1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika! Gökyüzünü Türk kalkanı koruyacak: Son testler bitti

Son dakika! Gökyüzünü Türk kalkanı koruyacak: Son testler bitti
0

Aydın Hasan –  Türkiye, Gök Vatan olarak söz edilen hava alanını orta ve uzun menzilli füzeler ile havadan gelecek öteki tehditlere karşı korumak için geliştirdiği ulusal sistemi yaşama geçiriyor. Hava alanı semadan gelecek tehditlere karşı Rusya’dan satın alınan S-400 bataryalarının yanı sıra envantere alınma evresine gelen Siper Blok 1 Füze Savunma Sistemi tarafından korunacak.

Türkiye, uzun menzilli hava savunma sistemine sahip olmamasının düşüncelerini, 1991 ve 2003 yılında ABD’nin Irak’a yönelik askeri harekatı sırasında yaşadı. Körfez krizi sürecinde, Türkiye’nin Saddam idaresindeki Irak’ın Scud füzelerine karşı güvenliği Patriot füzeleri ile sağlanmaya çalışıldı. Türkiye, birebir badireyi 2011’den itibaren Suriye’deki rejimin neden olduğu balistik füze tehditi üzerine de yaşadı.

Testleri yapıldı

Bu nedenle NATO çerçevesinde yabancı savunma bataryaları yabancı askerlerle birlikte Türkiye’ye konuşlandırıldı. Lakin 2015 yılında ABD Gaziantep, Almanya da Kahramanmaraş’tan Patriot bataryalarını geri çekti. Türkiye; füze savunma sistemi konusunda ABD, Çin ve İsrail ile mutabakata varamayınca Rusya ile 2017 yılında S-400 füze savunma sistemi konusunda anlaştı. Dört bataryadan (iki filo) oluşan S-400 sisteminin, 2020 yılında Sinop’ta testleri yapıldı. Türkiye, S-400 sisteminin yanı sıra hava alanını ulusal projelerle müdafaa istikametindeki eforlarını da sürdürdü.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 15 Ocak 2018 tarihinde Siper projesinin geliştirilmesine yönelik ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ile kontrat imzalandı. Siper Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı uzun menzilde hava savunmasını sağlama, dağıtık mimariye, yakın ve uzak konuşlanma yeteneklerine, çoklu angajman ve ardışık ateşleme, şiddetli hava şartlarında misyon yapabilme, kara, hava, deniz ve demiryolu ile taşınma, çoklu taktik data link ile üst komuta denetim entegrasyonu, Radar Ağı İdare Sistemi (RADNET) ve Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ile ilişki yeteneğine sahip. Sistem, her biri altı adet füze atabilen sekiz füze fırlatma sistemi (FFS) ile vazife yapacak halde planlandı.

Son testi yapıldı

Siper Blok 1’in menzili 110+ kilometre olarak belirlendi. Siper’in teslimattan evvelki son testleri, 11 Mayıs’ta Sinop’ta yapıldı. Siper Blok 1’in önümüzdeki günlerde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmesi bekleniyor. 130+ kilometre üzerinde menzile sahip olması beklenen Siper Blok 2’nin ise önümüzdeki yıl envantere alması planlanıyor. Siper yüksek irtifada müdafaa sağlayacak. Hava alanının alçak ve orta irtifada korunmasında ise Hisar ailesi füzeleri misyon yapacak.

Aselsan kurdu

Aselsan, projede Siper Sistemi için Filo Denetim Merkezi, Arama Radarı, Atış Denetim Merkezi, Atış Denetim Radarı, Haberleşme İstasyonu Aracı, Haberleşme Röle Aracı vb. bileşenlerin geliştirilmesinden sorumlu tutuldu. TÜBİTAK-SAGE, Siper Blok 2 Füzesi’nin geliştirilmesinden sorumlu. Roketsan da Siper Blok 1 Füzesi ile Siper Blok 2 Füzesi’nin roket motorunun geliştirilmesi ve füzelerin seri üretimi ile görevlendirildi.

Hisar ailesi

Siper Blok 1 füzesinin geliştirilmesinde Hisar projesinde elde edilen tecrübe ve teknolojiden yararlanıldı. Hisar; askerî üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması gayesi ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarınakarşı kullanılan hava savunma füze ailesi. Hisar A, 10+ kilometre menzili olan bir alçak irtifa füzesi. Hisar O ise 20+ kilometre menzile sahip orta irtifa füzesi olarak tasarlandı. Hisar’ın daha gelişmiş sistemleri Hisar A + 15, Hisar O + ise 25 kilometre menzile ulaşacak formda üretildi.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap