1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika…Depremden etkilenen 11 ilde ikinci tur seçim sonuçları: İlk veriler geldi

Son dakika…Depremden etkilenen 11 ilde ikinci tur seçim sonuçları: İlk veriler geldi
0

İlk çeşitte yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. Seçimde, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. Sandıkların kapanmasının akabinde oy sayımına geçildi. 

191 BİNDEN FAZLA SANDIK KURULDU

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanı için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim şurasında 191 binden fazla sandık kuruldu. Seçim bölgelerinde 191 bin 885, ceza infaz kurumlarında 329 ve seyyar olarak da 924 sandıkta oy verildi.

NE OLMUŞTU?

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta 14 Mayıs seçimlerinin akabinde Cumhur İttifakı’na yüksek oy çıkması nedeniyle birtakım toplumsal medya kullanıcıları depremzedelere yönelik hakaretlerde bulunmuştu. Tekirdağ’da ise depremzedelere gönderilen tahliye yazısı komuoyunda tartışılmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise, Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ait 15 Mayıs’ta sarsıntı bölgesinde seçime katılan ve oy veren depremzede seçmenlere yönelik hareketlerde bulunanlara ait soruşturma başlatmıştı.

DEPREMDEN ETKİLENEN 11 VİLAYETTE SEÇİM SONUCU

Seçim sonuçlarının en çok merak edilen vilayetlerin başında sarsıntıdan etkilenen 11 vilayet geliyor. Milyonlarca seçmenin bulunduğu 11 ilin seçim sonucu milliyet.com.tr’de anlık olarak aktarılıyor. YSK’nın seçim yasağını kaldırmasının akabinde sarsıntıdan etkilenen 11 vilayetteki seçim sonuçları gelmeye devam ediyor.

İşte zelzeleden etkilenen 11 vilayetteki seçimlerde son durum:

Adana sonuçları için tıklayın

Adıyaman sonuçları için tıklayın

Diyarbakır sonuçları için tıkayın

Elazığ sonuçları için tıklayın

Gaziantep sonuçları için tıklayın

Hatay sonuçları için tıklayın

Kahramanmaraş sonuçları için tıklayın

Kilis sonuçları için tıklayın

Malatya sonuçları için tıklayın

Osmaniye sonuçları için tıklayın

Şanlıurfa sonuçları için tıklayın

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir