1. Anasayfa
  2. Gündem

İsmail Saymaz Halk TV’den istifa etti: İsmail Saymaz’ın yeni kanalı neresi oldu?

Gazeteci İsmail Saymaz Halk TV'den istifa etti. Twitter hesabından açıklama yapan İsmail Saymaz hangi televizyona transfer oldu? İşte cevabı.

İsmail Saymaz Halk TV’den istifa etti: İsmail Saymaz’ın yeni kanalı neresi oldu?
0

Başarılı gazeteci ve televizyoncu İsmail Saymaz uzun yıllardır görev yaptığı Halk TV’den istifa ettiğini açıkladı.

2021 yılı Ağustos ayında Sözcü gazetesi ile yollarını ayırarak Halk TV’ye transfer olan İsmail Saymaz’la ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı.

Twitter hesabından bir mesaj yayımlayan İsmail Saymaz Halk TV’den ayrıldığını açıkladı. Saymaz şu ifadeleri kullandı.
“Bugün itibariyle Halk TV ile yollarımız ayrıldı. Yaklaşık 20 aydır omuz omuza çalıştığım Halk TV emekçilerine ve sevgili izleyicilerimize çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.”

İSMAİL SAYMAZ HANGİ KANALLA ANLAŞTI

Halk TV’den ayrılan İsmail Saymaz hangi kanala gitti sorusu gündem oldu. Geçtiğimiz günlerde Sözcü Gazetesi binasında görülen Saymaz’ın Sözcü TV’ye transfer olacağı tahmin ediliyor.

Yılmaz Özdil’in Sözcü TV’den ayrılmasından sonra görev Alişer Delek getirilmişti. Delek’in gelmesiyle birlikte Sözcü TV transfer ataklarına hız verdi ve birbiri ardına önemli isimler kanalla anlaşma imzalamıştı. İsmail Saymaz’ın da Sözcü TV’ye transfer olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Halk TV’den zehir zemberek açıklama

İsmail Saymaz’ın ayrılık haberini duyurmasının ardından Halk TV zehir zemberek açıklama yaptı. Saymaz’ın sözleşmesine uymadığı vurgulandı. Açıklamada, “Hiç profesyonelce ve etik değil” ifadeleri kullanıldı. İşte Halk TV’nin açıklaması:

“HALK Tv çalışanlarından İsmail Saymaz, sözleşmesinin bitimine 4 ay olmasına karşın kurumumuzla olan bağını kopararak bir başka yayın kuruluşuna geçmeyi tercih etti. HALK TV ailesi olarak İsmail Saymaz’a yeni kurumunda başarılar dilerken yanlış bilgilendirmelerin önüne geçmek için bu açıklamayı yapmayı bir zorunluluk olarak görüyoruz:

Halk TV çalışanlarından İsmail Saymaz Ağustos ayına kadar geçerli sözleşmemiz olmasına rağmen bir başka grupla anlaştığını belirterek dün itibariyle Halk TV Ailesi’nden ayrılmak istediğini tarafımıza bildirmiştir.

Kendisine sözleşmemizi hatırlatıp Ağustos ayında ayrılabileceğini söyledik. Bunu kabul etmeyince seçim sonrasında ayrılmasını talep ettik.

Fakat Saymaz bu önerilerimizi de kabul etmedi ve bir süredir görüşme halinde olduğu kuruma gitmek için HALK TV’den ayrılmakta ısrar etti.

Bu tutumu hiç profesyonelce ve etik bulmadığımızı ifade etmek isteriz.

Halk TV yoluna kararlılıkla devam edecektir. Saymaz’ın da yolu açık olsun.”

 

İSMAİL SAYMAZ KİMDİR?

İsmail Saymaz, 11 Temmuz 1980 tarihinde Rize‘de bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Aslen Erzurumludur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Rize‘de okudu. İstanbul‘a geldikten sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okudu ve mezun oldu. yüksek lisans eğitimini de aynı üniversitede yaptı.

İsmail Saymaz, daha 15 yaşında iken yerel radyolarda edebiyat programları yaptı. Daha sonra ise yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı. Gazetecilik mesleğine de Rize’de iken başladı, daha sonra İstanbul ve Konya gibi şehirlerde bulunan yerel gazetelerde çalıştı. Ardında en son olarak 2002 yılında Radikal gazetesinde çalışmaya başladı.

İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yaptı ve bu konularda kitaplar yazarak yayınladı.

Erzincan davası başta olmak üzere çeşitli haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı. Gezi Parkı protestoları’nın yaşandığı dönemde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı.

2014 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın “100 Basın Kahramanı” listesinde yer aldı.

17 Mart 2020 tarihinde Hürriyet’teki işinden ayrıldığını duyurdu. 7 Eylül 2020’de Sözcü Medya Grubu ile anlaştı. Saymaz, Ağustos 2021’de ise Halk TV’ye transfer olmuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir