1. Anasayfa
  2. Gündem

Sırrı Süreyya Önder’den Kılıçdaroğlu sözleri: Bazı şeyler taahhüt etti

Sırrı Süreyya Önder’den Kılıçdaroğlu sözleri: Bazı şeyler taahhüt etti
0

14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti’den İstanbul milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Lider, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerine taahhüt ettiği şeyler olduğunu belirtti.

“Örneğin bizim arkadaşlarımızın cezaevinde boşuna yatıyor oluşunun ya da siyasi bir hınç alma hissiyle yatıyor oluşunun altını kendisi çizdi. Münasebetiyle bu ağır bir sorumluluk aldı üzerine. Bunları yerine getirmek zorunda…” tabirlerini kullandı.

ŞENER’DEN KILIÇDAROĞLU’NA: “VERDİĞİ KELAMLARDAN HİÇBİRİNİ GERÇEKLEŞTİREMEZ”

Eski CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı, seçimlere ait değerlendirmelerde bulundu.

Mecliste Cumhur İttifakı’nın çoğunluk kazandığı hatırlatılarak, “Bu ikinci seçim sonucunu Sayın Erdoğan ve Sayın Kılıçdaroğlu açısından değerlendirirsek nasıl tesirler?” sorusu üzerine Şener, “TBMM bugünkü sistemimizde değerlidir, faaldir. Burada milletvekillerinin çoğunluğu Cumhur İttifakı tarafından çıkarılmıştır. Toplam AK Parti, MHP ve Yine Refah’ın milletvekili sayısı 323 civarındadır. Bu Millet İttifakı’nın çıkardığı milletvekili sayısından 111 daha fazladır. Büyük bir fark var arada” yanıtını verdi.

HDP’nin dayanak vermesi halinde bile Cumhur İttifakı’nın sayısına ulaşılamadığını belirten Şener, yeniden Cumhur İttifakı’nın Mecliste tek başına kanun çıkarma yetkisine sahip olduğunu ve her hususta Meclisten istediği kanunu çıkaracak vaziyette olduğunu lisana getirdi.

“Cumhurbaşkanıyla, Meclis ikisi birebir partide olursa idarede istikrar sağlanıyor.” diyen Abdüllatif Şener, konuşmasını şöyle tamamladı:

Ama Cumhurbaşkanı bir partide, Meclis çoğunluğu bir partide olursa bu sefer ortaya ne çıkıyor? İstikrar kontrol düzeneği kurulmuş oluyor. Lakin bu sefer de idarede ve ülkede istikrar kalmıyor. Hasebiyle Meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı’ndayken açıkça şunu söyleyeyim, Kemal Bey’in seçimi kazanmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı da bir diğer partiye gittiğinde bir kez verdiği kelamlardan hiçbirini gerçekleştiremez.

Meclisten hiçbir kanun geçiremez. Millet İttifakı’nın en büyük savı olan 6 partiyi bir ortaya getiren güçlendirilmiş parlamenter demokrasi artık hayal olur. Bunu gerçekleştiremezler. Maliye, ekonomik siyasetler uygulayamazlar. Neden? Vergi çıkaramazlar. Bütçe çıkaramazlar. Bakın bütçe çıkaramadıkları için AK Parti iktidarının yapmış olduğu bütçenin arttırılması yoluyla uygulamaya başlarlar. Bütçe siyasetleri olmaz. Mali siyaset olmaz. Hatta bürokrat ataması yapamazlar.

BELÇİKA DEVLET BAKANI ZUHAL DEMİR’DEN SKANDAL ÇAĞRI

Bir televizyon programına katılan Flaman Bölge Hükümeti Eşit Haklar ve Yoksullukla Uğraştan Sorumlu Devlet Bakanı Demir, Türkiye’de cumhurbaşkanı seçiminin birinci çeşidinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Belçika’dan yüksek oy çıkması üzerine ikili vatandaşlığın ya da oy kullanma hakkının iptal edilmesi davetinde bulundu.

Zuhal Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda da “Erdoğan, Flaman bölgesinde Türkiye’de olduğundan çok daha tanınan. Yüzde 72 oranında oy aldı. Avrupalı Türkler bir nevi seçim dopingi yapıyor. Türklerin Flaman bölgesinde beyin yıkamasını durdurmanın tek yolu, Erdoğan’a oy vermeyi imkansız kılmaktır.” tabirlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir