1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… Erdoğan Kurban bayramı tatili kararını açıkladı

Son dakika… Erdoğan Kurban bayramı tatili kararını açıkladı
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Ekranları başında bizleri takip eden vatandaşlarımızın her birine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde milletimiz rekor bir iştirakle iradesine ve geleceğine sahip çıktı. Son 21 yıldaki 17.seçim zaferine imza atmış olduk. 2014 yılından beri yürüttüğümüz Cumhurbaşkanlığı misyonunu 5 sene daha sürdürme imkanına kavuştuk. Seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Her iki seçimde de tercihi sandığa demokratik yollarla yansıtan tüm vatandaşlarımı buradan bir defa daha tebrik ediyorum. Türkiye, Türkiye’den daha büyüktür gerçeğine yine şahitlik etmemize vesile olan dünyanın dört bir yanındaki dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte Türkiye’nin Afrika’dan Asya’ya yüzlerce ülkede umudun, direnişin karşısında dik bir duruşun ismi olduğu bir sefer daha orta çıkmıştır.

TÜM TÜRKİYE KAZANDI

Seçimin siyasi olarak kazananları elbette aşikardır. Bu seçimlerde bizimle ve ittifakımızla birlikte tüm Türkiye kazanmıştır. 85 milyonun her bir ferdi kazanmıştır. Altını çizerek söz etmek isterim ki Her seçim devrinde ellerini oğuşturan kriz heveslileri dışında bin yıllık kardeşliğimizi dinamitlemek isteyen fitne tüccarları dışında, elinde binlerce insanımızın kanı olan terör baronlarının dışında; kısacası birliğimize dirliğimize, asırlık amaçlarımıza kast edenler dışında seçimlerin kaybedeni yoktur. Seçimler gelir geçer. Asıl mesela milletimizin, devletimizin birliği, bütünlüğü geleceğidir. Sandıklar kapandıktan sonra daima birlikte önümüze bakabiliyorsak millet olarak bileğimizi kimse bükemez. Geride bıraktığımız son 21 yılda bunu 17 sefer başardık. Gayret ettik, yarıştık sandıktan çıkan iradeye teslim olduk. Nerede kalmıştık diyerek her seçimden sonra işimize, gücümüze geri döndük. Biz daima birlikte Türkiye’yiz. Biz yurt dışındaki kardeşlerimizle birlikte 100 milyonluk büyük bir aileyiz. Türkiye yüzyılı’nı da omuz omuza vererek daima bir arada inşa edeceğiz.

BİRLİK VE BERABERLİK TABLOSUNU BÜYÜK BİR KAR OLARAK GÖRÜYORUM.

YSK’nın kesin sonuçlarının açıklamasının ardından TBMM’de yemin ettik. Törenimize bilhassa yurt dışından iştirak seviyesinin yüksek olması ülkemiz ismine bizleri gururlandırdı. Yabancı konuklarımızın yanı sıra ortalarında 11. Cumhurbaşkanı sayın Gül ile birlikte Meclis liderlerimizin, bakanlarımızın, iş, spor, sanat ve medya topluluğumuzun öncü isimlerinin bulunduğu pek çok değerli insanımızı burada konuk ettik. Yurt içinden merasime katılan tüm vatandaşlarıma da tekrar şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberlik tablosunu büyük bir çıkar olarak görüyorum. 

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’ni andıran görüntünün görmesini bilenler için pek çok manası vardır. Siyaset üzere diplomasiyi de eski dar kalıplarla okuyanların Türk dış siyasetiyle ilgili tezlerin temelsiz olduğu anlaşılmıştır. Türkiye’nin Türkiye’den büyük olduğuna bir sefer daha şahitlik ettik. Siyasi görüş fark etmeksizin 85 milyonun tamamının onur duymasını temenni ediyoruz. buradaki iletilerin tüm bileşenleriyle muhalefet tarafından güzel kıymetlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatanımızın bekası hususlarında artık daha hassas davranması daha Türkiye eksenli bir yaklaşım benimsemelerini ümit ediyoruz.  Biz sonuçtan bağımsız olarak 85 milyon vatandaşıyla birlikte Türkiye’nin tamamını kucaklamaya devam edeceğiz. Nasıl bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan hiç kimseyi dışlamadan hizmet etmişsek bundan sonra da adaletten sapmayacak kuşatıcı bir tutumla Türkiye için çalışmayı sürdüreceğiz.

TÜRKİYE YÜZYILI MESAJI

Her yeni başlangıç yeni bir umut yeni bir heyecan yepisyeni bir atılım demektir. Biz törenimizin akşamında yeni kabinemizi açıklamak suretiyle Türkiye Yüzyılı’nın inşası için bismillah diyerek daima birlikte yola devam dedik. Bizim anlayışımızda devamlılık temeldir. Seçmenlerimizle birlikte iradesini farklı formda kullanan insanlarımızın da sesine kulak verdik. Öbürleri üzere yankı odalarına hapsolmak yerine siyaseti milletimiz için yaptık. 21 yılda yazdığımız muvaffakiyet kıssasında tüm yol ve dava arkadaşlarımızın emeği vardır. Bizler emaneti hakkıyla taşıyacak bizden sonrakilere en hoş biçimde teslim edeceğiz. Meclis’te hizmet verecek Bakan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Meskenleri türlü düzensizlik ve düzensizlik içerisindeyken memlekete nizam verme savında olanları ciddiye almayarak biz işimize bakacağız. Türkiye Yüzyılı evlatlarımıza bırakcağımız en büyük miras olacaktır. Dünyanın en büyük 10 iktisadından olma amacı daha fazla eser üretmeyi gerektirir. Kabine üyelerimiz, Türkiye Yüzyılı’nın mimarları ortasında yer alacak vasıflara sahiptir. Yeni Kabinemizin işinin kolay olmadığını da biliyoruz. Bu zorluk yalnızca aşmamız gereken problemlerle yakalamamız gereken maksatlarla sonlu değildir. Asıl zorluk devralılan mirasın daha da büyütülmesiyle ilgilidir. Canla başla çalışarak ülkemizi maksatlarıyla buluşturacağız. 

Bugüne kadar ülkemize ve milletimize hizmet etmeye çalıştık. Seçim periyotlarında boş vaat dağıtanlar üzere olmadık. Biz milletimize ne kelam verdiysek misyona gelince hepsini yerine getirmeye uğraş ettik. Tam 17 sefer milletimizin takdirini kazandık. Bizim için en büyük kar budur. Halkımıza verdiğimiz tüm kelamların takipçisi olacağız. Bir istikrar iki itimat. İstikrar ve inançla biz Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceğiz.

Burada bir şey daha söylüyorum. Aile ve Gençlik Bankasının kurulmasından toplumun temel direği olan ailenin korunmasına kadar her türlü adımı atacağız. Seçimlerden evvel gündeme getirdiğimiz Anayasa değişikliği teklifimizi Meclis’in takdirine sunacağız. Güç hamlelerimzii devam ettireceğiz. Sıhhatte kent hastanelerinin sembolü olduğu sıhhat yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Eğtiimi tekrar listemizin en başında tutacağız. Adalet hizmetlerinim çok süratli biçimde sağlanmasına yönelik reformanlarımızı artıracağız. Terör örgütlerine, zehir tacirlerine karşı verdiğimiz çabayı kararlılıkla yürüteceğiz. Cudi’de yeniden biz olacağız Gabar’da tekrar biz olacak buraları bu teröristlere asla bırakmayacağız. Besin güvenliğimizi ve ziraî üretimimizi artıracak farklı projeleri devreye alacağız. Savunma Sanayi atılımlarımıza yenilerini ekleyeceğzi. Sanayi ve Teknoloji alanında katma bedeli yüksek eser yelpazemizi daha da çeşitlendireceğiz. Ülkemizin rekabet gücünü artırarak ihracatımızı çok daha üst taşıyacağız. Turizmde potansiyelimizi en üst seviyede harekete geçirirken kültürel alanda yeni bir atak başaracağız. Aydınlık yarınlarımızın teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizi her mevzuda destekleyeceğiz. Etraf ve Şehircilikte kentsel dönüşüm projeleriyle adımları atacağız. Perşembe günü bir kısım millet bahçelerinin açılışını Adıyaman merkezli olarak bu açılış merasimlerini gerçekleştireceğiz. İklim değişikliğiyle uğraş konusunda daha kararlı çalışmalar yürüteceğiz.

Depremin yaralarının sarılması ana gündem maddemizdir. 319 bini birinci bir senede olmak üzere 650 bin konut yaparak depremzedeleri yuvalarıyla buluşturacağız. Bilhassa yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve büyümeden taviz vermeden Türk iktisadını daha da güçlendireceğiz. Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat meselesini tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmakta kararlıyız.Seçim ayı olan Mayıs ayında ekonomik itimat endeksi artarak 103,7’ye tüketici inanç endeksi 91,7’ye yükseldi. Enflasyonu nasıl daha evvel tek haneli sayılara indirdiysek birebirini yeniden başaracağız. Savaştan ve terör örgütlerinin ataklarından kaçarak ülkemize sığınan kardeşlerimizin inançlı ana vatanlarına dönüşlerini teşvik edeceğiz. Türkiye, Boraltan köprüsü faciası üzere on yıllarca boyunca izi sürülmeyecek yeni utançlar yaşatmayacağız. Teşebbüsçü, insani ve faal dış siyaset çizgimizi sürdürerek global ölçekte barış ve istikrarın tesisine katkı sağlayacağız.

Yeni devrin birinci Kabine toplantısında tüm bu konuları etraflıca değerlendirdik. Tüm bakan arkadaşlarıma bir hafta içerisinde bu hazırlıkları sebebiyle çok teşekkür ediyorum. Bir hafta sonra bir brifing hazırlayacaklar. Bizim bu ortada atacağımzı adımlar çok çok kıymetli. Önümüzdeki devirde atılacak adımları belirledik. Seçim devrin muhasebebisini MYK ve MKYK arkadaşlarımla yapacağım. Geleceğe hazırlanmaya devam edeceğiz. Dün Samsun, Amasya ve Kastamonu’da meydana gelen ağır yağış ve sel baskınları nedeniyle vatandaşlarıma geçmiş olsun diyorum.

BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARI AŞİKÂR OLDU

Geçen ay başında yaş çay alım fiyatlarını açıklayarak üreticilerimizi sevindirmiştik. Bugün de buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpa da ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ek olarak bakanlığımız tarafından çifti kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday başında bin lira arpa için 500 lira verilecektir. Üreticilerimizin eline ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira arpa da ise 7 bin 500 lira geçecektir. 

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ PEŞ PEŞE MÜJDELER

Emeklilerimizin maaşlarını ve bayram ikramiyelerini kurban bayramı öncesinde ödeyeceğiz. Taban fiyat tespit kurulumuzun çalışmalarına başlıyor. 26 Haziran ve 27 Haziran’ı da idari müsaade kapsamına almayı kararlaştırdık. Hafta sonlarıyla birlikte vatandaşlarımız 9 gün bayram tatili yapma imkanı bulacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap