1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Salı günü ‘yola devam’ diyecek

Salı günü ‘yola devam’ diyecek
0

Mehtap Gökdemir – CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin akabinde katıldığı birinci televizyon yayınında, seçim sonucunun “ağır bir hezimet tablosu” olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, kurultayın lokal seçimlerden evvel yapılmasını istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “İl liderleri, ilçe liderleri değişecek, herkes değişecek, kimsenin kazık çakacak hali yok. Bireye endeksli siyaset CHP’nin geleneğinde yok” dedi. Kurultayda aday olup olmayacağına yönelik soruyu, “Ben çıkıp ben adayım demem. Bugüne kadar hiç çıkıp ‘adayım’ demedim. Kimin aday olup olmayacağı kimi seçip seçmeyeceğine partinin yetkili heyetleri karar verecektir” diye yanıtlayan Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun değişim daveti ve adaylık muhtemelliğine yönelik sorular üzerine de şunları söyledi: “Değişmeyen tek şey değişimdir. Bu değişim olacak aslında, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün. Genel siyasete de girebilir büyükşehir belediye liderleri. İmamoğlu Kurultay’da aday olabilir. Ben akılcı düşünüyorum. Lokal seçimden evvel İBB terk edilmemeli. İstanbul üzere bir kenti CHP kaybetmemeli. Aday olabilir, niçin adaysın demem.”

‘Hodri meydan’ mesajı

Kılıçdaroğlu’nun bu iletileri parti kulislerinde “hodri meydan” bildirisi olarak yorumlandı. Kurmayları da Milliyet’e yaptıkları değerlendirmelerde, “Mayın çok fakat Kemal Beyefendi devam edecek. Ekrem Beyefendi bir atak yapacak üzere ancak biz de karşısında eğilmeyeceğiz” diyerek, CHP önderinin milletvekili sıfatı olmaksızın konuşacağı partinin 28’inci Dönem’deki birinci küme toplantısına işaret ettiler. Kılıçdaroğlu’nun küme konuşmasıyla “yola devam” iletisi vereceğini tabir ettiler. Kılıçdaroğlu’nun bu konuşmada, bilhassa lokal seçimlere vurgu yaparak, partinin tüm kademe ve her bir üyesine “Yerel seçime odaklanın. Bu seçimi kazanmalıyız. Çok çalışacaksınız” talimatı vereceği belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu, seçimin çabucak akabinde başladığı PM üyeleri, belediye liderleri, vilayet liderleri ile birebir görüşmelerini sürdürürken, yakın vakitte tüm vilayet liderleri ve belediye liderleri ile de toplantı yapacağı, milletvekillerine de örgütler konusunda misyonlar vereceği tabir ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun kurmayları da alana inmek için güzergâh hazırlığı yapıyor. CHP önderinin saha çalışmalarında yük vereceği bölgelerin tespitinde de kullanılacak biçimde 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim sonuçları vilayet il raporlanıyor. ‘Hasar raporu’nda sıfır oy çıkan sandıklar ve en az oy alınan vilayet, ilçe, köylerin listesi çıkarılıyor.

Oğan’dan Kılıçdaroğlu’na sitem

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayında, Erdoğan’a yönelik “İlk kere birinci çeşitte kaybetti. Onun açısından da önemli bir travma oldu” değerlendirmelerine, Sinan Oğan’dan sitem içeren bir karşılık geldi. Oğan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Affedersiniz fakat Sayın Kılıçdaroğlu, seçimlerin 2. çeşide kalmasını biz sağlamıştık. Sizin taraftarlarınız seçimden evvel Muharrem İnce’ye yaptıkları linci bana da yaptılar ve ben de şayet bu linç karşısında Sayın İnce üzere çekilmiş olsaydım seçimler ikinci cinse kalamıyordu. Birinci cinste Sayın Erdoğan balkon konuşması yapmış olacaktı. Artık kalkıp seçimlerin ikinci çeşide bırakılmasını kendi başarınız olarak göstermeniz biraz tuhaf olmuş” sözlerini kullandı.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap