1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… Erdoğan masasındaki son anket sonucunu açıkladı!

Son dakika… Erdoğan masasındaki son anket sonucunu açıkladı!
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime 2 gün kala Kanal D – CNN TÜRK ortak yayınında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Direktörü Ahmet Hakan ve Hürriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Biz bugüne kadar daima kendimizle yarıştık. Kendi rekorlarımız daha da yükseltmenin eforu içerisinde olduk. Karşımızda da vizyon sahibi bizimle eser ve hizmetle yarışacak bir muhalefet bulamadık. Kılıçdaroğlu’nun televizyonda bir açıklaması oldu. Bu açıklamada da hala bizi televizyonlara davet ediyor. Televizyona davet ediyorsun da benimle neyi konuşacaksın? Ortaya koyduğun rastgele bir yapıtın yok. Seninle ben Okmeydanı SSK hastanesi mi konuşacağım? o denli bir noktaya geldin ki artık Kandil’den gelen talimatları yerine getirebilmek için Kandil’in parlamentodaki uzantılarından takviye isteyecek zaafa düştün. Yüzde 1 bile oy potansiyeline sahip olmayanlara 40 milletvekili verdin. Bunları mı konuşacağım? 

Rehavet uyarısı

Herhangi bir rehavet şu anda olmasa dahi bir siyasetçi olarak önlemimi almam lazım. Teşkilatımı bu noktada uyaracağım ki zafer sarhoşluğuna kapılmasınlar. Birinci çeşidi 5 puan önde bitirdik. Bir oy bile çok çok değerli. Burada 50+1. Oradaki bir bir oy. Şu anda Hatay’da hazırlık yapılmıştı. 40 50 bin kişi orada vardı. Oradan Sivas’a geçtik. Sivas apayrıydı. Meydan aldığım resmi sayıyla 100 bin kişiydi. Şu anda 7’li masanın etrafındakilerden bir tanesi oralı. Buraya mesela geldi mi diyorum, gelmedi hangi yüzle gelecek diyorlar. Madımak olayının olduğu devirde oranın belediye lideriydi. O vakitler CHP’nin Temel Beyefendi ile söylediklerini hatırlayın. Şunu söylemem gerekiyor, o gün Sivas sanki niye bu türlü bir iştirak yaptı. 3 milletvekili bizde 4 MHP’de. Cumhur İttifakı olarak Sivas’tayız. Ankara – Sivas 2 saat süratli trenle. Konfor yüksek.

Bir sefer güçlü Türkiye ideali ve Türkiye yüzyılı vizyonu. Bir de her vakit söylediğim eser ve hizmet anlayışı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun rastgele bir referansı var mı? Sende 10 tane büyükşehir belediye başkanlığı var. Bu belediyelerde siz eser hizmet olarak ortaya ne koydunuz? 15 sefer seçime girdi hepsini kaybetti. Bu milet herhalde durup dururken seni reddetmiyor. Bütün öteki yapıtlara bakıyor. Bu kadar değerli kentler sizde. Siz burada ortaya eser koyamazsınız bu millet size merkezi idarede oy verir mi? İstanbul’da ortaya koyduğumuz eserler, Melih Bey’in Ankara’da koyduğu eserler bizi yüzde 22’ye taşıdı. Demek ki siz lokal idarede ortaya bir performans koyarsanız bu türlü bir referansınız olursa merkezi idarede de bu başarıyı ortaya koyar der. 

Bu Türkiye Yüzyılı’nın yol haritası. Biz hayata geçireceğiz. Tekrar hiçbir vakit eğitimi bir kenara koyamayız sıhhati, enerjiyi, ulaşımı bunları bir kenara koyamayız. Terörle çabayı bir kere kenara koyamayız. Terör örgütleriyle olan uğraşımızda biz çok çok uygun pozisyona geldik. Burada şöyle Güneydoğu, Doğu’yu düşünün evvelce Diyarbakır’da akşam sokağa çıkamazdınız. Terör korkusu yatırımcıdan çekilince benim için sağlıklı yatırım oluştu diyor. 21 yıllık kazanımlara bakarak ben inanıyorum ki bölge insanları da burada yatırımlara girecektir. Savunma sanayi de nereye bakacak Akıncı’ya bakacak Kızılelma’ya bakacak. Bütün bunlara bakarak adımlarını atacak.

Biz kazanırsak kimse kaybetmeyecek

Biz kazandığımızda bu ülkede kimse kaybetmeyecek. Herkes rahat bir biçimde yatırımsa yatırımını yapacak istihdamsa istihdamını sağlayacak. Turizmin en büyük yatırım devri bizim periyodumuz olmuştur. Turizmde gayesi 100 milyar dolar olarak koyduk. Varsın birileri tansiyonla, kutuplaştırmayla yol almaya çalışsın o bizi ilgilendirmiyor. Bunun için de Allah’ın müsaadesiyle 28 Mayıs’ta biz kazanırsak 85 milyonun her bir ferdi kazanacaktır. Burada sayın Kılıçdaroğlu kazanırsa terör örgütleri kazanacak Londra tefecileri kazanacak ABD’li şirketler kazanacak.

Dergi kapaklarından millete ayar verenleri gördünüz değil mi? Benim milletim onlara gereken dersi pazar günü verecek.

Öncelikle milletimin her bir ferdi siyasi tercihi ne olursa olsun benim için değerlidir. Halkımla ben her vakit iç içe oldum. Muhalefet partilerine gönül veren vatandaşlarımın morallerini de biz bozmadık. Bu kardeşlerimize hayal kırıklığı yaşatanlar gönül verdikleri partinin yöneticileridir. Bunlar maalesef toksik alakalar kurdular. Bu ilgiler işi buralara getirdi. Hala topluma umut vermek yerine negatif bir siyasi telaffuz kullanıyorlar. Biz müspet yaklaşım içinde olacağız ve bunların yaptığını birebir lisanla biz yapmamalıyız ve yapmayacağız.

Kadına şiddete sert reaksiyon:  Biz ümüğünü sıkarız bu işin latifesi yok

Türkiye’de parlamentoda bayan sayısını artıran en değerli parti AK Parti’dir. En genç bayan milletvekilleri bizim. Şu anda en genci 24 yaşında bir bayan milletvekilimiz var. İki fakülte mezunu. Teşkilatın kendi kademelerinden geldi. Parlamentoda gençlerin temsilcisi pozisyonunda olacaklar. Bir kez bayana şiddeti katiyetle reddeden bir partiyiz. Bir kere bayana şiddet bizim inancımızın, bizim kıymetler sistemi içerisinde katiyen yasaklanmıştır. Kadınlarımzı şu anda bu toplumun yarısı. Bu ülkede bayanlarımızın ve her bir vatandaşımızın özgür ve eşit biçimde yaşamasını sağlayacak adımları biz attık. CHP’nin engelleme teşebbüsleriyle uğraş ede ede bugünlere geldik. Biz başörtüsüne özgürlük düzenlemesini hayata geçiridiğimizde Kılıçdaroğlu çabucak Anayasa Mahkemesi’ne koştu. Kızlarımız ne sıkıntılar çekti. Ben kendi kızlarımda yaşadım. Benim kızlarım da bu düşünceyi yaşadılar imam hatipte olmasına karşın yaşadılar. Bana Batılı başbakanlar kederi ki o vakit önemli mi diyorsun, evet. Bayana şiddetin adeta yok olma noktasına geldiği periyot bizim periyodumuzdur. Biz ümüğünü sıkarız bu işin latifesi yok. Ben bir kez Türk bayanın merhametine, uğraşına güveniyorum. Bayanlarımızı toplumun her alanında destekledik. 

Ülkemizi büyütecek adımları atacağız

Kabineyi hızla kurmamız gerekecek. Oturacağız, arkadaşlarımıza değerlendirmelerimizi yapıp milletimizin refahını artıracak ülkemizi büyütecek adımları atacağız. Parlamentoda Cumhur İttifakı’nın geldiği bir yer var. Ona nazaran de yolumuza kararlı bir halde devam edeceğiz. 

Biz terörü kaynağında kurutma stratejisini muvaffakiyetle uyguluyoruz

Benim milletim samimiyet testini çok yeterli yapar. Burada bir kere samimiyet testi kaybetmiştir. Bunların yaptığı milliyetçilik büsbütün takiyeciliktir. Benim milletim takiyeciliği yutmaz. Daha düne kadar teröristleri affedendi firarilere kapı açandı. Selo’ya şayet çıkmasını istiyorsanız oyu Kılıçdaroğlu’na vereceksiniz diyen Kılıçdaroğlu değil miydi? Şu anda içeride cezasını çekiyor. Onu çıkarmak istiyorsanız bana oy vereceksiniz diyor. Teröristlerin takviyesini aldıkça yüzü güldü, gülüyor. Dağdaki teröristler Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceksiniz diyorlar. Bir kere benim bildiğim milliyetçi dağdakilere ateş köpürüyor. Biz Cudi’de bunların inlerine girdiğimiz vakit geliyor vatandaş bizi bundan ötürü tebrik ediyor. Biz terörü kaynağında kurutma stratejisini muvaffakiyetle uyguluyoruz.

CHP tabanı hesap soracak. Pazardan sonra oralar karışacak, ortaklar da dağılacak.

Sinan Oğan’ın takviye kararı

Sinan Bey’in iştirakinde pazarlık yok. Cumhur İttifakı için çalışmalara başladı. Taban şu anda bu yapıyı gördüğü vakit inanıyorum ki çok daha farklı bir yaklaşımla değerlendirmesini yapacaktır. Değerli olan ortaya çıkan sinerjiyi değerlendirmektir. Sinan Oğan bir gerçek. Cumhurbaşkanı adayı olarak bu seçimlere katılmıştır. Daha sonra aldığı kararla Cumhur İttifakı ile hareket etme kararı vermiştir.  Ben diyorum ki biz bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Türk dünyası ilgiler bahislerinde Sinan Oğan ile birebir şeyleri paylaşıyoruz. Mülteciler konusunda da olağan biz kendisine şunu da söyledik, şu anda Suriye’nin kuzeyinde bizim briket meskenler planımız var. Bu briket meskenleri orada kuruyoruz bu ortada yeni bir adım daha var Katar takviye veriyor. Katar’ın verdiği takviyeyle de 1 milyon mülteciyi iskan edeceğimiz konut imaline Suriye’de başladık. 1 seneyi bulabilir natürel. Bir taraftan yerleşim oralara başladı. Türkiye – Rusya – İran – Suriye görüşmeler yapılıyor. Ben Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına döneceklerine inanıyorum.  600 bine yakın sığınmacı döndü.

Suriye’nin nüfusu 17 milyon civarında. Benim bakanım kaç defa bu açıklamaları yaptı. ‘4 milyon Suriyeli var’ açıklaması yaptı. Lakin bu adam yalancı. 10 geldi, 10 daha gelecek diyor. Şu anda bizde Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 388 bin. Bunlara kalırsa 10 milyon var, 10 milyon daha gelecek. Niçin bu kadar yalancısın?

Bütün bunlara karşın bizim aldığımız feedbackler farklı. Doruktakilerle taban tıpkı düşünüyor diye bir şey yok. HDP tabanı farklı bir tavır içine girebilir.

Sırrı Süreyya Öncü’nün açıklamaları

Kendi ortasındaki görüşmeler de bir yerde Kılıçdaroğlu’na aba altından sopayı göstermiş demektir. Kapı gerilerinden verdiği kelamları hatırlatıyorlar. Kılıçdaroğlu aslında Selo’nun özgür kalmasını istiyorsanız bize oy vereceksiniz derken açıktan da bunu söyledi. Sen kimsin ki yargının verdiği kararın üstündeki kararla suçluları hür bırakma vaadinde bulunuyorsun? Biz bir Anayasa devletiyiz. Hukuk tanımazlığın bir yansıması. Taksim seyahat olaylarının baş aktörlerinden bir tanesi onu da bırakacağım diyor. Onun rastgele bir kabahati yok ki diyor. Her gün bu formda bunu hizaya getiriyorlar.

Numan Beyefendi açıkladı. Bu türlü bir talebi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu 3 bakanlık teklifi yapmış. Numan Bey’e ‘AFAD üzere bir bakanlık yahut İçişleri Bakanlığı verilirse, bunun yanında terörle gayrette atılması gereken adımlar atılırsa, dayanak veririm’ demiş. Numan Beyefendi de kendisine, ‘Cumhurbaşkanımız bu türlü şeylere kapalı’ demiş. Biz katiyetle pazarlık siyaseti yapmayız. İçişleri Bakanlığı talebi oldu. Numan Beyefendi de ‘Cumhurbaşkanımız kabul etmez’ dedi.

Referandum dediğin vakit senin parlamentoda muhakkak bir çoğunluğunun olması lazım. Biz referandum seçimi yapmıyoruz ki o vakit milletimize referandum için gitmemiz lazım. 

Açık ve net söylüyorum. Bu kriz tellallarının kriz telaffuzlarına kimse kulak asmasın. Bu çok yanlış olur. Bunun başını çeken Kılıçdaroğlu ve şürekasıdır. Vatandaşımızı algılarla yönlendirmeye çalışıyorlar. Bunlar otelde IMF temsilcileriyle görüşme yaptılar. Bize de borç almayı tavsiye ettiler. Ben de ‘borç alma üzere hevesimiz yok’ dedim. Bizim bu tefecilerle ne işimiz var? Daha evvel de banka ve borsaya yönelik açıklamaları var. Piyasaları daima manipüle etmeye uğraş ettiler.

Bayrak yere düştüğünde, dünya önderleri önünde bayrağımızı kaldırdım

Bu ülkede başbakanlıksa yaptım, Cumhurbaşkanlıksa yaptım. Anayasa’nın birinci 4 unsuruyla meselem olur mu? Bayrak yere düştüğünde, dünya önderleri önünde bayrağımızı kaldırdım. Kılıçdaroğlu bayrak konusunda benimle yarışamaz. Bu terbiyesizliğin daniskası. Benim terör örgütleriyle ne alakam var? Bugün iş adamlarıyla yaptığım toplantıda çok ağır kelamlar söyledim. ‘Bunu ispat edeceksin’ dedim, ‘İspat etmezsen namertsin’ dedim.

En son Defne Hatay. Artık Defne’de Kılıçdaroğlu yüzde 90 oy aldı ben 8. Bu hastaneyi biz gittik iki ayda Defne’de yaptık. Oylarımızdaki değişiklikleri biz hassasiyetle tahlil ediyoruz. Asla faturayı vatandaşımıza kesmiyor.

Kira fiyatlarındaki artış

Bunu artık seçim sonrası atacağımız adımlara bırakmakta yarar var. Cebri adımlar atmak zorundayız. Bu hususta, Adalet Bakanlığının bu işin üzerine çok sert önlemlerle gitmesi lazım.  Bu işin en değerli çıkış noktası toplu konut. 85 milyonu çok kar hırsına kurban edemeyiz.  Zelzele bölgesindeki konutları da süratli bir halde tamamlayacağız.

Anket açıklaması

2-3 anket geldi. Artık yeni anketini gönderdi. O ankette de lehimizde bir tablo gözüküyor.

Her bir oy çok çok değerli. Tek bir oy Türkiye Yüzyılı’nın kapılarını açar. Daima birlikte sandığa diyoruz. Milletime en kalbi hürmetlerimi sunuyorum.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap