1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Prens William’ın doğum günü hazırlıklarında korku dolu anlar! Sıcaktan bayıldı

Prens William’ın doğum günü hazırlıklarında korku dolu anlar! Sıcaktan bayıldı
0

İngiltere’de Prens William’ın doğum günü merasimi öncesi düzenlenen Atlı Muhafızlar Geçit Merasimi provasında değişik anlar yaşandı. İngiltere’nin başşehri Londra’da St James’s Parkında düzenlenen ve binlerce kişinin izlediği merasim sırasında trompet çalan bir muhafız yüksek sıcaklığa dayanamayarak baygınlık geçirdi.

Bir mühlet elindeki trompetle yerde duran muhafız ayağa kalkmaya çalışırken sıhhat gruplarının yardıma koşmasıyla sedyeye alındı. Olayın akabinde Prens William toplumsal medya hesabından açıklama yaparak, “Bu sabah bu sıcaklıkta merasime katılan her asker için çok teşekkür ederim. Kaideler çok güç lakin hepiniz güzel bir iş çıkardınız” dedi.

İngiltere Kraliyet ailesinde 130 yıl sonra bir birinci: Prens Harry hakim karşısında

İngiltere Kraliyet ailesinde 130 yıl sonra bir prensip imza atan Prens Harry, telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama suçlamasıyla Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People’ın yayıncısı Mirror Group Newspapers’a (MGN) açtığı tazminat davası kapsamında şahit sıfatıyla hakim karşısına çıktı. İngiliz tahtının beşinci varisi olan Harry, 50 sayfalık yazılı tabir verdi ve MGN’nin avukatı Andrew Green tarafından çapraz sorguya çekildi.

Londra Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada Prens Harry, doğduğundan beri “basın düşmanlığı yaşadığını” tabir ederek, bilgisayar korsanlığından kaynaklandığına inandığı öykülerin sadece güvenlik kaygılarına yol açmadığını, birebir vakitte ilgilerine de ziyan verdiğini söyledi. Harry, basının kız arkadaşlarıyla olan bağlantılarını yok etmeye çalıştığını, eski sevgilisi Chelsy Davy’den ayrılmasına neden olduğunu, arkadaş etrafının küçülmesine, depresyon ve paranoya nöbetlerinden sorumlu olduğunu belirterek, “Kimseye güvenemeyeceğimi hissettim ki bu, bilhassa bu kadar genç yaşta benim için müthiş bir duyguydu” dedi.

Prens Harry, insanların trafik kazasında hayatını kaybeden annesi Prenses Diana’nın özel hayatına yasa dışı bir halde müsaadesiz girmesi fikrinin kendisini “kötü hissetmesine” neden olduğunu söz etti.

“Daktilonuz daha ne kadar parmaklarınıza kan bulaştıracak?”

Prens Harry, magazin mecmualarının kendisinin ve eşi Meghan’ın özel hayatlarına “nefret ve tacizi” kışkırttığını söyleyerek, “Şimdi geriye dönüp baktığımda, onların bu cins davranışları son derece aşağılık” tabirlerini kullandı. Kimden bahsettiği sorulan Prens Harry, “Çok fazla acıya, ıstıraba ve kimi durumlarda tahminen de istemeden vefata neden olmaktan sorumlu olan kimi editörler ve gazeteciler. Birisi bu çılgınlığa bir son vermeden evvel, daktilonuz daha ne kadar parmaklarınıza kan bulaştıracak?” dedi.

Hükümeti ve İngiliz basınını “en tabana vurmuş” olmakla eleştiren Prens Harry, medyayı “birbirlerini korumak için bir ortaya gelmekle” ve iktidardakileri “devam etmesini sağlamak için kelam konusu olaylara göz yummakla” suçladı. Gazetecilerin çok fazla acı ve kedere neden olduğunu söyleyen Harry, kendisine “bu çılgınlığa bir son vermek” için mahkemeye çıkıp çıkmadığı sorulduğunda, “Umduğum bu” karşılığını verdi.

MNG’nin avukatı Prens Harry’den özür diledi

Green, Prens’e sempati duyduğunu belirterek, gazetecilerin aksiyonlarının “tamamen yasa dışı” olduğunu reddetti. Green, çapraz sorgu sırasında “bu asla olmamalıydı ve bir daha olmayacak” diyerek, yasadışı bilgi topladığını kabul ettiği bir olay nedeniyle MGN ismine Harry’den ferdî olarak özür diledi.

Green, Harry’e sorgu sırasında MGN makalelerini okuyup okumadığı konusunda baskı yaparken, Harry, Green’e kendisi hakkında milyonlarca olmasa da binlerce kıssa yazıldığını söyledi.

Green, Harry’nin yaşadığı zahmetlerin belli MGN haberlerinden değil, genel olarak basında yer alan haberlerden kaynaklandığını ima ederek, bunların halihazırda kamuya açık olan detaylara dayandığını öne sürdü.

Prens Harry, 1996 ile 2010 yılları ortasında yayınlanan yaklaşık 140 makalenin hukuka karşıt yollarla derlenmiş bilgiler içerdiğini ve bunlardan 33’ünün Yüksek Mahkeme’de incelenmesini talep etti.

Prens Harry, 1891’de Edward VII’den bu yana bir mahkemede söz veren birinci kıdemli kraliyet üyesi oldu. Beş saat süren duruşmanın akabinde Harry, söz vermeye yarın devam edecek.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap