1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sağanak hayatı felç etti! Sele sebep oldu: Yollar çöktü

Sağanak hayatı felç etti! Sele sebep oldu: Yollar çöktü
0

Manisa’nın Demirci ilçesinde öğlen saatlerinden itibaren tesirli olan sağanak, günlük ömrü olumsuz etkiledi. Metrekareye yaklaşık 60 kilogram yağışın düştüğü ilçede 1,5 saat süren sağanak sele neden olurken, cadde ve sokaklar suyla doldu.

İlçede kimi mesken ve iş yerlerini su bastı. Doğal gaz çalışması için kazılan yollar suyla doldu. Yağış nedeniyle yamaçlardan sel sularıyla gelen çamur ve molozlar trafiği olumsuz etkilerken, park halindeki çok sayıda araca da ziyan verdi. Şoförler güç anlar yaşarken, kimi araçlar çamura saplandı. Çamura saplanan araçlar zincir bağlanarak çekilirken, yollarda çökme de meydana geldi. Çökme nedeniyle bir araba çukura düştü. Araba, vatandaşların yardımı ve iş makinesiyle saplandığı çukurdan çıkarıldı. İlçede yağış nedeniyle altyapı da ziyan görürken, Manisa Büyükşehir Belediyesi grupları sel sularının çekildiği ilçede paklık ve tamir çalışması başlattı.

1/6

2/6

3/6

4/6

5/6

6/6

ORDU’DA 15 DAKİKA TESİRLİ OLAN SAĞANAK DERELERİ TAŞIRDI

Ordu’nun Aybastı ilçesinde 15 dakika boyunca tesirli olan sağanak günlük hayatı olumsuz etkilerken, ilçedeki 6 derenin taşması sonucu cadde ve sokaklar suyla doldu, bir meskeni su bastı, yollarda ve tarım yerlerinde hasar meydana geldi.

​Ordu’nun Aybastı ilçesinde öğlenden sonra başlayan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. 15 dakika boyunca tesirli olan yağış nedeniyle Fatih Mahallesi, Koyunculu Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Karamanlı Mahallesi’ndeki dereler ile, Esenli Deresi ve Kuru Dere Deresi taştı. Taşkın nedeniyle ilçe merkezindeki cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Sağanağa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar sıkıntı anlar yaşadı. Bir konutu su basarken, Reşadiye-Aybastı Yolu ulaşıma kapandı. Taşkın nedeniyle ilçedeki kimi tarım yerlerinde ve yollarda hasar meydana geldi. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı Belediyesi ve Karayolları grupları, ilçede paklık çalışması başlattı.

‘15 DAKİKADA YERLE YEKSAN ETTİ’

Aybastı Belediye Lideri Beytullah Gençtan, yağışla ilgili Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, “Sabah hava güneşliydi. Öğlenden sonra 15.45 üzere bir yağış başladı. Yağış 15 dakikada ilçeyi yerle yeksan etti. İlçe merkezimiz su altında kaldı. Şu anda yollarda ve tarım topraklarında hasarlar var. Takımlarımızı alana sürdük. Bir yandan paklık çalışması yapıyoruz, bir yandan da kapanan yolları açmaya çalışıyoruz. Heyelan olduğuna yönelik bir ihbar ulaşmadı. Şu an yağmur dindi. Takımlarımız incelemelerini ve çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

ESKİŞEHİR’DE BİRTAKIM ARAÇLAR SUDA MAHSUR KALDI

Öğleden sonra Eskişehir’in kent merkezini tesiri altına alan sağanak Organize Sanayi Bölgesi’nde mağduriyete neden oldu. Altyapının yetersiz kaldığı bölgede oluşan su birikintileri birtakım araçların ilerlemesine mani olurken, kimilerinin ise suyun içinde mahsur kalmasına sebep oldu. Su ile kaplanan yollardan ötürü uzun araç kuyrukları oluştu. Belediye grupları biriken suyu tahliye edebilmek için ağır bir halde çalıştı. Ağır su birikintisi içinde kalıp, bozulan araçlar, alımlı yardımıyla bulundukları bölgeden çıkartıldı.

AFYON’DA SAĞANAK YAĞIŞ TESİRLİ OLDU

Afyonkarahisar kent merkezinde ansızın bastıran sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle bilhassa sokakta olan vatandaşlar sıkıntı anlar yaşadı. Yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar yağmurdan korunmak içi balkon ve tente altlarına sığındı. Kısa müddette tesirini gösteren yağmur nedeniyle caddelerde su birikintileri oluştu. Kimi vatandaşların yağmurdan korunmak için giysilerini başlarına geçirerek kaçışmaları ise enteresan manzaralar sahne oldu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap