1. Anasayfa
  2. Gündem

Selde tren hattı hasar gördü, olası faciayı vatandaşlar önledi

Selde tren hattı hasar gördü, olası faciayı vatandaşlar önledi
0

Kentte dün tesirli olan kuvvetli sağanak, Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerindeki Korucuk, Goncalı, Eskihisar, Sevindik, Sümer ve Dokuzkavaklar mahallelerinde sel ve su baskınlarına neden oldu. Taşan dere ve kanallar nedeniyle çok sayıda konut, iş yeri, 1 cami ve 1 spor salonuna dolan sular, Denizli Büyükşehir Belediyesi takımları tarafından tahliye edilerek paklık çalışması başlatıldı. Sel nedeniyle Eskihisar ve Goncalı mahallelerine ulaşımı sağlayan yollarda çökmeler oldu. Hasar gören yollarda tamir çalışması başlatıldı.

‘TRENİ DURDURMASAK, FACİA KAÇINILMAZ OLABİLİRDİ’

Sel nedeniyle Gökpınar Deresi taşınca Denizli ile Goncalı ortasındaki tren sınırı da hasar gördü. Çizginin yaklaşık 500 metrelik kısmında çökme oldu. Kimi noktalarda rayların altındaki toprak boşaldı. Rayların yakınında meskeni bulunan Samet Can Efe, “Tren yolunu denetim etmek için baktığımızda rayların altındaki çöküntüleri gördük. Durumu yetkililere haber verdik. Aramamızın akabinde yolcu treninin geldiğini görünce çabucak onu durdurmaya çalıştık. Makinist bizi fark etti ve durdu. Durmasa facia kaçınılmaz olabilirdi” dedi.

‘EVLERİNİ SU BASANLARI, OTELLERDE KONUK EDİYORUZ’

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan da selin hasar verdiği Eskihisar ve Goncalı mahallelerinde inceleme yaptı. Lider Zolan, 3 günde yağması gereken yağışın yarım saatte yağdığını belirterek, “Üst düzeyde afet boyutunda yağış oldu. Tesellimiz, can kaybının olmamasıdır. Sel nedeniyle hasar oluşan konut ve iş yerlerindeki hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. Büyükşehir Belediyesi gruplarımız konutlarda ve iş yerlerinde paklık çalışmaları yapıyor. 2- 3 günde yağması gereken yağış, yarım saate yağarak altyapı siteminin çalışmasına mahzur oldu. Yağmur sınırlarımız olmasaydı, afetin büyüklüğü 2- 3 kat olabilirdi. Yüzeyde akan suyun fazlası çizgilerden gitti. Konutlarında hasar oluşan ve oturulamayacak durumda olan vatandaşlarımızı otellerde konuk ettik. Beklediğimizin çok çok üstünde yağan bir yağmur oldu. Bende bu yaşıma kadar bu türlü bir afete şahit olmadım. Çok ağır, ani ve kısa müddette yağış afeti yaşamamıza neden oldu. Yaralarımızı en kısa müddette saracağız” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir