1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika… Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında… En hassas hesaplar!

Son dakika… Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında… En hassas hesaplar!
0

Zafer Partisi, Adalet Partisi, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi’nden müteşekkil Cet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, oyların yüzde 5.17’sini almıştı. 28 Mayıs’da düzelenecek ikinci tıp için denklemler oluşmaya başladı. AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş da dün Cet İttifakı bileşeni Zafer Partisi’nin başkanı Özdağ’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu da dün tıpkı saatlerde Adalet Partisi’ni ziyaret etti. Görüşmeden sonra Adalet Partisi Genel Lideri Öz, Kılıçdaroğlu’na dayanak verdikleri duyurdu. Basın toplantısı düzenleyen Sinan Oğan, parlamentoda çoğunluk ve cumhurbaşkanının birebir safta olmasının kıymetine dikkat çekti; “İkinci cinste Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ı destekleyeceğiz” dedi.

ÖNDER YILMAZ Ankara – CET İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan ikinci çeşit cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini söyledi.

Ankara’da Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın CET İttifakı bileşenlerine yönelik temas trafiği sürerken Sinan Oğan da basın toplantısı düzenledi. Oğan, açıklamasında özetle şunları söyledi: “5.2 oy alarak seçim üzerinde tesirli bir rol aldık. CET İttifakı’nın bileşenlerine, parti yöneticilerine, seçmen tabanına teşekkür ederim. Bizi en güç vaktimizde yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma, Sinan Oğan gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Bizimle farklı görüşte olmasına karşın bize inanan güvenen tüm vatandaşlarıma sevgi hürmet ve teşekkürlerimi iletiyorum. Afişleri, pankartları, broşürleri, halkımız internet sitemizden indirerek konut, işyeri, araç, cadde ve sokaklarında astılar. Bilhassa gençlerimiz sevgi seli olup aktılar. Hepsine teşekkürü borç biliyorum.

‘Sürpriz yaptık’

Maalesef birtakım kesitler oy oranımızı şaşırarak izliyor. Meğer görmezden geldikleri ciddiye almadıkları durum şuydu: Biz 3 yıldır seçime hazırlanıyorduk, seçmeni küçümseyen onları rastlantısal oyları olarak gören bize değil öbür adreslere yazmaya çalışanlara dikkatle takip etmelerini öneriyoruz. Güç birliği bu başarıyı getirmiştir. Olağan koşullarda bizim almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9-16 bandındaydı. Bir taban dalganın geldiğini, tüm anketlerin yanılacağını, seçimin sürprizini bizim yapacağını söz ettik. Halbuki artık dediğimiz noktadayız. Çekilme durumumuzda seçimin birinci tıpta biteceği gerçeğini sanırım herkes görmüştür. Seçimde adil olmayan kurallarda yarıştık. Devlet imkanlarından yoksun… Bizim medya ambargosunu kırmamıza neden olan istekli toplumsal medya kullanıcılarına teşekkür ediyorum.”

‘KİLİT HALİNE GETİRDİK’

Plana sadık kalarak birçok gayeye ulaştıklarını tabir eden Oğan, şöyle devam etti:

“İnşallah gelecek yıllarda bu amacımıza ulaşacağız. Toplumsal medya adreslerimizde daha evvel yayınlamıştık. Bu seçimlerin toplumun önüne koyduğumuz gaye ve maksatlar açısından değerlendirdiğimizde Türk milliyetçiliği ve Atatürkçülüğü ülkenin gündemi haline getirdik. HDP üzerinden oluşturulan kilit parti durumunu Türk milliyetçilerini kilit haline getirdik. Türkiye’de güçlü ve milliyetçi seçmen kitlesinin görülmesine katkı sağladık. İkinci cinse kalan adayların bizim söylemlerimize sarılmalarını sağladık. Bizi dikkate almayan, saymaya gerek görmeyen, bizim siyasi hareketimizi saydığını gördük. PKK, FETÖ ve gibisi üzere her türlü terör örgütleri gayretinde halim siyasetin ana akımında yer bulmasını sağladık. Anayasa’nın değişmez unsurları ve Türklük üzere kavramlarda farkındalık oluşturduk.

Biz bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün itibariyle seçimlerde görmezden gelinen, hakkı yene Türkün sesini taşımaktayız. Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir.

Dört temel mevzuda ivedilikle ele alınması gereken büyük meseleler olduğu kanaatindeyiz. Türkiye’de bulunan sığınmacılar konusu ülkemizde ilerleyen süreçlerde güvenlik, iktisat, toplumsal maliyetleri olabilecek mevzudur. İkincisi ise Türkiye’deki sarsıntı gerçeğidir. Sarsıntı konusu acil bir ulusal güvenlik problemidir. Bunun için uzun mühlet önerdiğimiz Afet Bakanlığı tezimiz yeniliğini korumaktadır. 28 Mayıs seçimlerinin ardından ülkece iktisadın gereklerine uygun, nitelikli, süratli sağlıklı kararlar alınması gerekmektedir.”

‘PAZARLIK YAPMADIK’

28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci çeşidinin kritik ehemmiyete sahip olduğunu belerten Oğan, şunları söyledi: “Tabanımız, destekleyenlerimiz, CET İttifakı bileşenleriyle müzakereler yaptık. 28 Mayıs 2023’te yapılacak ikinci cins seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. Burada altını öncelikle çizmek istiyorum ki rastgele pazarlık, angajman, taahhüt belirtmeksizin kırmızı çizgilerimizi söz ettik. Her iki aday ile görüşmelerimiz devlet adamı ve karşılıklı nezaketle gerçekleşmiştir.

Bu müzakere ve istişareler tabandan gelen iletiler sonucunda seçimlerin ikinci çeşidinde Cumhur İttifakı adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğimizi beyan ediyorum. Bize oy veren seçmenleri de sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemelerini talep ediyorum. Atatürkçü ve milliyetçi unsurlarımız çerçevesinde hiçbir beklenti içerisinde olmadan aldığımız kararın aziz Türk milletine güzel olmasını diliyorum, selam ve hürmetlerimle selamlıyorum.”

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçimi ikinci çeşidi öncesinde Adalet Partisi Genel Lideri Vecdet Öz’ü ziyaret etti.

20 dakika süren görüşmenin akabinde iki genel lider açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Buradan bedelli vatandaşlarıma açık yüreklilikle seslenmek isterim. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar hepimizin malumu. Bir var olma ve yok olma gayreti veriyoruz. Türkiye ya aydınlığa yahut karanlığa sürüklenecek. Hepimizin sorumluluğu var ve hepimiz bu sorumluluk içinde hareket etmeliyiz. Türkiye’yi aydınlığa çıkarmalıyız. Artık bu bir seçim olmanın ötesinde bir referanduma dönüşmüş durumda. Daha evvel yapılan bir referandumun, Türkiye’yi nereye getirdiğini hepimiz biliyoruz. Artık bu yapının değişmesi lazım. Fikir özgürlüğünün gelmesi lazım. Yargı bağımsızlığının gelmesi lazım. Üretenin, çalışanın, alın teri dökenin kazanması lazım. Bütün vatandaşlarımı, bütün vatanseverleri sandığa davet ediyorum. Gelin oylarınızı kullanın ve Türkiye’nin bahtını değiştirelim. Evlatlarımız için, çocuklarımız için, torunlarımız için hoş bir Türkiye’yi inşa edelim.”

Destek açıklaması

Vecdet Öz de, şunları söyledi: “ATA İttifakı maçın birinci yarısında misyonunu yaptı. Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisi bir hareketti. Bunun mimarı Ümit Özdağ Bey’le ikimizdik. CET İttifakı isminin de isim babası bendim. Demokrasinin önünün kesilmemesi için bizler kararımızı verdik, Adalet Partisi olarak Genel Yönetim Konseyimizi topladık, bu toplantıda Sayın Kılıçdaroğlu’nun şahsına takviye kararı çıktı.”

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir