1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Selahattin Demirtaş aktif politikayı bıraktığını açıkladı

Selahattin Demirtaş aktif politikayı bıraktığını açıkladı
0

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, toplumsal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin akabinde faal siyaseti bıraktığını duyuran Demirtaş, “Ben kendi adıma, halkımıza layık bir siyaset ortaya koyamadığımız için samimiyetle özür diliyorum.” dedi.

Demirtaş, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Merhabalar. Yarın Artı Gerçek’te yayımlanacak röportajımdan iki paragrafı sizlerle paylaşıyorum:

‘Ben kendi adıma, halkımıza layık bir Siyaset ortaya koyamadığımız için samimiyetle özür diliyorum. Pratikteki gayretlerimle bu eksiklikleri giderme kelamı veriyorum.

Ayrıca, bana yönelik yapan tenkitlere teşekkür ediyorum. Tenkitlerden yararlanmaya çalışacağım. Çabayı cezaevinden her yoldaşım üzere dirençle sürdürürken, etkin politikayı bu basamakta bırakıyorum.’

Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle.”

“BAŞKA İSTİFALAR DA BEKLİYORUM”

Demirtaş’ın kararıyla ilgili CNN Türk yayınında konuşan gazeteci Güngör Yavuzaslan, “Her şeyden evvel Demirtaş 7 yıldır cezaevinde. HDP eş genel liderinin olması yanında bir evvelki seçimde cumhurbaşkanı adayıydı. Burada birinci evvel bir güvensizlik var Kemal Kılıçdaroğlu’na. Siyasetleri eleştiriyor. Demirtaş’ın açıklamasına şöyle bakmak gerekiyor… HDP kilit partidir, HDP’nin dayanak verdiği partinin seçimleri kazanıyor’ telaffuzunun çöktüğü, HDP’nin kaybettirdiğinin bir göstergesidir. Demirtaş’ı istifaya kadar getiren bir süreç yaşandıysa, Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybetmesi ve bunun artçılarıdır. Öbür istifalar ve çözülmeler de bekliyorum. Cumhur İttifakı o denli bir seçim kazandık ki karşı tarafın eksikliklerini de ortaya çıkardı. Millet İttifakı açık ya da örtülü HDP kanadıyla bir ittifaka girip seçimi kazanacağını düşündü. Demirtaş avukatları ya da ailesi üzerinden paylaşımlar yaptı. Bunun üzerinden siyaset yaptı. Kılıçdaroğlu’nun aday olması gerektiğini de bir toplumsal medya paylaşımıyla duyurdu. Şayet Kemal Kılıçdaroğlu kazansaydı Demirtaş etkin siyaseti bıraktığını açıklayacak mıydı? Kendilerinin geleceğini Kılıçdaroğlu’na bıraktılar.” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap