1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika! YSK’dan açıklama: İşte partilerin vekil sayıları

Son dakika! YSK’dan açıklama: İşte partilerin vekil sayıları
0

Milletvekili genel seçimleri için son itirazlar 21-28 Mayıs ortasında Yüksek Seçim Kurulu’na yapıldı. Bu itirazların görüşülüp karara bağlanmasının akabinde kesin sonuçlar Resmi Gazete’ye gönderildi.

Kesin sonuçları duyuran YSK Lideri Yener’in açıklamaları şöyle:

28 Mayıs 2023 tarihinde saat 17.00 prestijiyle harikulâde itiraz süreci sona ermiş olup heyetimiz 29 Mayıs 2023 tarihinde toplantısında itirazları kıymetlendirmiş ve sonuçlandırmıştır. 28. Devirde milletvekili kesin sonuçları ilan edilmek üzere Resmi Gazete’ye gönderilmiştir.

İŞTE PARTİLERİN VEKİL SAYILARI

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 268, Yine Refah Partisi’nin 5, MHP’nin 50, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin 61 , Türkiye Emekçi Partisi’nin 4, CHP’nin 169, UYGUN Parti’nin 43 milletvekili kazanmış olduğu anlaşılmış olup sonuçların siyasi partilere ve Türk demokrasisine güzel olmasını diler kamuoyuna hürmetle sunarız.

SEÇMEN SAYISI 60 MİLYON

14 Mayıs’taki seçimlerde toplam 60 milyon 774 bin 565 seçmen oy kullandı. Kayıtlı seçmenlerden 53 milyon 994 bin 11’i sandığa gitti, 52 milyon 627 bin 866’sı geçerli sayıldı.

YEMİN GÜNÜ

TBMM İçtüzüğünün “İlk toplantı, andiçme ve vazifeye başlama” başlıklı üçüncü unsuruna nazaran, birinci birleşimde, öncelikle milletvekillerinin ant içme merasimi yapılacak.

Ant içme, her milletvekilinin Anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle motamot okumasıyla gerçekleştirilecek. Milletvekilleri; seçim etrafı, soyadı ve isimlerinin alfabe sırasına nazaran ant içecek.

Ant içme merasiminde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları birinci birleşimin başında ant içebilecek.

Milletvekilleri ant içerek vazifeye başlayacak. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

BAŞKANLIK DİVANI

Yasama periyodunun birinci birleşiminin birinci oturumundan başlayarak Lider seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Süreksiz Başkanlık misyonunu yapacak. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği vazifesini yerine getirecek. En genç 6 milletvekili de süreksiz olarak katip üyelik yapacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir