1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika: Bakan Koca’dan ‘SMA’ açıklaması: Yakında uygulamaya geçecek

Son dakika: Bakan Koca’dan ‘SMA’ açıklaması: Yakında uygulamaya geçecek
0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. SMA konusunda son derece hassas olduklarını lisana getiren Koca, “Bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına tahammülümüz yok. SMA Bilim Heyetimiz var. Yararı ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor. Gen terapisi konusuna gelince SMA Bilim Heyeti kimlere uygulanabileceğini belirledi, hangi hasta kümesinde kullanılabileceğini tespit etti. Tesirli olduğu bir hasta kümesi var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık, yakında uygulamaya geçecek. Ayrıyeten bu mevzuda kıymetli bir gelişme var. Ender hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile birebir yerleşkede bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylece ilacı kendimiz üretip, tedaviyi de kendimiz uygulayacağız” sözlerini kullandı.

“65 YAŞ ÜSTÜ 250 ŞAHSA BİR DOKTOR VE İKİ HEMŞİRE PROJESİNİ 80 YAŞ ÜSTÜNDE BAŞLAMAK ÜZERE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Bakanlık olarak sağlıklı ömür konusunda değerli adımlar atıldığını lisana getiren Koca, “65 yaş üstü vatandaşlarımıza 250 bireye bir tabip ve iki hemşire oranıyla hizmet vereceğimiz bir sistemi duyurmuştuk. Büyüklerimizin sıhhat durumlarını yakın takip etmek üzere Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin kurulması için yönetmeliğimiz yayımlandı. 80 yaş üstünden başlamak üzere bu projemizi hayata geçiriyoruz. Yani her 250 kişi için bir hayat merkezi, bir tabip, iki hemşire, bir tıbbi sekreter olmak üzere planladığımız bir uygulama. Büyüklerimizin rastgele bir sıhhat sorunu, reçete yahut rapor gereksinimi olduğunda, uzaktan sıhhat hizmeti sunumuyla birlikte bu merkezlerden hizmet almasını sağlayacağız. Gerektiğinde bu hastalarımız için hastane randevuları dahil tüm süreçleri takip edilecek. Kişi, sıhhat sorunu yaşadığında o ünitesi arayacak. O ünite gerektiğinde hastayı meskeninde ziyaret edecek, gerektiğinde hastanede refakat edebilecek. Bu uygulama yeni başlıyor” dedi.

“AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ PROJESİYLE YAKLAŞIK 10 BİN AİLEYE BİR DİŞ DOKTORU DÜŞECEK”

Bakan Koca ayrıyeten, Aile Diş Hekimliği uygulamasının üç vilayette pilot olarak başlatıldığını hatırlatarak, yaklaşık 10 bin bireye bir aile diş doktoru düşmesini planladıklarını vurguladı. Koca, yaklaşık 8 ila 10 bin ortası aile diş tabibinin bu projede vazife alacağını açıkladı. Bakan Koca, bu alanda halihazırda misyon yapan diş doktorlarına ilaveten yeni alımlar da yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedeflediklerini kelamlarına ekledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap