1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika: İşte 28 Mayıs sonrası yapılan anket sonucu! Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, Akşener…

Son dakika: İşte 28 Mayıs sonrası yapılan anket sonucu! Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, Akşener…
0

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün canlı yayında konuğu olan Kamuoyu Araştırmacısı Gürkan Duman, 28 Mayıs seçim sonuçları sonrası yapılan anket sonuçlarını aktardı.

Seçim sonuçları sonrası CHP’deki tabloya dikkat çeken Gürkan Duman, “Ekrem İmamoğlu’nun kurultayda kazanma talihi yok. Delege yapısı buna müsaade vermiyor. Akşener, İmamoğlu ve Akşener üçgenin CHP’nin içerisinde bir istikrar siyaseti yapmaya çalışıyor.” dedi.

“İYİ PARTİ’NİN İSTEDİĞİ VİLAYETLER VAR”

Yerel seçime ait değerlendirmelerde bulunan Duman, “İYİ Parti’nin istediği vilayetler var. İstediğini alamazsa Akşener lokal seçimde ittifak yapacak mı? UYGUN Parti bu denklemde 2019’da hiçbir yer kazanamadı. CHP’nin kazandığı yerlerin birçoklarında YETERLİ Parti’nin sayesinde koltukta oturuyor liderler.” biçiminde konuştu.

Yaptıkları çalışmaya ait bilgi veren Gürkan Duman, “Bu çalışmamızda kota uyguladık. Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlere bu sorulmadı. Kendi seçmenine soruldu. Kılıçdaroğlu’na oy veren Millet İttifakı seçmenine soruldu.” sözlerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU BÜTÜN YANILGILARI YAPTI”

Gürkan, “Kılıçdaroğlu’nun bir sürü yanlışları var. Bizim yaptığımız hiçbir çalışmada Kılıçdaroğlu 48’in üzerine geçemedi. Kılıçdaroğlu yapabilecek bütün yanılgıları yaptı.” dedi.

Gürkan kelamlarını şöyle sürdürdü:

Dünyada başkan derdi var. Dünyada en çok tanınan başkanların başında Recep Tayyip Erdoğan var. ABD’de olsa Recep Tayyip Erdoğan en az yüzde 80 oy alırdı. İştirak oranları yüzde 80’lerde… Türkiye demokrasiye bir iştirak var. Kılıçdaroğlu’nu seçmen benimsemedi.

İŞTE SON KAMUOYU ARAŞTIRMASI

CNN Türk yayınında Kamuoyu Araştırmacısı Gürkan Duman’ın aktardığı datalar şöyle:

KILIÇDAROĞLU İSTİFA ETMELİ Mİ?

Sizce Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeli mi?

Evet etmeli: Yüzde 62.4

Hayır etmemeli: Yüzde 37.6

LİDER OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Biz bu çalışmamızda açık uçlu çalışıyoruz. Seçmeni yönlendirmiyoruz. Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi halinde kimi görmek istersiniz? diye sorduk.

Seçmene ‘Şayet Kemal Kılıçdaroğlu yine başkanlıktan istifa eder ise kimi CHP Genel Lideri olarak görmek istersiniz?’ diye soruldu. Ankette katılanların  yüzde 46.7’si Ekrem İmamoğlu dedi. Mansur Yavaş diyenlerin oranı yüzde 17.6…

İMAMOĞLU’NUN KATKISI OLDU MU?

Yöneltilen bir başka soru da ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun mitinglere katılıp Kemal Kılıçdaroğlu’na oy istemesinin seçmen üzerinde sizde olumlu bir tesiri oldu mu?’ formunda oldu. Ankete katılanların yüzde 87.1’i İmamoğlu’nun olumlu katkısı olduğunu söyledi.

MİLLET İTTİFAKI DEVAM EDER Mİ?

‘Seçimde yaşanan hayal kırıklığı sonrası sizce Millet İttifakı devam eder mi?’ sorusuna verilen karşılıklar şöyle: Evet devam eder yüzde 49.5, hayır devam etmez yüzde 50.5…

AKŞENER DEVAM ETMELİ Mİ?

Sizce Meral Akşener UYGUN Parti Genel Başkanlığı misyonuna devam etmeli mi?

Evet devam etmeli: Yüzde 80.8

Hayır devam etmemeli: Yüzde 19.2

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap