1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika… Mersin’de araçlar sular altında kaldı, birçok kent için uyarı yapıldı

Son dakika… Mersin’de araçlar sular altında kaldı, birçok kent için uyarı yapıldı
0

Mersin’de ani bastıran yağış nedeniyle bilhassa Altaylılar Mahallesi’nde birçok noktada su taşkınları oldu, vatandaşlar konutlarından çıkamayınca güç anlar yaşadı.

Yağışların birdenbire bastırması ve şiddetli olması nedeniyle bir binanın ihata duvarı yıkıldı. 2 sitenin bahçesinde bulunan araçlar sular içinde kayboldu. Yağışın birinci kat düzeyine ulaşması nedeniyle bina sakinleri de meskenlerinden çıkamayarak mahsur kaldı. Tekrar birebir mahallede bir elektrik direği yıkılırken, kimi yollar yağış nedeniyle kapandı.

Olay yerine gelen itfaiye ve polis grupları inceleme başlattı. Mersin Büyükşehir Belediyesi takımları ile Tarsus Belediyesi grupları bölgede çalışma başlattı. Yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ise zorluklar yaşadı.

BUGÜN İÇİN DE İKAZLAR PEŞ PEŞE YAPILDI

Öte yandan Mersin ve Adana için bugün de alarm verilmiş durumda. İki kent için turuncu ikaz veren Meteoroloji vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda davette bulundu.

Ağrı, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Muş, Sivas, Tokat, Tunceli, Van ve Yozgat’a da sarı kodlu ikaz yapıldı.

Turuncu kodlu ihtar ne manaya geliyor?

Hava durumu tehlikelidir: Varsayım edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması mümkündür. Çok önlemli olmalı, yeni meteorolojik şartlar ve iddialar takip edilmelidir.

Sarı kodlu ihtar ne manaya geliyor?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kurallardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

BU BÖLGELERDE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülke genelinin kesimli ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, (İzmir hariç) Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, (Elazığ hariç) Doğu Anadolu bölgesi ile Kilis, Gaziantep ve Adıyaman etraflarının lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Yağışların, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Muğla, Karabük ve Kastamonu etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığında değerli bir değişiklik beklenmiyor. Batı kısımlarda mevsim normallerinin altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği kestirim ediliyor.

YEREL KUVVETLİ GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, İç Ege ve Akdeniz ile Muğla, Eskişehir, Ankara, Karabük ve Kastamonu etraflarında lokal kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, mahallî dolu, yıldırım, hortum ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güneyli istikametlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Kuzeybatı kısımlarda kuzey ve kuzeydoğu, öbür yerlerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde güneyli istikametlerden kuvvetli (40-70 km/saat) eseceği kestirim ediliyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir