1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika…Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için sınır kapılarında oy verme işlemi başladı

Son dakika…Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için sınır kapılarında oy verme işlemi başladı
0

Türkiye’nin en büyük hudut kapısı olan İstanbul Havalimanı’nın dış sınırlar terminalinde, geliş ve gidiş katında belirlenen iki alana toplam 12 sandık konuldu. Oy verme sürecinden evvel sandık konseyi üyeleri yemin etti. Yeminin akabinde sandık şurası üyeleri zarf ve pusula sayımı yaptı. Yurt dışı seçmenler, 08.00’den itibaren pasaport ve kimliklerini ibraz ederek, oylarını kullandı.

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme süreci, 24 Mayıs Çarşamba günü tamamlanacak. Kullanılan oylar Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla diplomat kuryeler eşliğinde İstanbul Havalimanı’na getirilecek. Oylar, 7 kilitli kapının bulunduğu odada koruma edilecek. Burada toplanan oylar daha sonra karayoluyla Ankara’ya gönderilecek

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

Öte yandan Yüksek Seçim Konseyi tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı yurt dışı seçmen hudut kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabilecek. İstanbul Havalimanı’nda Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tipinde 18 bini aşkın seçmen oy kullanmıştı.

73 ÜLKEDE 167 NOKTA

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 28 Mayıs seçimi için Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kurulacak.

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme süreçleri 24 Mayıs’a kadar sürecek. Temsilcilikler dışında oy kullanmak isteyenler ise gümrüklerde 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy verebilecek. Dış temsilciliklerde oy verme süreci, o temsilcilik için ilan edilen tarih aralığında hafta içi ve hafta sonu mahallî saatle 09.00 ile 21.00 ortasında, başkonsolosluklara bağlı kentlerde ise lokal saatle 09.00 ile 18.00 ortasında yapılabilecek.

Yurt dışı seçmenler, belirlenen temsilciliklerin rastgele birinde yahut sandık kurulan rastgele bir gümrük kapısında oy kullanabilecek, bu süreç için randevu alınmasına gerek olmayacak.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap