1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Seyahat uygulamasıyla aracına aldığı kadın hayatını kararttı!

Seyahat uygulamasıyla aracına aldığı kadın hayatını kararttı!
0

Erzurum’un Aşkale ilçesindeki uygulama noktasında güvenlik güçleri tarafından durdurulan arabada arama yapıldı. Aramada, arabanın bagajındaki poşet ve turşu bidonlarında çok sayıda uyuşturucu hap ve 628 gram reçine esrar ele geçirildi. Araba şoförü Erkan Oti ile yanındaki İran asıllı Mahdıeh Naroueı Nasab isimli bayan gözaltına alındı. Ankara’da yaşayan Erkan Oti tabirinde, Ağrı’nın Patnos ilçesinden araba satın aldığını, kentler ortası seyahat yapmak isteyenleri birbirleriyle buluşturup masrafları paylaşmalarını sağlayan seyahat uygulamasından Mahdıeh Naroueı Nasab ile irtibat kurduğunu, Van’ın Edremit ilçesine gidip bayanı aldığını ve uyuşturucunun bulunduğu çantanın ona ilişkin olduğunu söyledi. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen 2 kuşkulu, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

POŞETTE YALNIZCA BAYANIN PARMAK İZİ

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanarak 2 kuşkulu hakkında ‘Uyuşturucu yahut uyarıcı husus ticareti yapma yahut sağlama’ cürmünden dava açıldı. İddianamede uyuşturucu ele geçirilen poşette yalnızca Mahdıeh Naroueı Nasab’ın parmak izine rastlandığı belirtildi.

İddianamede iki şüphelinin sözlerine de yer verildi. Mahdıeh Naroueı Nasab tabirinde, “Ben yaklaşık 6 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. 3-4 ay evvel Eskişehir’de Hasan A. isminde İran asıllı bir şahısla tanıştım. Hasan son 1 ay içerisinde bana yaklaşık 20-30 kere küçük paketler vererek bu paketleri birtakım şahıslara götürmemi ve bu şahıslardan alacağım paraları kendisine getirmemi istedi. Ben Hasan’a bu paketlerde ne olduğunu sorduğumda bana bilgi vermedi. Ben bu paketlerde yasak unsurlar olduğunu düşündüm lakin bu paketlerde bulunan unsurların uyuşturucu olup olmadığını bilmiyorum. Hasan’dan korktuğum için de bu paketleri açıp bakmadım. Benim telefonuma yol arkadaşı uygulaması yüklediler. Hasan, bana Van vilayetine kadar otobüs kullanmayacağımı bu biçimde diğer şahısların araçları ile gideceğimi söyledi. Daha sonra Hasan, benim telefonumdaki uygulamadan Eskişehir’den Ankara’ya giden bir şahıs buldu. Bu şahısla ben Ankara’ya gittim. Daha sonra otobüs ile Kayseri’ye Kayseri’den de Van vilayetine geçtim. Khaled isimli şahıs kaldığım otelin öbür ikinci şubesine gitmiş, beni aradı, yanına gittim. Verdiği eşyaları teslim aldım. Daha sonra beni arayarak yol arkadaşı uygulamasından Erkan Oti isminde birini ayarladığını, bu şahısla Eskişehir’e geleceğimi söyledi. Daha sonra ben Erkan Oti ile görüştüm. Bu şahısla buluştuktan sonra yola çıktık. Patnos’ta Erkan aracı değiştireceğini söyledi. Öteki bir araçla yolumuza devem ettik. Erzurum’a geldiğimizde de paketlerin içerisinde uyuşturucu olduğu söylendi. Benim uyuşturucu hususlarla rastgele bir alakam yoktur” dedi.

ÇANTASINI DENETİM ETTİM

Ankara’dan yola çıkarken uygulamadan seyahat ilanı verdiğini söyleyen Erkan Oti de İran asıllı bayanın uygulama üzerinden bildiri attığını tabir etti. Edremit’te aracına aldığı Mahdıeh Naroueı Nasab’ın kimlik bilgilerini, çantalarını denetim ettiğini belirten Oti, “Patnos ilçesinden aracı aldıktan sonra tekrar birlikte yola çıktık. Yol çevirmesinde Erzurum’da kolluk bizi durdurdu. Aracın art bagajında ele geçirilen uyuşturucu unsur ihtiva eden haplar ve 628 gram reçine esrar bana ilişkin değildir. Bu materyaller öbür kuşkulu bayana aittir. Şayet ben bu cürmü işlemiş olsaydım 100 yıl ceza alacağımı bilsem de itiraf ederdim” tabirlerini kullandı.

UYGULAMAYI KULLANIRKEN DİKKAT ETMEK LAZIM

Erkan Oti’nin avukatı Şeymanur Yılmaz ise “Müvekkilim hatasız yere hala 6 aydır içeride. Müvekkilimin hiçbir yerde parmak izi yok. Daha evvel sicilinde ve o anda da kanında, analizlerinde çıkan hiçbir uyuşturucu unsur yok. Fakat yalnızca o gün yanında olduğu için, o turşu bidonunun içinden çıkan uyuşturucudan sorumlu oluyor. Yer istikametinden yetkili mahkeme şimdi katılaşmadığı için, müvekkilim tahminen birinci mahkemede tahliye olacağı yerde hala cezaevinde. Gerek müvekkilim gerekse ailesi bu mevzudan ötürü epey mağdur olmuşlar. Zira ticari prestiji da zedelenme tehlikesiyle karşı karşıya, suçsuzluğu kanıtlanacak tahminen fakat bu süreçte yetkili mahkeme belirlenmediği için müvekkilin mağduriyeti maalesef devam etmekte. Bu uygulamalar sıklıkla kullanılabiliyor, müvekkilim turşu bidonu olduğunu zannediyor. Bayan yabancı asıllı ancak müvekkilim kimliğini denetim ediyor. Kendince tüm tedbirleri aldığını zannediyor. Hasebiyle bu uygulamayı kullananların çok dikkatli olması lazım. Bu tip uygulamalarda karşımızdaki insanları tanımadığımız için hakikaten bir değil iki kez düşünmek lazım” diye konuştu.  

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap