1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sınıfta öğrencisini darp eden öğretmen: “Kendi elime vurdum”

Sınıfta öğrencisini darp eden öğretmen: “Kendi elime vurdum”
0

Olay, 21 Mart 2022 tarihinde İzmit Mesleksel Eğitim Merkezi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, makine kısmında eğitim alan 17 yaşındaki M.H.Y., öğretmeni C.D. tarafından darp edildi. Şiddet anları, sınıftaki öteki bir öğrenci tarafından cep telefon kamerası ile kaydedildi. Olaydan haberi olmayan gencin ailesi görüntünün 9 Haziran 2022 yılında toplumsal medyaya düşmesiyle durumu öğrenerek, öğretmenden şikayetçi oldu.

Olaya ait 8 Mart’ta yasa gereği kolay yargılama adabı uygulandı. Yargılamadan sanık C.D.’nin beraat aldı müşteki avukatının karar itirazı üzerine dava açıldı.

“MEHMET ÖĞRENCİLERLE DAİMA KONUŞUP TELEFON İLE OYNUYORDU”

Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya tutuksuz sanık C.D., mağdur öğrenci M.H.Y. ve babası Ahmet Yılman, avukatlar Aylin Şengöz, Zeynep Şentürk ile Yeşim Karagören katıldı. Savunması için kelam hakkı verilen C.D., suçlamaları kabul etmeyerek, evvelki sözlerini tekrarladı. C.D.’nin evvelki sözlerinde, “Olay 21 Mart tarihinde meydana gelmiştir. Olay günü teorik olarak dersimi anlatıyordum. M.H.Y. ders esnasında öğrencilerle daima konuşup telefon ile oynuyordu. Uygun bir üslup ile uyardım lakin kendisi hala konuşmalarına ve ders bölmelerine devam etti. Bunun üzerine kendisini yeniden kelamlı olarak uyardım. Bunun üzerine latife hedefiyle öğrencimin başının ardına elimi koyarak, ‘Bak nasıl dövülür’ diyerek bir kaç sefer kendi elime vurdum. İmajlardan de anlaşılacağı üzere ben sol elimi başına koyup sağ elimle kendi elime vurmaktayım. Aslında olayda bu biçimde son buldu. Manzaranın dışında öbür olayımız yaşanmadı ve dersimize devam ettik. Olay anlattıklarımdan ibarettir. Bunun dışında ben hakaret suçlamasını kabul etmiyorum. Ben öğrencime hakarette bulunmadım” dediği öğrenildi.

“DERSTEN KAÇMAMASI KONUSUNDA UYARDIM”

Bugün yaptığı savunmada ise olaydan sonra M.H.Y.’nin öğretmeni olmaya devam ettiğini kaydeden C.D., “M.H.Y. de derslere girdi, bir sorun yaşamadık. Hatta benim derslerime girip, öğlenden sonra da dersten kaçıyordu. Dersten kaçmaması konusunda uyardım. M.H.Y. bana derslerimi sevdiği için girdiğini söyledi. Sonra devamsızlıktan sınıfta kaldı” diye konuştu.

“ELİYLE OMUZUMU SIKTI VE BENİ TAHTAYA KALDIRDI”

Sınıfta yaşananları anlatan M.H.Y. ise “İzmit Mesleksel Eğitim Merkezi Makine kısmında eğitim almaktaydım. Tarihi tam hatırlamamakla birlikte 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü makine dersimiz vardı. C.D. öğretmenimiz ders anlattığı sırada, art sıramda oturan arkadaşım bana saatin kaç olduğunu sordu. Ben de saati ve derse kaç dakika kaldığını söyledim. Bunun üzerine C.D. öğretmen bana hitaben, ‘Ne konuşuyorsunuz lan’ diyerek ‘Yavşak’ dedi. Ben ise ‘Kusura bakmayın hocam özür dilerim, bir daha olmaz. Ayrıyeten hocam lütfen sözünüzü düzeltin bu formda konuşmanız güzel değil’ dedim. Bunun üzerine öğretmenim yanıma geldi, ‘Senden mi öğreneceğim nasıl konuşacağımı?’ diyerek eliyle omuzumu sıktı ve beni tahtaya kaldırdı. Öğretmenim omuzumu sıkmaya devam edince, ‘Hocam canım acıyor, elinizi çeker misiniz’ dedim. Lakin C. öğretmen elini çekmedi ve omuzumu sıkmaya devam etti. Canım yandığı için öğretmenin elini indirdim ve yerime geçtim” halinde konuştu.

“C. ÖĞRETMEN, ‘DAYAK NASIL OLUR GÖR BAKALIM’ DİYEREK BENİ DARP ETTİ”

M.H.Y. kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bir kaç dakika sonra C. öğretmen yanıma geldi ve başıma, yüzüme, enseme gerçek tekraren tokat attı. Bana hitaben, ‘Dayak nasıl olur gör bakalım’ diyerek beni darp etti. Ben rastgele bir karşılık vermedim. Hoca bana vurduktan sonra zil çaldı, ben de sınıftan çıktım. Olayın görüntüye çekildiğini bilmiyordum ve bu durumdan ailemden bahsetmedim. Öğretmenimin beyanının bilakis bana vurdu, canımı yaktı. Bana ‘Yavşak’ dedi. Bu olaydan sonra arkadaşlarım benimle dalga geçip eğleniyorlardı. Arkadaşlarım benim manzaramı neden çektiklerini bilmiyorum. Manzara toplumsal medyaya fikir rahatsız olup şikayetçi oldum. Olaydan sonra makul bir müddet derse girdiğim doğrudur lakin sanık olan öğretmenimle irtibat kurmadım. Olayların tesiriyle derslere katılmadım ve devamsızlık yüzünden sınıfta kaldım. Birinci başta öğretmenim tarafından dayak yediğim ailem tarafından bilinmesin diye şikayetçi olmadım. Lakin görüntü her yere yayılınca ve ailem mevzuyu öğrenince şikayetçi oldum” sözlerini kullandı.

Baba Ahmet Yılman da öğretmenden şikayetçi olduklarını tabir etti. Mahkeme heyeti, şahit öğrencilerin dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap