1. Anasayfa
  2. Gündem

Şehit mezarlarına PKK yazan sanığın cezası belli oldu

Şehit mezarlarına PKK yazan sanığın cezası belli oldu
0

Körfez ilçesinde bulunan şehitlikte 6 Kasım 2021 tarihinde meydana gelen olayda, 2015 yılında Siirt’te şehit olan Emre Kaan Arlı, 2006 yılında Hakkari’de şehit olan Halil İbrahim Arslan, 1996 yılında Sivas’ta şehit olan Düzgün Kılavuz ve 1995 yılında Bingöl’de şehit olan Başar Baran Varlı’nın mezarına ‘PKK’ yazan Ferhat Şahin, fotoğrafları toplumsal medyada paylaşarak küfretti. Polis tarafından gözaltına alınan Ferhat Şahin, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada; savcılık tarafından Ferhat Şahin hakkında Müşahede İhtisas Dairesi’nden akıl sıhhatinin yerinde olduğuna ve cezai ehliyetinin olup olmadığına dair rapor istendi. Müşahede İhtisas Dairesi’nden gelen raporda sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi. Davanın karar duruşması bugün Kocaeli Adliyesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ferhat Şahin’e ‘zincirleme formda terör örgütü PKK/KCK propagandası yapmak’ hatasından 3 yıl 9 ay mahpus cezası verdi. Ayrıyeten sanık, 4 defa ‘kişinin anısına hakaret’, 4 defa ‘ibadethanelere ve mezarlıklara ziyan verme’ kabahatlerinden da toplam 14 bin 200 TL para cezasına çarptırıldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir