1. Anasayfa
  2. Gündem

Savunma Sanayinin kilit isimleri CNN TÜRK’te! İsmail Demir’den önemli açıklamalar

Savunma Sanayinin kilit isimleri CNN TÜRK’te! İsmail Demir’den önemli açıklamalar
0

Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir CNN TÜRK ekranlarında savunma sanayindeki son gelişmelere ait sorulara cevap veriyor. Demir’in açıklamaları özetle şöyle: Aslında bugün bir birinci oluyor. Daima birlikte birinci kere televizyona çıkıyoruz.

TAYFUN FÜZESİ

Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir: BORA’mız vardı bizim. TAYFUN’un öbür bir özelliği var. Şu anda ön alma temelli gidiyoruz. ROKETSAN tarafına yap demiyoruz, onlar gereksinimi görüyor ve bize sunuyor. Devletten tek kuruş almadan başlatılmış bir proje TAYFUN. Ne gereksinim olduğu bilinerek başlatılıyor. HÜRJET, KIZILELMA da bu türlü. Katı yakıtlı bir füzemiz TAYFUN. Uzun menzilli diye nokta koyuyoruz. 300-500 dendi lakin biz artık sayı konuşmuyoruz. Evvelden Sinop’tan atıyorduk lakin artık buradan atarsak ülke sonlarına düşme durumu var. O yüzden Rize’den atıyoruz. Artık daha batıya gidiyoruz ki attığımızda ülkemiz hudutları dışına çıkmayalım. Türkiye her vakit barışı önceleyen bir ülke lakin saldırganlaşmak isteyenler için caydırıcı bir güç. Roket motorlarında da Türkiye çok düzgün bir noktada. ROKETSAN bu yakıtları yapıyor. 

SONRAKİ AMAÇ UZAY

Bundan sonra gözümüz biraz daha uzay çalışmalarında. Uzaya fırlatma sistemlerini de şu an ROKETSAN çalışıyor. Bir adım sonra ulusal uydu fırlatma sistemimiz devreye girecek.

Murat İkinci – Roketsan Genel Müdürü: Size karşı oluşacak tehditlerinin önünü kesmesi açısından, caydırıcılık açısından silahlı kuvvetlerinin gücüne güç katacak. TAYFUN ülkemize tehdit olabilecek bütün ögeler için caydırıcı. TAYFUN silah sistemi büsbütün ulusal yerli imkanlarla yapıldı. Motor yanıyor yükseliyor, atmosferin sonuna kadar gidiyor diyelim. Katı yakıt depolanabilir ve uzun müddet koruma edilebilen bir yakıt. Silahlı kuvvetlerin elini istediği yere ulaştırabilecek bir silah sistemi. TAYFUN noktasal amaç vurma özelliğine sahip. Amaç koordinatları istihbarat dataları ile geliyor. TAYFUN verilen kordinatörü tam isabet vurabilme özelliğine sahip. Civatasından harp başlığına kadar her şeyi ile yerli ve ulusal bir eser. Biz teknoloji olarak sıvı katı yakıt teknolojilerini çözdük Türkiye olarak. Bundan sonraki etap menzil değil de alandaki vuruş oranlarını artırmaya yöneli çalışmalar olacak.

Atış denize yapılıyor. Rastgele bir ziyan vermiyor, esasen bu atışta harp başlığı da yoktu. TAYFUN şu an seri üretimde. Ancak gelişimini devam ettiriyor ve her evrede testler devam edecek. Kabiliyetleri geliştiriliyor. Başka füzelerden avantajı bütün yeni teknolojileri bünyesinde barındıran bir eser olması. TAYFUN sizi noktasal maksat vurma konusunda çok hassas bir noktaya getiriyor. Yalnızca amacı etkisiz hale getirme kabiliyeti var. Ülkemizin muhtaçlık duyduğu kadar TAYFUN üretebilme kabiliyetine sahibiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir