1. Anasayfa
  2. Gündem

Sancaktepe’deki ‘Halı’ cinayetinin sanığı hakim karşısına çıktı

Sancaktepe’deki ‘Halı’ cinayetinin sanığı hakim karşısına çıktı
0

Sancaktepe’de 9 Eylül 2022 tarihinde balkonda asılı olan yıkanmış halı suyunun akmasından rahatsız olan kiracı Refai Karaman (38), Adem Ebik’i (50) silahla kolundan yaralama ve 24 yaşındaki Muhammet Ali Ebik’i silahla göğsünden vurarak vefatına neden olma gerekçesiyle ‘Kasten öldürme’ ve ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ hatalarından yargılanmasına başlandı.

Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu Refai Karaman cezaevinden getirilirken müşteki Ayfer Ebik, müşteki sanık Adem Ebik ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“ARAMIZDA KİRA ARTIŞ ORANI NEDENİYLE BİR UYUŞMAZLIK VARDI, KASITLI YAPILDIĞINI DÜŞÜNDÜM”

Tutuklu sanık Refai Karaman savunmasında, “Adem Ebik’in kiracısıydım, alt katta otururdum. 1 yıl sonra kira artışı uygulamama karşın konut sahibi benden yüzde 200 oranında artırım istedi. Ortamızda kira artış oranı nedeniyle bir uyuşmazlık vardı. Eşim beni uyandırdı, üst katta ki mesken sahibinin balkondan yıkanmış halı sarkıttığını, bunun da kendisinin asmış olduğu çamaşırların üzerine damladığını söyledi. Gittiğimde balkonumun bu hali yüzünden su içinde kaldığını gördüm. Rahatsızlık vermek suretiyle meskenden çıkmamızı sağlamak kastıyla yapıldığını düşündüm. Adem Ebik ve eşinin aşağıda kaldırımda oturdukların gördüm. Bana küfürler ettiler, ben bu küfürler karşısında sinirlendim. Sonrasında Muhammet Ali Ebik bana balkondan küfürler etti, ben bunun üzerine çok sinirlendiğim için halıyı aşağı çekerek düşürdüm. Yatak odasında bulunan ruhsatlı tabancamı alarak balkona geldim, amaç gözetmeksizin aşağı hakikat iki el ateş ettim. Sonrasında üst çıktım, merdiven boşluğunda, Muhammet ile karşılaştık. Ortamızda bir arbede yaşandı, ben bir iki el ateş ettim. Sonrasında Muhammet Ali Ebik içeriye hakikat koştu, ben akabinde maksat gözetmeksizin 3 sefer ateş ettim. Eşim ile ayrılmak için apartmanın çıkışına yöneldik. Burada Adem Ebik ve akrabaları ile karşılaştık, beni darp ettiler, şikayetçi değilim” dedi.

“EN FAZLA BİRBİRİMİZE BİR İKİ YUMRUK ATARIZ DİYE DÜŞÜNÜRKEN SANIK BANA ATEŞ ETTİ”

Duruşmada kelam verilen baba Adem Ebik, “Eşim o gün iki tane halı yıkamıştı. Bir adedini bizim balkonumuza, oburunu ise yan tarafta bulunan Kadire Teyze’den müsaade alarak onun balkonuna asmıştı. Ben o sırada Refai Karaman’ın balkona çıktığını gördüm. Hudutlu bir halde bağırarak “halınızı bilmem ne yaparım” dedi. Halıya asıldı ve halı aşağı düştü. Bende bunun üzerine sanığa yönelik olarak “Ayıp değil mi, bayan onu yıkamak için emek verdi” dedim. Bunun üzerine bana “Konuşma lan terbiyesiz, size kime sordunuz da halı astınız, bekle beni orada” dedi ve içeri gitti. En fazla birbirimize bir iki yumruk atarız diye düşünürken sanık balkona çıktı, çıkar çıkmaz bana ateş etti. Daha sonra kendi dairemden 4-5 el ateş sesi dudum. Gittiğimde oğlum yatak odamda yatağın yanında yüzükoyun yatıyordu. Oğlumu çevirdiğimde göğsünden birden fazla sefer vurulduğunu gördüm” dedi.

“YALNIZCA ONA YÜZ TL ARTIRIM YAPTIM”

Sözlerine devam eden Ebik, “Sanık benim daireme taşındığında 900 TL kira veriyordu. Ben hiçbir vakit kiracılarımın kirasını belirlemem. Onlara sorarım. 2021 yılının Eylül ayında sanık benim yanıma geldi, kirayı ne yapacağımı sordu. Bende sen ne yapmak istiyorsun diye sordum. Benim içimden bin yüz TL geçiyordu, sanık ise bin TL yapmak istediğini söyledi, bende kabul ettim. Yani sırf ona yüz TL artırım yaptım. Ben hiçbir vakit evimden çıkması için ona baskı yapmadım, Oğlumu da direkt olarak göğsünden vurdu. Sanıktan şikayetçiyim, , onun en ağır formda cezalandırılmasını talep ederim” dedi.

“BİZE KARŞI SİLAH KULLANACAĞI AKLIMIZA BİLE GELMEZDİ”

Duruşmada kelam alan anne Ayfer Ebik, “Bahçede 2 tane halı yıkadım, bu halılar sularını güzelce süzdükten sonra üst çıkardım. Bu halılardan bir adedini kendi balkonuma astım, başkasını ise yan komsumuz olan Kadire teyzeden müsaade alarak balkonuna astım. Dışardan silah sesleri duyduk, ben ve Samet balkona yöneldik, oradayken eşimin vurulduğunu gördük. O sırada benim evimden silah sesleri duyduk, üst gittiğimde oğlumu o halde görünce kendimden geçmişim. Bizim sanık ile hiçbir husumetimiz yoktu, bize karşı silah kullanacağı aklımıza bile gelmezdi. Ben sanıktan şikayetçiyim, en ağır formda cezalandırılmasını isterim” dedi.

Mahkeme, Refai Karaman’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, baba Adem Ebik’in Refai Karaman’a karşı ‘Kasten yaralama’ kabahatinden 1 aydan 9 aya kadar mahpusu istendi. Refai Karaman’ın ise Muhammet Ali Ebik’e karşı ‘Kasten öldürme’ kabahatinden müebbet mahpus ile cezalandırılması istenirken baba Adem Ebik’e karşı ise ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 9 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir