1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika: CHP’de kritik isim odasını boşalttı! Kılıçdaroğlu istifaları kabul edecek

Son dakika: CHP’de kritik isim odasını boşalttı! Kılıçdaroğlu istifaları kabul edecek
0

28 Mayıs seçimleri sonrası Ankara’da hareketlilik sürüyor. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararı merak edilirken, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova son bilgileri aktardı.

Dicle Canova’nın açıklamaları şöyle:

CHP başkanı seçim gecesi istifalarını sunan kurmaylarına “Bu gece erken” demiş kabul etmemişti. Tekrar bir MYK akabinde PM ve vilayet liderleri ile toplantı yapacağını söylemiş ve “En gerçek kararı daima birlikte verelim” demişti.

KILIÇDAROĞLU İSTİFALARI KABUL EDECEK

Edindiğim bilgilere nazaran CHP’de hafta sonu büyük ihtimalle pazar günü son bir MYK toplantısı yapılacak ve Kılıçdaroğlu o toplantıda bu sefer MYK üyelerinin istifalarını kabul edecek. İstifalarını kabul etme kararı bir orta periyot MYK’sı kurmak için. Bu nedenle önümüzdeki hafta CHP Parti Meclisi’ni toplayacak ve sonrasında yeni bir MYK oluşturacak.

TUNCAY ÖZKAN ODASINI BOŞALTTI

Mevcut kurmay takımın tamamının değişmesi beklenmiyor birkaç isim devam edebilir. Mesela Bilgi Süreç Lideri Onursal Adıgüzel istifa etmişti yerine yeni bir isim İhtilal Barış Çelik atanmıştı o devam edecek. Ancak seçim ile ilgili kritik genel lider yardımcılıklarının değişmesi bekleniyor. Nedir onlar; Parti örgütü ve örgüt idaresi Oğuz Kaan Salıcı, seçim ve hukuk işleri Muharrem Erkek, lokal idareler Seyit Torun, medya ve irtibat Tuncay Özkan tarafından götürülüyordu. Danışman sıfatı ile bu vazifesi yapıyordu. Edindiğim bilgilere nazaran Tuncay Özkan odasını boşalttı vazifesi bıraktı. Hasebiyle onun yerine de medya ve bağlantı ayağını yürütecek yeni bir ismin gelmesi bekleniyor.

GRUP BAŞKANLIĞINDA TEK ADAY

Genel sekreter Selin Sayek Böke için kulislerde kendisinin üniversiteye akademisyenliğe dönmeyi planladığı konuşuluyor. Parti sözcüsü Faik Öztrak konusunda da şimdi netlik yok o da değişebilir. Küme idaresi de Meclis yemin merasimi sonrası şekillenecek. Küme başkanlığına tek aday var; Özgür Özel. Küme başkanvekilleriyle birlikte seçimle işbaşına gelecekler.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNÜNDE 3 SEÇENEK

Partiyi kongreye bu orta MYK idaresi götürecek. Kılıçdaroğlu kongre için her mümkünlüğü ve takvimlendirme planlarını istedi.

Üç seçenek var;

1- Olağan kongre sürecini işletmek ki bunun için evvel vilayet ve ilçe kongreleri yapılacak. Hasebiyle 8-9 aylık bir müddet demek. Bu da lokal seçime Kılıçdaroğlu ile partinin gitmesi manasına gelir.

2- Hızlandırılmış olağan kongre, bunun için en az üç aylık müddet gerekiyor. Tekrar süratli bir biçimde vilayet ilçe kongreleri yapılacak ve sonbaharda kurultaya gidilecek.

3- İnanılmaz kurultay, şayet genel lider bu kararı alırsa 45 gün sonra büyük kurultay toplanacak.

Bu son iki seçeneği tercih etmesi durumunda Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakabileceği konuşuluyor. Ancak 8-9 ayı bulacak bir olağan kurultay süreci için düğmeye basarsa lokal seçimde partinin başında kalır yorumları var. Son kararı parti içi değerlendirmeler sonrası vermesi bekleniyor.

MİLLET İTTİFAKI’NDA NELER KONUŞULUYOR?

Öte yandan TBMM, 28’inci Periyot Milletvekili Genel Seçimine ait kesin sonuçların Yüksek Seçim Konseyi tarafından ilanını takip eden 3’üncü gün saat 14.00’te toplanacak. CHP listesinden aday gösterilerek seçilen ve milletvekili olmaya hak kazanan DEVA, Saadet, Gelecek, DP milletvekillerinin andiçme merasiminden evvel Süreksiz Başkanlık Divanı’na dilekçe vermeleri ve kendi partilerinin ismiyle yemin etmeleri bekleniyor. Lakin bu mevzuda yemin sonrasının da beklenebileceği tarafında görüşler de var.

Yemin sonrasının beklenebileceğini tabir eden ittifak partilerinden bir milletvekili, “Altılı Masa’daki başkanlar karar verecek. Stratejik ve karşılıklı hürmet açısından genel liderler nasıl dilek ederse, nasıl karar verirse artık o denli yapacağız. CHP’den seçilmiş milletvekili olarak da yemin edebiliriz. Daha sonra herkes kendi partisinin çatısına da geçebilir” görüşünü lisana getirdi.

TDP kulislerine nazaran ise Mustafa Sarıgül’ün ne yapacağı konusunda şu anda verilmiş bir karar yok.

İTTİFAK DEVAM EDECEK Mİ?

Millet İttifakı’nın geleceğine ait en kıymetli soru ise, ittifakın devam edip etmeyeceği. İttifakın 29 Mayıs sabahı prestijiyle bittiği görüşünü sav edenler, “Şu anda fonksiyonunu tamamladı. Seçime yönelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e yönelik bir işbirliğiydi. Bunun olmayacağı da görüldü. Şu kademeden sonra bu birlikteliğin bir manası yok. Seçim bitti, herkes kendi yoluna bakmalı. Büyükşehirlerde tahminen devam edebilir” yorumunu yaptı.

Benzer görüşler daha evvel de lokal seçimlerden sonra lisana getirilmişti. İkinci tıp akşamında DÜZGÜN Parti başkanı Akşener de “Millet ittifakı nedir ne değildir konusu daha sonraki mesele” demişti.

DEVA, SP, GELECEK TEK ÇATI FORMÜLÜ

En az 20 milletvekili bulunan siyasî partiler, TBMM’de küme kurma hakkına sahip oluyor. Geçten hafta Davutoğlu, dört partinin birlikte küme oluşturması için bir yer olduğunu, bu mevzuda görüşmeler yaptığını belirtmişti. DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi ortasında gelecek haftaya kadar bu hususta bir trafik işlemesi ve bir karara varması planlanıyor.

Kurmaylar, “Şartları zorlayacağız, bir küme kuracağız” değerlendirmesini yapıyor. Kulislerde bu mevzuda birkaç formül tartışılıyor. Seçeneklerden biri; 4 partinin birlikte, 38 milletvekilinden oluşan küme kurması. Bir diğer mümkünlük, DP haricindeki üç partinin; DEVA, Gelecek ve Saadet’in 35 vekille bir küme kurması. En çok lisana getirilen formül ise partilerin yeni bir parti çatısı altında buluşacağı, genel liderlerin da dönüşümlü olarak küme toplantılarında kürsüye çıkacağı, bir çeşit eş başkanlığın uygulanması. Bu şıkta yüklü olarak ismi anılan ise Gelecek ve Saadet partileri.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir