1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Salda Gölü’nde atlı jandarma göreve başladı

Salda Gölü’nde atlı jandarma göreve başladı
0

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün sahip olduğu doğal hoşlukların, etrafında bulunan ormanlık alanların ağır ziyaretçi sayısından olumsuz etkilenmemesi için 2020 yılı yaz devrinden itibaren Atlı Jandarma Timi görevlendirilmeye başlandı. Bu doğrultuda Jandarma Genel Komutanlığı’nca Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda (JAKEM) vazifeli Atlı Jandarma Timi’nin, bu yıl da 6 Haziran- 10 Ağustos tarihleri ortasında süreksiz olarak Salda Gölü’nde görevlendirmesi yapıldı.

Atlı Jandarma Timi, Doğanbaba ormanlık alanı, Tabiat Parkı ormanlık alanı ve orman konutu etrafında, orman yangınlarını önlemek ve orman kabahatleriyle çaba etmek amacıyla etkin olarak devriye faaliyeti yürütüyor. Salda Gölü etrafında bulunan ormanlık alanlarda piknik yapan şahıslar ateş yakılmaması konusunda Atlı Jandarma Timi’nce uyarılırken, etraf ve ormanla ilgili cürüm oluşturabilecek mevzularda ziyaretçiler bilgilendiriliyor.

1/9

2/9

3/9

4/9

5/9

6/9

7/9

8/9

9/9

ÇAMUR ÇUKURLARI KAPANDI

Öte yandan beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyu ile değerli bir yere sahip Salda Gölü, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nce (NASA) Mars’taki Jezero Krateri ile benzeri özellikler gösterdiğinin açıklanmasının akabinde daha fazla ilgi gördü. Göle gelen ziyaretçilerin cilde yararı olduğu inanışıyla göl kıyısında çukurlar açarak, çamur banyosu yapması ve gölün Beyaz Adalar kısmında çok sayıda çamur çukuru oluşması üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 15 Ekim 2020’de bu bölgede ziyaretçilerin göle girişi yasaklandı. Burdur Valiliği de Beyaz Adalar kısmında çamur banyosu yapılmasını, kil ve çamur alınmasını yasakladı. Yasağın akabinde Beyaz Adalar kıyısındaki çamur çukurlarının da zaten kapandığı gözlendi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap