1. Anasayfa
  2. Gündem

Sahte mahkeme kararıyla haberlere erişim yasağı koyduran şebekeye operasyon

Sahte mahkeme kararıyla haberlere erişim yasağı koyduran şebekeye operasyon
0

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Mali Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü’ne ulusal basın kuruluşlarına birtakım haberlere erişim manisi getirilmesi ile ilgili gönderilen mahkeme kararlarının geçersiz olduğuna dair  ihbar aldı. İhbarın akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde başlatılan soruşturma kapsamında şüphelilerin tespit edilip yakalanması için çalışma başlatıldı. 

SAHTE BELGELER

Yapılan çalışmalarda birtakım ulusal basın yayın kuruluşlarına sulh ceza hakimlikleri ismine gönderilen erişim manisi kararları incelemeye alındı. Çalışmalar derinleştirildiğinde ulusal yayın organlarına gönderilen erişim pürüzü taleplerinin optik aygıtlar ile hazırlanan düzmece dokümanlar olduğu tespit edildi. Gruplar çalışmaların akabinde 27 kuşkulu tespit edildi. 

Yapılan çalışmalarda şüphelilerin mahkeme kararlarını optik aygıtlarla hazırladıkları, bu kararları ortalarında ünlülerin de bulunduğu 12 şahsa para karşılığı sattıkları belirlendi.  Ekipler şüphelileri teknik ve fiziki takibe aldı. Şebeke başkanı Uğur Yılmaz ile basın kuruluşlarına avukatlar ismine farklı operatörlerden düzmece mail gönderen İlknur Özkan, geçtiğimiz yıl düzenlenen operasyonla yakalandı.

Şüphelilerden Yılmaz çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken İlknur Özkan isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı. Yapılan çalışmaların devamında şebeke üyesi olduğu belirlenen 12 şüpheliye daha operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya, Tekirdağ’da bu sabah eş vakitli olarak yapılan operasyonda şu ana kadar 7 kuşkulu gözaltına alındı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir