1. Anasayfa
  2. Gündem

Sınırdan sıcak görüntü! Vali açıkladı: Üst düzey bir başarı yakaladık

Sınırdan sıcak görüntü! Vali açıkladı: Üst düzey bir başarı yakaladık
0

Mehmetçiğin 7 gün 24 saat teyakkuzda olduğu Türkiye-İran hududunda hudut fiziki güvenliğinin sağlanması maksadıyla her biri 3 metre 30 santimetre kalınlığında olan üzeri tel örgülerle çevrili modüler beton duvar sayesinde bölgede teröristlerin sızma teşebbüsleri, yasa dışı ve sistemsiz göçmenlerin geçiş teşebbüsleri ve kaçakçılık faaliyetlerinin önüne geçiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfının iştiraki olan ASELSAN tarafından büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla üretilen en son sistem termal kameraların yüksek manzara kalitesi sayesinde gece gündüz fark etmeksizin hudut sınırında gözetleme yapılabiliyor.

Türkiye-İran hududunun 87 kilometrelik kısmını oluşturan Ağrı’da ileri teknoloji sayesinde 2023 yılı içerisinde yapılan kontrol ve operasyonlarda 2 bin 250 sistemsiz göçmen yakalandı. Ağrı Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğünce bu yıl gerçekleştirilen charter seferleri ve tarifeli uçuşlarla toplam 2 bin 59 sistemsiz göçmen hudut dışı edilirken, göçmen kaçakçılığı yaptıkları savıyla gözaltına alınan 87 şüpheliden 23’ü tutuklandı. Göçmen kaçakçılığında kullanıldığı tespit edilen 23 araca ise el konuldu.

“BU YIL İÇERİSİNDE SONDA 13 BİN 800 GÖÇMEN ENGELLEMESİ YAPILDI”

84 kilometrelik modüler hudut duvarının donatıldığı teknolojik sistemler hakkında açıklamalarda bulunan Ağrı Valisi Osman Varol, duvar inşa edildikten sonra sistemsiz göçmen, kaçakçılık ve terör alanında önemli bir muvaffakiyet elde ettiklerini söyleyerek, “87 kilometrelik hudut çizgimizin yaklaşık 84 kilometrelik kısmında modüler hudut duvarı tamamlanmış durumda. 3 metrelik bu duvar üzerinde jiletli teller bulunmakta. Bu yalnızca bir hudut duvarı değil entegre bir hudut güvenlik sistemi. Bu duvarın dışında, duvarın iç tarafında asfalt yolumuz var.

Yaklaşık 85 buçuk kilometrelik bir yoldan bahsediyoruz. Ayrıyeten aydınlatma sistemlerimiz var, güvenlik kameralarımız var. Bu kameraların hem gece görüş hem de termal özellikleri var. Duvar inşaatının dışında kalan kısmında coğrafyanın duvar inşaatına müsaade vermediği bölgelerde tel uygulamamız ve toprağın içerisine gömülen sismik algılayıcılarımız var. Bunlar çok akıllı aygıtlar ve üzerinden geçenin insan yahut hayvan olduğunu algoritmasıyla algılayabilen çok çağdaş sistemler. Bunun üzerine ek olarak elektro-optik kule dediğimiz yerli ve ulusal olarak ASELSAN tarafından üretilen çok gelişmiş sistemlerimiz var. Elektro-optik sistemler isminde olduğu üzere hem uzaktan algılama sistemleri hem de görüntüleme sistemleri içeriyor. Çok yüksek kuleler ve çok yüksek teknoloji içeriyorlar. Bunlara insan radarı da diyebiliriz. Alınan önlemler ve tamamlanan bu işler sayesinde bilhassa yasadışı göçle gayrette elimiz çok kuvvetlendi.

Bu yıl içerisinde yaklaşık 13 bin 800 göçmen engellemesi yapıldı sonda. Hududumuza gelip, hududumuzu ihlal etmek isteyen göçmenlerin hudut güvenlik güçlerimizce engellenerek geri gönderilmesini tabir eden türel bir terim bu. Tekrar ihlali gerçekleştirmiş olan 2 bin 250 kadar göçmen hudutlarımız içerisinde yakalandı. Vilayetimizde bu yakalananlardan ve hudutlarımız içerisinde bulunan başkalarından 2 bin 59’u resmi süreçler sonrası hukuka uygun olarak hudut dışı edildi. Alışılmış bu işin bir de tertip tarafı var. Yani bu göçmenlerin ülkeye girişini sağlayan ve bundan yasa dışı kar elde eden göçmen kaçakçıları var. Bu kapsamda da çok önemli operasyonlar yapıldı. Bu doğrultuda bu yıl içerisinde 87 kuşkulu gözaltına alındı. 23 kişi tutuklandı ve bununla birlikte 23 araca da el konuldu. Bu şebekeleri çok sıkı takip ediyoruz. Hudut duvarı ve entegre sistemi tüm sonları dolaşıp bittiğinde bu sorunun önemli manada geride kalacağını düşünüyorum” dedi.

ÜST SEVİYE BİR BAŞARI

Sınır duvarı ve entegre sistemler sayesinde yalnızca göçmen kaçakçılığı değil, terör ve uyuşturucu manasında da üst seviye bir muvaffakiyet yakaladıklarını vurgulayan Vali Varol, “84 kilometrenin tamamında aydınlatmamız var ve gündüz üzere oluyor. 85 kilometrelik asfalt yolumuz sayesinde de devriyelerimiz rastgele bir olay olduğunda bu bölgelere çok süratli bir formda erişebiliyor. Bu bölgelerde yeteri kadar hudut güvenlik güçlerimiz var. Hudut sınırı boyunca yaklaşık 160 tane kameramız mevcut. 33 tane de elektro-optik kulelerimiz var. Sondaki bu üst seviye güvenliğin yalnızca göçle gayret manasında değil, terörler uğraş manasında, kaçakçılık ve insan kaçakçılığı ile çaba manasında da çok büyük yararı oluyor. Bu kadar yüksek güvenlikli bir hudut çizginiz olduğunda terör örgütlerinin de bu hudut sınırından içeriye geçmesi mümkün olmuyor. Zati vilayetimizde terör olayları yok denecek kadar az. Terör varlığı vatandaşımız için geçmişte kalan berbat bir anı yalnızca. Bu sınır birebir vakitte uyuşturucu kaçakçılığı, narkotik manada da çok önemli” tabirlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir