1. Anasayfa
  2. Gündem

SAT komandoları nefes kesti: Ben değil biz!

SAT komandoları nefes kesti: Ben değil biz!
0

Türkiye’nin birinci ve tek deniz komando birliği olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Su Altı Taarruz Komutanlığı (SAT), başarılı misyonlar icra ediyor. SAT Komandoları son teknolojileri her vakit en üst düzeyde kullanıyor.

Yüksek vazife şuuruna sahip olan komandolar “Ben değil biz” anlayışıyla her türlü zorluğun üstesinden geliyor. SAT timleri, havadan, karadan, denizden, sualtından düşman topraklarına sızarak, kara amaçlarına yahut su üstü maksatlarına taarruzlar ile keşif, gözetleme ve istihbarat toplama misyonları icra ediyor. Komandolar, her türlü silahla atış eğitimlerini, uzman nişancı atış eğitimlerini misyonlarına yönelik senaryolara uygun halde yapıyorlar. Gece gündüz aldıkları kuvvetli eğitimlerle her vakit vazifeye hazır halde bekliyorlar.

11 AY SÜREN KUVVETLİ EĞİTİMDEN GEÇİYORLAR

11 ay mühlet ile dalış, paraşüt, hava harekatı, deniz harekatı, kara harekatı, kapalı mahalde harekat üzere fizik kondisyon eğitimleri alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu subay ve astsubaylar güçlü bir eğitim sürecinden geçiyor. Fiziki kondisyon yeterliliklerini sağlayan subay ve astsubaylar kursu muvaffakiyetle bitirmeleri halinde SAT Komandosu olmaya hak kazanıyorlar.

1/25

2/25

3/25

4/25

5/25

6/25

7/25

8/25

9/25

10/25

11/25

12/25

13/25

14/25

15/25

16/25

17/25

18/25

19/25

20/25

21/25

22/25

23/25

24/25

25/25

SAT KOMANDOLARININ EĞİTİMİ NEFES KESTİ

SAT Komandoları, harbe hazırlık İdame eğitimleri çerçevesinde Keskin Nişancı ve Keskin Nişancı Atış Eğitimi, Gemi Zapt ve Müsadere Eğitimi, Sualtından kapalı devre intikali ile kıyıda bulunan amaçlara istinaden atış, Küçük birlik taktikleri Eğitimi ve Yakın Muharebe Eğitimleri yaptı. Eğitimler gerçek mermiler kullanarak yapıldı.

Komandolar, helikopterden inerek kaçırılan bir gemiye baskın eğitimi yaptı. Maksatlarla belirlenen gemiye baskın yapıldı. Gemi güvertesine ses bombası atılarak içeri girildi ve gemi denetimli bir formda ele geçirildi. Daha sonra su altında ilerleyen balık adamlar yüzeye çıkıp maksada atış yaptı. Yakın Muhabere eğitimlerinde ve keskin nişancı atış eğitimlerinde her noktayı tam isabetle vurdular. Ormanda keşif yapan komandoları eğitim kapsamında karşılaştıkları düşmanlara karşı atış yaptı.

Yapılan eğitimler hakkında bilgi veren SAT Tim Kumandanı, “SAT Komutanlığı işçisi yüksek harbe hazırlık düzeyini koruma etmek amacıyla eğitimlerine aralıksız olarak devam etmektedir. Bugün harbe hazırlık İdame eğitimleri kapsamında, keskin nişancı ve keskin nişancı atış eğitimi, gemi zapt ve Müsadere Eğitimi, Sualtından kapalı devre intikali ile kıyıda bulunan maksatlara istinaden atış, Küçük birlik taktikleri Eğitimi ve Yakın Muharebe Eğitimleri icra edilmiştir” dedi.

SAT Komandolarının misyonlarından bahseden SAT Tim Kumandanı, “SAT Özel İhtisaslı İşçi: Sualtı Taarruz Özel İhtisas kursundan mezun olmuş, verilecek vazifeye istinaden denizden, karadan ve havadan intikal usullerini kullanarak Özel Harekat icra etmek üzere eğitilmiş teçhiz edilmiş ülkemizin tek Deniz Komando ünsiyetlerine haiz işçidir. SAT timleri muhasıma ilişkin savunma, tespit, teşhis ve taarruz imkanları hakkında keşif yapmak ve istihbarat toplamak, bunların faaliyetlerini sekteye uğratmak ile kara ve deniz harekat alanında misyon icra etmektedir. Bu kapsamda, kıyı birlikleri, kıyı, üs ve tesisleri, yüzer ögeler ve tespit edilecek kritik amaçlara karşı konvansiyonel olmayan harp teknik ve teknik ve taktikleri kullanarak müstakil Deniz Özel Harekat ve öbür öge, birlik, kuvvetlerle müşterek, taarruz vazifelerini icra etmektedir” sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir