1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Selahattin Demirtaş’tan HDP çıkışı: Beni aday göstermediniz!

Selahattin Demirtaş’tan HDP çıkışı: Beni aday göstermediniz!
0

14 Mayıs’ta birinci cins, sonrasında ikinci tıp seçiminin akabinde oy oranını düşüren, seçimi kaybeden partilerin ne yapacağı merak edilirken dikkat çeken açıklama Edirne Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’tan geldi. Demirtaş etkin siyaseti bıraktığını duyurdu.

14 Mayıs seçimlerinde oyu düşen partilerden biri de HDP oldu. Seçime Yeşil Sol Parti çatısı altında giren HDP, 2018’deki oy oranının altında bir oy aldı, yüzde 8’de kaldı. Bu sonuca ait parti idaresine tenkitler yöneltildi.

Aday çıkarmama kararı, Kılıçdaroğlu’na verilen dayanak ve kimi adayların tabanda karşılığı olmadığı üzere tenkitlere ait HDP idaresi ‘Öz tenkit yapacağız’ açıklamasını yapmıştı. Buna ait toplantı yapan HDP idaresinin açıklamasında neden oyların düştüğüne ait net bilgiler yer almazken ‘Moralsizliğe, yılgınlığa asla kapılmadan ortaya çıkan tabloyu etraflıca değerlendireceğiz’ tabirlerinin yer alması dikkat çekti.

HDP’deki seçim değerlendirmesinden sonra en kritik açıklama Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’tan geldi. Demirtaş’ın toplumsal medya hesabından bir internet sitesine verdiği röportajın bir kısmı yayınlandı. O kısımda Selahattin Demirtaş, ‘Ben kendi adıma, halkımıza layık bir siyaset ortaya koyamadığımız için samimiyetle özür diliyorum. Pratikteki gayretlerimle bu eksiklikleri giderme kelamı veriyorum. Ayrıyeten, bana yönelik yapan tenkitlere teşekkür ediyorum. Tenkitlerden yararlanmaya çalışacağım. Çabayı cezaevinden sürdürürken, etkin politikayı bu basamakta bırakıyorum.’ dedi.

Demirtaş, HDP idaresine 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı için hazır olduğunu söylediğini, lakin bunun parti idaresi tarafından gerekçesiz bir halde reddedildiğini söyledi.

CNN Türk canlı yayınında Göksu Öngören Özgür’e Aydınlık Gazetesi Muharriri İsmet Özçelik ve Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Coşkun Başbuğ, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“HESAPLAR TUTMADI”

* Aydınlık Gazetesi Muharriri İsmet Özçelik: Demirtaş’ın açıklamasında dikkat çeken nokta ‘Beni aday göstermediniz’. Yani bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmadınız diye eleştiriyor ve kendi tekliflerinin dikkate alınmadığını lisana getiriyor. HDP idaresine biraz da sitem var. HDP tabanında mevcut idareye karşı birtakım reaksiyonlar oluşmuştu esasen. Demirtaş önümüzdeki süreç için bir atak yapmış üzere gözüküyor. Kendisini biraz kenara çekerek bir yandan da o sitemlerini bir boyut daha ileri çıkarmış oluyor. Burada ‘politikayı bıraktım’ manasında bir şey söylemiyor. ‘HDP üyesiyim’ diyor lakin ‘Aktif politikayı bıraktım’ diyor. Burada tabi biraz da mağlubiyetin bence tesirleri var. Biraz daha içine çekilecekmiş üzere gözüküyor. Zira kendisini çok bağlamıştı.

28 Mayıs’tan sonra hatta 14 Mayıs’tan sonra kısa mühlet içerisinde çıkacağını düşünüyordu. Tekrar faal siyasete gireceğini düşünüyordu. Lakin hesaplar tutmadı. Bu nedenle de bu türlü bir çıkış yaptığını sanıyorum.

“HDP İÇERİSİNDE YİNE BİR YAPILANMAYA GİDECEK SÜRECİN ÖNÜNÜ AÇTI”

* Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Coşkun Başbuğ: Şimdi biraz farklılaştı. Önemli bir düşüş var. O yüzden bugün ikinci bir boyut diye isimlendirdim. Bu açıklama gelince ortaya şöyle bir senaryo çıktı, kendi şahsi görüşüm. Aslında HDP içerisinde de bir huzursuzluk vardı. Hakim olan iki küme var. Bir küme Demirtaş’a muhalif. ‘Zaten cezaevinde, faal siyasette olsa ne olur, olmasa ne olur’ mantığıyla hareket eden bir yapı var. Bir başka küme ise Demirtaş’ı destekleyenler. Artık bu durumda Demirtaş’ın ‘Aktif siyaseti bırakıyorum’ demesinin art planında siyasetten çekildiği manası çıkmıyor. ‘Varım, ancak şu an içerisinde her hangi bir dahlim olmayacak’ bunu söylüyor. Niçin bunu söylüyor? Zira önce ki süreçte Demirtaş’ın avukatları vesilesiyle cezaevinden masaya hakaret ettiği, ayar verdiği, masayı yönlendirdiği birçok çıkışını gördük.

Hatta garip ve enteresandır… CHP’nin birinci yaptığı Mersin mitingi Demirtaş’ın talimatıyla yapıldı. ‘Utanmıyorsunuz! Korkak davranıyorsunuz. Çıkın adayınızı açıklayın’ dedi. En sonunda ‘Hiçbir şey bilmiyorsanız miting de mi yapamıyorsunuz’ dedi. Gerisinden biz Mersin mitingiyle karşılaştık. Bu tablo içerisinde Demirtaş’ın söylemiş olduğu sözlerde ‘Bu müdahale sürecini sonlandırdım’ diyor. Ancak siyasetten çekildiği manasına gelmiyor.

Bugün yaptığı açıklamayla şunun önünü açtı; HDP içerisinde tekrar bir yapılanmaya gidecek sürecin önünü açtı. Münasebetleri ortaya koydu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap