1. Anasayfa
  2. Gündem

Seçim yasakları başladı! İşte 9 adımda oy kullanma rehberi

Seçim yasakları başladı! İşte 9 adımda oy kullanma rehberi
0

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen birinci tıp oylamasında hiçbir adayın yüzde 50+1 oy oranına ulaşmaması nedeniyle Türkiye yarın siyaset tarihinde birinci defa cumhurbaşkanını seçmek hedefiyle ikinci çeşit oylama için sandık başına gidecek.

Adaylar ve kendilerini destekleyen ittifaklar ile partilerin temsilcileri propaganda yasağının başlayacağı saat 18.00’e kadar seçmenlere son bildirilerini verdi.

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylamasına katılan adayların, siyasi propaganda yapabilme hürlüğü 18.00 prestijiyle sona erdi.

Seçim günü yani yarın saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organı tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, varsayım ve yorum yapılamayacak, 18.00 ile 21.00 saatleri ortasında radyolarda ve her türlü yayın organında yalnızca YSK tarafından seçimle ilgili haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar hür olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den evvel de kaldırabilecek.

Seçim günü saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ait haber varsayımı ve yorum yapılması yasak olacak, seçim günü 18.00 ile 21.00 saatleri ortasında yalnızca YSK tarafından seçime ait verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

SEÇİM YASAKLARI

Yarın saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Emniyet ve asayişi korumakla misyonlu olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafe üzere bütün genel cümbüş yerleri kapalı olacak. Cümbüş yeri niteliğindeki yerlerde sırf yemek verilebilecek, düğünler ise yarın saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

LİDERLER NEREDE OY KULLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazar günü oyunu İstanbul’da Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullanacak.

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da Arjantin Ortaokulu’nda oy kullanacak.

MHP başkanı Devlet Bahçeli oyunu Anıttepe Ortaokulu’nda kullanacak, gelişmeleri de genel merkezden takip edecek.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde sandık başında olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir