1. Anasayfa
  2. Gündem

Son sözler söyleniyor

Son sözler söyleniyor
0

BEYZA COŞKUN ANKARA – Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen birinci tıp oylamasında hiçbir adayın yüzde 50+1 oy oranına ulaşmaması nedeniyle Türkiye yarın siyaset tarihinde birinci kere cumhurbaşkanını seçmek emeliyle ikinci tıp oylama için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı seçim için sıkıştırılmış kampanya süreci bugün tamamlanacak. 

Adaylar ve kendilerini destekleyen ittifaklar ile partilerin temsilcileri propaganda yasağının başlayacağı saat 18.00’e kadar seçmenlere son bildirilerini verecek. Son kelamı ise yarın sandık başına gidecek seçmen söyleyecek. 

Zaman darlığı nedeniyle birinci cinsin akabinde kampanya stratejilerinde değişikliğe giden başkanlar, ikinci tipe yönelik propaganda çalışmalarında mitingler yerine yüklü olarak kapalı salon toplantıları, aşikâr toplumsal bölümlerle buluşma, toplumsal medya paylaşımları ve televizyon yayınlarına tartı verdiler. Adaylar ve başkanlar, bugün son kere seçmenle buluşup, takviyelerini talep edecekler. 

Sahip olduğu seçmen sayısı prestijiyle seçim sonucunu belirlemede kritik kıymete sahip İstanbul, tıpkı vakitte 27 Mayıs darbesinin 63’üncü yıl dönümüne denk gelen bugün yeniden başkanların yüklü çalışma noktasını oluşturacak. 

Erdoğan Beykoz’da 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvel saat 14.00’de merhum Başbakan Adnan Menderes’in anıtmezarını ziyaret edecek. Akabinde 15.30’da Beykoz’da vatandaşlara seslenecek. Erdoğan pazar günü oyunu ise İstanbul’da Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullanacak. 

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de son gün İstanbul’u mesken tutacak. Akşener pazar günü de Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde sandık başında olacak. 

Kılıçdaroğlu ise son propaganda gününü Ankara’da geçirecek. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde dargelirli mesken bayanları ile bir ortaya gelecek. Ankara’da Arjantin Ortaokulu’nda oy kullanacak olan Kılıçdaroğlu, yarın oy verme süreçlerinin tamamlanmasının akabinde CHP Genel Merkezi’ne geçerek gelişmeleri takip edecek. Birinci çeşitte olduğu üzere pazar akşamı ilerleyen saatlerde Millet İttifakı önderlerinin de CHP’ye geçmesi bekleniyor. 

MHP başkanı Devlet Bahçeli, 27 Mayıs Ülkücü Şehitler günü kapsamında bugün evvel Kızılcahamam’daki Ülkücü Şehitler Anıtı’nı ziyaret edecek. Sonrasında Etimesgut’ta partisince organize edilen açık hava toplantısında vatandaşlara seslenecek. Bahçeli, oyunu Anıttepe Ortaokulu’nda kullanacak, gelişmeleri de genel merkezden takip edecek. 

Seçim yasakları

Yarın saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Emniyet ve asayişi korumakla vazifeli olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafe üzere bütün genel cümbüş yerleri kapalı olacak. Cümbüş yeri niteliğindeki yerlerde sadece yemek verilebilecek, düğünler ise yarın saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir