için muhtaçlık duyulan konutların tüm finansmanın Katar tarafından sağlandığını söz ederek, projelendirme noktasında Türkiye’nin verdiği dayanağa teşekkür etti.

‘DÜNYANIN KONUŞACAĞI EN KIYMETLİ PROJELERDEN BİRİSİ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise konuşmasında projenin, dünyanın konuşacağı değerde olduğunu söz etti. Suriyelilerin geri dönüşleri noktasında yapılacak kalıcı konutların insanlık tarihine geçeceğine vurgu yapan Bakan Soylu, “Dünyanın bugünden sonra konuşacağı en değerli projelerinden birisinde daima birlikte olmak bizim için büyük bir onurdur. Bu bölgenin ve dünyanın en değerli projelerinden insanlık tarihine geçecek projelerinden birisine önderlik yapan Katar Buyruğu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, buradan insanlık ismine, bölgedeki huzur, insani yardım ve kalkınma ismine, minnet ve şükranlarımızı iletiyorum” dedi.

’14 MİLYON İNSAN YARDIMA MUHTAÇ HALE GELDİ’

Suriye iç savaşının akabinde ülkedeki 14 milyon insanın yardıma muhtaç hale gelerek zarurî göç ettiğini söz eden Bakan Soylu, şöyle dedi:

“2011 yılından itibaren tarihin en dramatik tablolarını bu bölge yaşıyor. 6 milyon 800 bin insan ülkesini terk etti. 6 milyon 700 bin insan ülkesinin kendi içerisinde mecburî olarak yer değiştirdi. Toplam 14 milyon insan insani yardıma muhtaç hale geldi. Bilinen en düşük sayı olarak 500 bin kişi hayatını kaybetti. Öncelikle bu bölgenin inançlı hale getirilmesi birinci amaçtı. Bir taraftan içinde bulunduğumuz bölgede Fırat Kalkanı Harekatı yapıldı. Yeniden bu projenin olacağı bölgelerde birçok harekat yapıldı ve bu bölge terörden arındırıldı. Zeytin Kısmı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı ve Bahar Kalkanı Harekat ile buralarda hayatın olağanlaşması için el birliğiyle büyük bir gayret sürdürülmektedir. Zeytin Kısmı Harekatı’nın yapıldığı bölge ile Bahar Kalkanı Harekatı bölgesi olan İdlib’de ve Afrin’de şu ana kadar yaklaşık 107 bin briket konut yapıldı. Burada yaşayanlarla el birliği içerisinde bu adımlar atıldı ve bahsettiğim bölge içerisinde toplam 6 milyon insan yaşamaktadır.”

Bölgenin gelişmesi için endüstrileşmeye kıymet verildiğini ve şu anda inançlı olarak isimlendirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde 2 bin 857 imalathane açıldığını anlatan Soylu, “Bu bölgenin bir özelliği var. Bu bölge tarımda da ticarette de endüstride de tarihin kendisine bırakmış olduğu en kıymetli karakter olarak üretim merkezidir, ticaret merkezidir. Kendisini toplayabilme imkanı en kıymetli bölgedir. Bilhassa Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu davet tekrar bir dost eliyle taçlandırıldı. Bundan tam bir yıl evvel, değerli Katar Buyruğu Sayın Temim ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu tarihi adımın birinci görüşmesini gerçekleştirdi. Türkiye’de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin bu bölgede yapılacak inançlı meskenlere getirilmesi için birinci adım atıldı. Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesinde bir yıl içerisinde 9 alan belirlendi. Bütün maliyetlerini, bütün projesini Katar Devlet Kalkınma Fonu’nun üstlendiği bu kıymetli adım için projelendirildi ve Nisan 2023’te AFAD Başkanlığıyla Katar Kalkınma Fonu ortasında bir protokol imzalandı. Bu bir yıl içerisinde hazırlanma sürecinde hem Ukrayna Rusya savaşının, birebir vakitte da bizim 6 Şubat’ta yaşadığımız sarsıntının elbette ki bir tesiri oldu. Birinci atılan adım olarak toplam 28 bin 681 konutun birinci etabı 5 bin konutluk temelin atılmasına daima bir arada şahitlik edeceğiz. Bu bölgede 9 başka planlanmış, projelendirilmiş 240 bin konut yapılacaktır” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN GELENLER YERLEŞTİRİLECEK’

Yapımına başlanan 5 bin konutluk birinci etabın yıl sonuna kadar biteceğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’den bu gelişler onurlu, istekli ve inançlı geri dönüş olarak sağlanacaktır. Bu proje insanlık tarihinin konuşabileceği en onurlu projedir. Proje kapsamında 60, 80 ve 100 metrekare olacak bu konutlar bu proje dahilinde yürütülecek ve birinci 5 binlik konut bu yıl bitmeden tamamlanacaktır. Burada dünyaya örnek bir adım atılmaktadır. İnsani yardımın bir bölgede nasıl kalkınmaya dönüştüğü gösterilmektedir. Bu proje yalnızca konut projesi değildir. Bu projenin içerisinde tarım yerleri, bu projenin içerisinde ticaret tesisleri, bu projenin içerisinde üretim tesisleri, sanayi tesisleri ve bu projenin içerisinde tüm toplumsal donatılar eğitiminden sıhhatine kadar bulunmaktadır.”

Türkiye’nin, dünyanın her yerindeki muhtaçlık sahibi ve mazlumlara el uzattığını belirten Soylu, “Göreceksiniz ki bu o denli bir başlangıç oluyor ki, o denli bir başlangıç yapılıyor ki, dünyadaki ekilen nefret tohumlarını ortadan kaldıracak. Biz Müslümanız, insan yaratılmışların en onurlusudur. Sırtımızı dünyanın meselelerine, kardeşlerimizin problemlerine dönemeyiz. Dönmedik de, tam 12 yıldır dünyanın kanayan yarasına seyirci kalmadık. Dünyanın neresinde olursa olsun elimizi uzattık. Bugün atılan adım o denli bir adamdır ki sözlerle ifade edilemez. Bugün atılan adım yetimleri sevindirmektedir. Bugün atılan adım yerlerinden edilmiş insanlara yeni bir ümit olmaktadır” dedi.

’12 VİLAYETTE GERİ DÖNÜŞLER İÇİN OFİS OLUŞTURULDU’

Yapımı tamamlanacak olan konutlara Türkiye’deki Suriyelilerin yerleştirileceğini söz eden Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’de bu onurlu, inançlı ve gönüllülük geri dönüş için yaklaşık 12 başka vilayette 12 farklı ofis oluşturulmuştur. Türkiye’de bulunan Suriyeli kardeşlerimizin sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat liderleriyle tam bir yıldır bunun çalışması yapılmaktadır. Kardeşlerimizin sayesinde burada yeni hayatlar yeşerecektir. Bu bölgeler savaşın, karmaşıklığın, kaosun değil; bu bölgeler ümidin, geleceğin bölgesi olacaktır ve Allah müsaade verirse de çok çabuk bir vakit dilimi içerisinde yaklaşık 2,5- 3 yıllık bir vakit dilimi içerisinde 240 bin konut ve 1 milyon insan bu bölgede yerleşime başlayacak, hayatına devam edecek, üretimini sağlayacak, eğitimini sağlayacak ve bu bölge bölgemizin en kıymetli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecektir. Çok paranız olabilir lakin vicdanınız, kalbiniz ve kardeşliğiniz olmayabilir. Katar’ın yaptığı bu atak hem vicdan hem kalp hem de kardeşliğin bütün dünyaya haykırılmasıdır. Dünyada yeni bir periyot başlamaktadır. Mağdurlar ve mazlumlar yalnız değildir.”

Bakan Soylu, konuşmasının akabinde merasime katılanlarla butona basarak kalıcı konutların birinci temelini attı. İnşaat alanını dolaşan ve emekçilerle sohbet eden Soylu, daha sonra gazetecilere bugüne kadar ülkesine dönen Suriyeli sayısının 554 bin olduğunu ve proje kapsamında da 1 milyon sığınmacının inançlı, onurlu ve istekli olarak Suriye’ye dönmesini hedeflediklerini söyledi.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap