1. Anasayfa
  2. Gündem

Sosyal medyadan halkı kin ve düşmanlığa karşı kışkırtan şüphelilerin 2’si yakalandı

Sosyal medyadan halkı kin ve düşmanlığa karşı kışkırtan şüphelilerin 2’si yakalandı
0

Önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ve sonrasında toplumsal medyada kamuoyunda aldatıcı, gerçek dışı ve yanlış algı oluşturacak biçimde kamu tertibini ve kamu barışını bozmaya yönelik gerçeğe karşıt bilgileri paylaşan, provokatif ve manipülasyon içeren paylaşımlar yapıp yayan toplumsal medya hesapları ile ilgili olarak re’sen soruşturma başlatılmıştı.

Seçim müddeti boyunca halkı kin ve nefrete teşvik eden hesap sahiplerine yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde harekete geçen İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bağlı takımlar, küfür ve hakaret içeren, gerçek dışı ve yanlış algı oluşturacak formda kamu sistemini ve kamu barışını bozmaya yönelik gerçeğe karşıt bilgileri paylaşan, provokatif ve manipülasyon içeren paylaşımlar yapan kelam konusu toplumsal medya hesapları ile ilgili operasyon başlattı.

BİR HESAP SAHİBİNİN MALTA’DA YAŞADIĞI ORTAYA ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde “@Darkwebhaber”, “@HaberReport”, “@solcugazete”, “@militerdoktrin” ve “@ajans_muhbir” mahlaslı 5 toplumsal medya hesabını kullanan şüphelilerin yakalanması için başlatılan operasyonda A.A. ve H.D. isimli 2 kişi yakalandı. Bir hesap yöneticisinin Malta’da yaşadığı, 2 hesap sahibinin ise firari olarak arandığı öğrenildi. Dezenformasyon yapıp halkı kışkırttığı teziyle yakalanan 2 A.A. ile H.D., emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 2 kuşkulu hakkında yurt dışı çıkış yasağı konularak isimli denetim kararları uygulandığı belirtildi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir