1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika: New York’ta Türkevi’ne saldırı

Son dakika: New York’ta Türkevi’ne saldırı
0

Cumartesi gününden bu yana ABD’deki seçmenlerin ikinci çeşit için oy kullandığı New York’taki Türkevi, taarruza uğradı.

New York Başkonsolosluğu’nun da içinde bulunduğu binaya, mahallî saatle 03.00 (TSİ 10.00) sularında akın gerçekleşti.

SALDIRGANLAR ARAŞTIRILIYOR

Türkevi’nin giriş katındaki pencerelerde taarruz sonucu büyük delikler açıldığı göze çarparken, New York polisi saldırganları araştırıyor. Toplumsal medyada kırılan konsolosluk camlarını inceleyen polis takımlarının yer aldığı görüntüler paylaşıldı.

‘NEFRET SUÇU’

ABC7 New York muhabiri Anthony Carlo, ‘barbarlık’ olarak nitelediği akında çok sayıda pencerenin yerle bir olduğunu ve polisin olayı ‘nefret suçu’ kapsamında soruşturduğunu yazdı. Carlo, güvenlik kamerası kayıtlarının incelendiğini ve görüntü imajında şüphelinin göründüğünü bildirdi.

METRELERCE KUYRUK

New York ve etrafında yaşayanlar hafta sonu oy vermek için Türk meskeninde kurulan sandıklara koştu, Pazar günü yüzlerce metreyi bulan kuyruklar oluştu.

“LEVYE İLE SALDIRDILAR”

CNN Türk yayınında konuşan New York Polis Teşkilatı Toplum Koordinatörü Erhan Yıldırım, “Burada gördüğümüz kadarıyla camlar çok kalın camlar elinde bir levye ile bu kadar şiddetli bir darbeyi bir anda yapabilecek en az birkaç kişi olabileceğini varsayım ediyorum. Levye ile vurulduğunu anlayabiliriz. Burada daha evvel bizim konsolosluğun önünde önemli manada protesto eden kümeler vardı. Haberi alır almaz bunların yapma ihtimali çok yüksek. Bu kümeler daha evvelden gelip teröristler öldürüldüğü vakit Türk konsolosluğuna karşı bir şey yapılmıştı. Büyükelçimizin açıklaması bekleniyor. Mümkün ihtimali Dışişleri Bakanımız açıklama yapacaktır. Orada önemli halde kamera manzaralarımız var. Türk polisinin güvenlik aldığını biliyoruz. Çabucak iki sokak sonrası da ABD Büyükelçiliği’nin binası var. Burası 24 saat kamera altında olan bir bölge diyebiliriz.” dedi.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap