1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… Abdüllatif Şener’den ‘Kılıçdaroğlu’ çıkışı: Verdiği sözlerden hiçbirini gerçekleştiremez

Son dakika…  Abdüllatif Şener’den ‘Kılıçdaroğlu’ çıkışı: Verdiği sözlerden hiçbirini gerçekleştiremez
0

Eski CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı, seçimlere ait değerlendirmelerde bulundu.

“BÜYÜK FARK VAR”

Mecliste Cumhur İttifakı’nın çoğunluk kazandığı hatırlatılarak, “Bu ikinci seçim sonucunu Sayın Erdoğan ve Sayın Kılıçdaroğlu açısından değerlendirirsek nasıl tesirler?” sorusu üzerine Şener, “TBMM bugünkü sistemimizde değerlidir, aktiftir. Burada milletvekillerinin çoğunluğu Cumhur İttifakı tarafından çıkarılmıştır. Toplam AK Parti, MHP ve Tekrar Refah’ın milletvekili sayısı 323 civarındadır. Bu Millet İttifakı’nın çıkardığı milletvekili sayısından 111 daha fazladır. Büyük bir fark var arada” karşılığını verdi.

HDP’nin takviye vermesi halinde bile Cumhur İttifakı’nın sayısına ulaşılamadığını belirten Şener, tekrar Cumhur İttifakı’nın Mecliste tek başına kanun çıkarma yetkisine sahip olduğunu ve her bahiste Meclisten istediği kanunu çıkaracak vaziyette olduğunu lisana getirdi.

“VERDİĞİ KELAMLARI GERÇEKLEŞTİREMEZ”

“Cumhurbaşkanıyla, Meclis ikisi tıpkı partide olursa idarede istikrar sağlanıyor.” diyen Abdüllatif Şener, konuşmasını şöyle tamamladı:

Ama Cumhurbaşkanı bir partide, Meclis çoğunluğu bir partide olursa bu sefer ortaya ne çıkıyor? İstikrar kontrol sistemi kurulmuş oluyor. Ama bu sefer de idarede ve ülkede istikrar kalmıyor. Hasebiyle Meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı’ndayken açıkça şunu söyleyeyim, Kemal Bey’in seçimi kazanmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı da bir öteki partiye gittiğinde bir kez verdiği kelamlardan hiçbirini gerçekleştiremez.

Meclisten hiçbir kanun geçiremez. Millet İttifakı’nın en büyük argümanı olan 6 partiyi bir ortaya getiren güçlendirilmiş parlamenter demokrasi artık hayal olur. Bunu gerçekleştiremezler. Maliye, ekonomik siyasetler uygulayamazlar. Neden? Vergi çıkaramazlar. Bütçe çıkaramazlar. Bakın bütçe çıkaramadıkları için AK Parti iktidarının yapmış olduğu bütçenin arttırılması yoluyla uygulamaya başlarlar. Bütçe siyasetleri olmaz. Mali siyaset olmaz. Hatta bürokrat ataması yapamazlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap