1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika: Meclis, başkanını seçiyor

Son dakika: Meclis, başkanını seçiyor
0

TBMM Genel Heyeti, saat 14.00’te toplandı. Oturumda evvel eski bakanlar milletvekili yemini etti. Akabinde yeni bakanlar yemin etmek için kürsüye geldi. Sonrasında ise Meclis Başkanlığı seçimine geçildi.

Meclis Genel Konseyi saat 14.00’te toplandı. MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli – en yaşlı üye olarak – süreksiz lider sıfatıyla oturumu başlattı.

Oturum, milletvekili olan eski bakanların yeminiyle başladı. Akabinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve 17 kabine üyesi yemin etti.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ BAŞLADI

Sonrasında 30. Meclis Lideri için seçim yapılıyor. TBMM Genel Şurası’nda, 28. Periyot Meclis Lideri seçimi, 1.tur oylaması ile başladı.

Başkan, Süreksiz Başkanlık Divanı’na bildirilen 7 isim ortasından seçiliyor. Lider seçimi saklı oyla yapılıyor. Birinci iki oylamada 400 oy, üçüncü oylamada ise 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Lider seçilecek.

Meclis Lideri aşikâr olduktan 1 hafta sonra da TBMM Başkanlık Divanı üyeleri belirlenecek. Meclis Başkanvekilleri, yönetim amirleri ile katip üyeler belirli olacak.

 7 ADAY YARIŞIYOR

 AK Parti ve MHP; Numan Kurtulmuş’u aday gösterirken, CHP kümesi aday olarak Tekin Bingöl’ü belirledi. Cihan Paçacı ise DÜZGÜN Parti’nin adayı olarak seçime katılıyor. Yeşil Sol Parti (YSP), TBMM Başkanlığı için Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’u aday gösterdi.

TBMM seçimlerinde 4 milletvekili çıkaran TİP ise cezaevindeki Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ı aday gösterdi. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu. Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis Lideri adayı oldu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap