1. Anasayfa
  2. Gündem

Profesörü dolandıran sahte MİT’çilere 26’şar yıl hapis istemi

Profesörü dolandıran sahte MİT’çilere 26’şar yıl hapis istemi
0

Kocaeli Üniversitesi’nden emekli olup, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bakıcısı ile oturan Prof. Dr. Ahmet T.’yi geçen yıl telefonla arayan kişi, kendisini MİT mensubu Levent Akçay olarak tanıtıp, “Bankalar içinde köstebekler bulunduğu biliniyor. Bunun için 6 aydır takip yapıyoruz. Bunları yakalamamız için bize yardımcı olmanızı isterim. Bu, bir vatandaşlık görevi” dedi. Prof. Dr. Ahmet T.’den “Tabii ki yardımcı olurum” karşılığını alan kişi, mal varlığını kendilerine bildirmesini isteyip, “Mal varlığında sakladığın bir şey çıkarsa; seni de hatalı görürüz” diyerek telefonu kapattı.

‘WHATSAPP’IN DAİMA AÇIK KALACAK’

Bankadaki 1979 adet cumhuriyet altınını bir çantaya doldurup, belirtilen çocuk parkında buluştuğu şahsa veren Prof. Dr. Ahmet T., bir defa daha kendisini arayıp, “Kimseye bahsetme, operasyon devam ediyor. En ufak yanılgı kabul edilemez” diyen kişinin isteğini yaptı. Bu kere banka hesabında 400 bin euro çekip, arayan bireylerin talebi ile paraların fotoğraflarını da çeken Prof. Dr. Ahmet T., belirtilen parka gitti. Prof. Dr. Ahmet T., burada çektiği paraları gelen şahsa teslim etti. Şüpheliler ayrıyeten Prof. Dr. Ahmet T.’ye Operasyonun sonuna yaklaşmak üzereyiz. Paraları ve altınları inceleyeceğiz, sonra sana geri vereceğiz. WhatsApp’ın daima açık kalacak, senin konuşmalarını dinleyeceğiz” diyerek talimat verdi. Prof. Dr. Ahmet T.’nin kardeşlerinin bu talimatı fark edip, durumun polise haber verilmesi ile emekli öğretim üyesinin dolandırıldığı ortaya çıktı.

İSTANBUL’DAN OTOBÜS VE TAKSİ İLE GELMİŞLER

Çalışma başlatıp, güvenlik imgelerini inceleyen polis, şüphelilerin İstanbul’dan farklı vakitlerde taksi ve otobüs ile geldiğini tespit etti. Taksileri araştırıp, şüphelileri belirleyen polis, Ahmet Laçin (38), akrabası Abdulhakim Laçin (23), İlyas Düger (37), Mehmet Emin Kırboğa (34), Mehmet Sinan Güler (34) ile Funda G.’yi (35) yakaladı. 1’i bayan 6 kuşkulu, süreçleri sonrası tutuklandı. 6 kişi hakkında 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından 3 ila 15 yıla kadar mahpus cezası istemi ile dava açıldı. Sanıklar, duruşmalarda suçlamaları kabul etmedi. Son duruşmaya şikayetçi Prof. Dr. Ahmet T., 5 tutuklu sanık ile daha evvel tahliye edilen tutuksuz sanık Funda G. ve taraf avukatları katıldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Ahmet T., şikayetçi olduğunu belirtip, sanıkların cezalandırılmasını istedi. Sanıklardan İlyas Düger kendisinin öteki birisi ile karıştırıldığını, olayla ilgisinin bulunmadığını öne sürdü. Funda G. de dolandırıcılıkla alakasının olmadığını belirterek, “Sadece sürücü olarak orada bulundum. Beraatimi talep ederim” dedi. Başka sanıklar da suçlamaları reddetti. Duruşmada temel hakkındaki mütalaasını veren savcı, sanıkların zincirleme halde ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden 26 yıla kadar mahpus ile cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı ek mühlet talebiyle duruşmanın ertelenmesine karar verildi. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir