1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Seçim sonrası 4 partinin tek gündemi

Seçim sonrası 4 partinin tek gündemi
0

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti toplam 38 milletvekiliyle CHP listesinden seçime girdi. Önümüzdeki günlerde bu vekillerin CHP’den ayrılarak kendi partilerine dönmeleri bekleniyor. Bir yandan da bu 4 parti, meclisteki temsillerini güçlendirebilmek için formül arayışlarını sürdürüyor.

O FORMÜLLER NELER?

İlk seçenek, 4 partiden birinin çatısı altında küme oluşturmak. Mecliste kümesi olan siyasi partiler Meclis Başkanlık Divanı’nda temsil edilebiliyor. Kürsüde küme ismine kelam hakkı kullanabiliyor ve ihtisas komitelerine üye verebiliyor. Bu 4 parti için mecliste küme kurmak bu imkanlar açısından kıymetli.

Mecliste şu an 5 siyasi parti kümesi bulunuyor. Lakin 4 partinin hiçbiri de tek başlarına küme kurmak için gerekli olan 20 milletvekiline sahip değil. DEVA Partisi’nin 15, Gelecek ve Saadet Partisi’nin 10’ar, Demokrat Parti’nin de 3 milletvekili bulunuyor. Bu durumda ortak bir küme kurmak için müzakereler devam ediyor.

DAVUTOĞLU İŞARET ETMİŞTİ

Daha evvel Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’da bunun gerekliğine dikkat çekmişti. Kulislerde konuşulanlar saadet çatısı altında birleşilmesi istikametinde lakin bu 4 parti içlerinden birinin çatısı altında buluşmak için uzlaşamazsa bir öteki seçenek de yeni parti kurulması oluyor. Bu formüle nazaran de 38 milletvekili yeni kurulan partiye geçecek. Şayet bu teklif hayata geçerse meclisteki küme sayısı da altıya çıkacak.

28. periyotta meclisteki yapı da bir evvelki periyoda nazaran hayli farklı. Toplam 5 siyasi parti kümesi var. Erdoğan’ın yanı sıra, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener milletvekili olarak yer almayacak. Mecliste toplam 15 parti temsil edilecek bu devir. 15 partiden 8’inin genel liderleri, milletvekili olarak mecliste misyon yapacak.

Yazar Hakkında

Yorum Yap