1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika! AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Sinan Oğan açıklaması

Son dakika! AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Sinan Oğan açıklaması
0

28 Mayıs seçimleri için geri sayım sürüyor. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün gündeme ait sorularını yanıtladı.

Ömer Çelik’in açıklamaları şöyle:

SEÇİME 4 GÜN KALDI, GÖRÜŞME TRAFİĞİ SÜRÜYOR, ÜMİT ÖZDAĞ BUGÜN ‘BİZ SİNAN BEYEFENDİ İLE FARKLI DÜŞÜNÜYORUZ’ DEDİ. ÜMİT ÖZDAĞ, KILIÇDAROĞLU’NU MU DESTEKLEYECEK?

Ben onlar ismine konuşamam fakat gördüğüm kadarıyla orada bir müzakere devam ediyor birbirlerine sıcak bildiriler veriyorlar. Burada farklı bir şey var. Bir siyasetçi Cumhurbaşkanımızı desteklediği vakit linç kampanyasına uğruyor. Karşı ittifakın adayını desteklediği vakit çeşitli övgülere mazhar oluyor.

Bu seçime en çok damgasını vuran şey bireyler aday olur tercih belirlerler. Cumhurbaşkanımıza sanatçı takviye verdiği vakit harikulade bir linç kampanyası oluyor.

‘MUHARREM BEY’E DE BU YAPILDI’

Sinan Beyefendi ile ilgili olarak şöyle yaparsa diyerekten büyük övgüler yapanlar bugün linç etmeye kalkıyorlar. Bunu yapan kendilerinin demokrasi konusunda yetersizliğini ortaya koymuş oluyorlar, Muharrem Bey’e de bu yapıldı.

Sosyal medyadan tahlil yapanlar yanıldı. Biz alanda farklı bir şey görüyoruz. Birincisi Cumhurbaşkanımızın büyük bir teveccüh ile desteklendiği ortaya çıktı. Cumhur ittifakı çoğunluğu aldı. Bu siyasal olarak açık bir zafer bunun sayısal olarak tamamlanması gerekiyor. Biz yeni bir seçimdeyiz, büsbütün açık bir fark edilmesi üzere bir kampanya yürütüyoruz. Türkiye’nin her tarafında çalışıyoruz.

BEKLENTİ NE?

Ben Cumhurbaşkanımızın önemli fark atarak seçileceğini düşünüyorum. Temel sıkıntı şu bizim rakibimiz yok, rakip rehavet. Rehavete kapılırsa bu yanlış olur. Her seçim bir rehavetle başlıyor, vakit zaman şöyle bir algıyla karşılaşıyorum. Yarım puan eklenirse olacak. Hayır, o birinci cinste kaldı. Sıfırdan seçim yapıyoruz, 50’yi aşmanın ötesinde farkı ortaya çıkarmak lazım.

Türkiye ikinci çeşidi birinci kere deneyimliyor. Rehavetin aşılması farklı bir tecrübe gerektiriyor.

SİNAN OĞAN’IN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I DESTEKLEMESİ OYLARI NE KADAR ARTIRIR?

Sayısal olarak oran veremem ancak biz seçim bölgelerinde Sinan Bey’e çıkan oyların hangi bölgede çıktığını görüyoruz. Sandık sandık biliriz, neredeki vatandaşımızın talebi nedir diye. Ona baktığımızda Sinan Bey’e oy verenlerin temel önceliklerinden bir tanesi ülkenin bütünlüğü.

Biz diyoruz Türkiye bir göçmen kampı değildir. Sonsuza dek burada kalmayacaklar. Suriye rejimi ile olağanlaşma çerçevesinde geri dönmüş olacak. Burada temel olan seçmenin talebinin ne olduğu? Bizim hepimizin sicil amiri vatandaşımız, bize vatandaşımız not veriyor.

Sinan Bey’e oy veren vatandaşlarımızın temel taleplerinin Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu siyasetle daha uyumlu olduğunu gözlemliyoruz. Bütün partilerden olduğu üzere onlardan da Cumhurbaşkanımıza dayanak veriyoruz.

ÖZDAĞ, KILIÇDAROĞLU’NA TAKVİYESİ AÇIKLARSA SEÇİMİ NASIL TESİRLER?

Siyasetçiler CHP’de hesap yaptılar, dediler ki Muharrem İnce adaylıktan çekilirse oylar CHP’ye gidermiş üzere o denli olmadı.

Burada kıymetli olan siyasetin nasıl koyulduğu ile ilgili. Sonuç olarak o beşerler gidip Kılıçdaroğlu’na vermemişler de diğerlerine vermişler.

Linç kampanyasına vatandaşımızın reaksiyon gösterdiğini görüyorum. Linç kampanyasına CHP’nin sessiz kalması, tek tek insanları devreden çıkarmaya çalışması üzere bir yaklaşım aykırı tepecektir.

Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun dengeli bir siyaseti yok. Günlerdir terör örgütleri ona takviye açıklaması yapıyorlar. Bunu dillendiren siyasetçiler var. Kılıçdaroğlu’nun bu siyasetçilere ‘ben kazandığım vakit Cumhuriyetin yıkılıp tekrar kurulacağını söylüyormuşsunuz, ben bu türlü bir takviyesi reddediyorum’ demesi gerekirdi, bunu demedi.

‘KILIÇDAROĞLU GEÇERSİZ MİLLİYETÇİLİK ELBİSESİ GİYMEYE ÇALIŞIYOR’

Hudutu korumak üzere tezkere gönderdiğimizde CHP karşı çıktı. Teröre takviye veren siyasetçilerle tıpkı düzlemde duruyordu, 14 Mayıs’tan evvel artık birden teğe uydurma milliyetçilik elbisesi giymeye çalışıyor. Vatandaşımız yanar döner bir şeye reaksiyon gösteriyor.

Onlar daha sandık açılmadan seçim sonucunu ilan etiler biz ulusal irade tecelli etsin hürmet duyalım dedik. Aylarca bize şunu sordular sandıktan öbür sonuç çıkarsa siz saygılı olacak mısınız? Bizim bu bahiste bir sabıkamız yok. Biz zati siyasi hayatımızı bu türlü geçirmişiz, itirazlarımızı yaparız sonuç çıktığı vakit rakiplerimizi kazandıkları vakit tebrik ettiğimiz açıklamamız var bizim.

KILIÇDAROĞLU ‘BU SEÇİM DEĞİL REFERANDUM’ DEDİ NE DEMEK İSTEDİ?

Baştan beri kendi seçim kampanyasını kendi tutarlılığı içinde yürüten sayın Cumhurbaşkanımızın dengeli siyaseti ile her hafta istikamet değiştiren tutarsızlığı ortasında bir referandum olacak.

Sık taraf değiştirmesi CHP içerisinde de tartışılıyor. Küçük partiler 30’dan fazla milletvekili almışlar bir de tutmuşlar CHP biz olmasak bunu da alamazlar diyorlar. Biz her yerde gördük CHP seçmeninin çalışması bunlara gitti. Tutarsızlık büyüyor.

‘KAYBEDEN TEK BİR VATANDAŞIMIZ OLMAYACAK’

Buradan çıkacak şey. Biz diyoruz ki Cumhurbaşkanımız kazandığında kaybeden siyasi partiler olacak, başkanlar olacak ancak kaybeden tek bir vatandaşımız olmayacak.

MİLLİYETÇİLİK TELAFFUZLARI ARTTI, TERÖRLE GAYRET VURGUSU YAPIYOR KILIÇDAROĞLU BU SEÇMENİ TESİRLER Mİ?

1 hafta önce terör örgütüne takviye veren siyasetçilerle yanaşık tertip durup sessiz kalıp 1 hafta sonra Kılıçdaroğlu’nun uydurma millyetçiliğine vatandaşın yüz vereceğini düşünmüyorum. Ulusal siyaseti savunanları etkileyecek bir şey yok. Suriye’de tezkere gönderiyorsunuz HDP ve CHP karşı çıkıyor. Kemal Kılıçdaroğlu buna niçin sessiz kalıyor?

Karabağ’da kardeşlerimize dayanak veriyorsunuz bütün olumsuz beyanlar Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından geliyor. Seçim bitmiş CHP’li belediyelerden depremzede kardeşlerimize saygısızlık onları otelden çıkarma, bu türlü bir akılsızlık olabilir mi? O insanların cürmü ne yalnızca Cumhurbaşkanımıza oy vermiş bu türlü bir kabahat mu olabilir?

ÜMİT ÖZDAĞ YARIN AÇIKLAMA YAPACAK, ‘KILIÇDAROĞLUNU DESTEKLİYORUM’ AÇIKLAMASI HDP SEÇMENİNİ NASIL TESİRLER?

HDP ile konuşuyor HDP’lilerden daha çok, onun zıttı ile konuşuyor daha zıttı açıklamalar yapıyor. Bu türlü yaptığı vakit tutarlılık kelam konusu olmuyor. Bu taraftan baktığımda Kılıçdaroğlu çok sağcı gözüküyor. Bu taraftan baktığımda çok solcu gözüküyor ne olduğu belirli değil.

Vatandaşımızın siyasi şuuru yüksek vatandaş tutarlılık arar. Her oturduğuna Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif ederek, birbiri ile yan yana gelmeyecek siyasetçileri bir ortaya getirmeye çalışarak orada bir sentez, çoğunluk oluşmuyor. Bu birbiri ile uyuşmayacak bir şey bu bir kriz siyaseti öbür bir şey değil.

Yazar Hakkında

Yorum Yap