1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sinan Oğan’ın oyları kime gitti? Gürkan Duman İYİ Parti detayına dikkat çekti

Sinan Oğan’ın oyları kime gitti? Gürkan Duman İYİ Parti detayına dikkat çekti
0

Cumhurbaşkanı seçiminin birinci tipinde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. Seçimde, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı.

Her iki cumhurbaşkanı adayı ortasında 2 milyon 253 bin 479 fark olduğunu belirten YSK Lideri Ahmet Yener, resmi olmayan sonuçlara nazaran Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazandığını ilan etti.

İlk cinste 5.17 oy oranı alan Sinan Oğan, ikinci çeşit seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı almıştı. Pekala Sinan Oğan’ın ikinci tıpta tesiri nasıl oldu? Bundan sonraki süreçte ne yapacak? CNN Türk Özel Haber Şefi Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtlayan BETİMAR Araştırma İdare Konseyi Lideri Gürkan Duman dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

* İkinci tıp seçiminde seçmen ne dedi, nasıl bir bildiri verdi?

Seçmen sayın Erdoğan’a dedi ki, ‘5 yıl bu ülkeyi sen yöneteceksin. İktisadı sende, dış siyaseti sende, iç siyaseti sende, yerli ulusal İHA’lar sende, bunların tamamı sende. Biz bekliyoruz kardeşim’ dedi. Doğal gazını çıkar, petrolünü çıkar, Doğu Akdeniz’de geri gelme, Libya siyasetinde ödün verme, Karabağ’dan Suriye siyasetine ödün verme…

1 milyona yakın biliyorsunuz ki Suriyeli göçmen gitti fakat biz Ümit Özdağ’ın siyasete yaklaşımında şunu gördük; Bu insanları büsbütün gitsinler de nasıl oluyorsa gitsinler. Yani vefata de terk edebiliriz biçimindeydi… Tabi Ümit Özdağ’ın kelamları daha sertti.

Sayın Erdoğan’ın bakış biçimi onlara sosyolojik bir alan ayırmadan onları oraya gönderme bahtımız yok. Kendi istekleriyle gitmesini sağlıyor.

1944 yılında Stalin’in savaşından kaçan Karabağ’lı kardeş ülkenin vatandaşlarımızı teslim etmiştik. Bunlar katledilmişti. Suriyeli vatandaşlarla ilgiliğ badire var. Lakin bu Suriyeli vatandaşlarımız da daha öncesinde bize de Kurtuluş Savaşı’nda olsun, Çanakkale’de olsun bu beşerler birlikte savaştı. Alt yapısına bir siyaset hazırlamadan bunlara ‘Git efendim’ demek yanlış olur.

Aynı yaklaşımı zati biz şunda da gördük geçen haftalarda; Zelzele bölgesindeki vatandaşlarımıza da birebir telaffuzlar oldu. Seçmen bir biçimde ‘Benden değilsen kenara git’ hesabı oldu. Biz devletin Suriye siyasetinde yanlışsız bir yaklaşımı olduğunu, onlara inançlı bir bölge oluşturmadan oraya göndermeyeceğini fakat bunun için de önemli hazırlıklar olduğu, briket konutlar üzere, ömür alanları oluşturup onlar için yeni Kabine’den sonra bir siyasi yönelim sağlanacaktır.

İYİ PARTİ DETAYI

* ‘Sinan Oğan’ın oyları yüksek oranda Erdoğan’a gitti’ denilebilir mi?

Mutlaka tesiri oldu. Yüzde 60’lık bir seçmene bir tesiri oldu. Tahminen YETERLİ Parti içerisindeki milliyetçi seçmenlerin de başı karışıktı. Onların da aslında başının karışıklığını bir halde gidermiş oldu. Zati Sinan Oğan’ın yerli ve ulusal bir duruşu vardı. Evet, sayın Kılıçdaroğlu görüşme yaptı.

Evet, kendisine 3 bakanlık, lider yardımcılığı vs. teklif edildi. Lakin burada hiçbir halde ne bir lider yardımcılığı da ne bir bakanlık, her hangi bir pazarlığa girmedi. Yerli ve ulusal bir duruş gösterdi. Zati olduğu durum bunu gerektiriyordu. Zira dediğimiz üzere karşı tarafta HDP’nin olduğu bir ittifak bileşeni var. Bir bakıyorsunuz öbür tarafta Ali Babacan’ın Türklük kavramıyla alakalı, anayasanın 66. unsuruyla ilgili sorunu var. Hatta birinci 4 unsurun tartışılabileceğini söylüyorlar. Sayın Sinan Oğan’ın orada Millet İttifakı bileşeninde olması için hiçbir münasebet yoktu esasen.

* Sinan Oğan, ‘Ben tarafsız kalıyorum. Kimseyi desteklemiyorum’ deseydi ortaya nasıl bir tablo çıkardı?

Net bir şey söyleyeyim. Sinan Oğan’ın siyasi hayatı biterdi. Tarafsız kalsaydı ya da Millet İttifakı tarafını destekleseydi siyasi hayatı biterdi. Zira duruşu o değil. Size oy veren seçmen kitlesinin belirli bir tabanı var. Bu tabanı tahlil ettiğiniz vakit bunlar Türk milliyetçisi. Kendini milliyetçi olarak tanımlayanlar birebir vakitte da seküler milliyetçi. Bu milliyetçi bölümden oy alıyorsun aslında. Ondan kaynaklı, siz buraya mecburen geçmek zorundasınız. Su yolunu esasen bulmuştu. Sinan Oğan yalnızca kararını verdi. O karar doğrultusunda da gerisinden gelecek olan kitleleri de bir biçimde yönlendirmiş oldu.

* Sinan Oğan bundan sonraki süreçte ne yapacak?

Sinan Oğan bu saatten sonra bana nazaran parti kurma eğilimine girmez. Cumhur İttifakı bileşeni içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir arada yol hareketi yapar. Bunu açık ve net formda söylüyorum. Kendisine vazife verilir. Kendisi talep etmez fakat vazife verilirse de ‘hayır’ demez. Onu da esasen kendisi de bizatihi söylemek istememiştir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap