1. Anasayfa
  2. Gündem

Polisevi saldırısı sanığı: Makyajlı ve giyimleri düzgündü, şüphelenmedim

Polisevi saldırısı sanığı: Makyajlı ve giyimleri düzgündü, şüphelenmedim
0

Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polis konutuna, geçen yıl 26 Eylül günü saat 23.00 sıralarında PKK’lı bayan teröristler Dilara Ürper ve Emel Feremez atak düzenledi. Teröristler, uzun namlulu silahlarla nizamiye kulübesinde nöbet tutan polislere ateş açtı. Polislerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı. Çatışmada polis memuru Sedat Gezer, teröristlerden 1’ini vurarak yaraladı. 1’i yaralı 2 terörist, kaçamayacaklarını anlayınca sırt çantalarında taşıdıkları bombalarla kendilerini patlattı. Taarruzda polis memuru Sedat Gezer şehit oldu, meslektaşı Abdulkadir Öztürk ile bir sivil yaralandı.

Olayla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Bayan teröristlerin paramotorla geldikleri Tarsus ilçesindeki arazinin yakınında bekçilik yapan tutuklu Sait Demir, teröristleri ilçeden kent merkezine aracıyla götüren Abdulgalip Gök, olayla kontakları saptanan Zeki Önen, Mazlum Karaboğa, Mazlum Dolaşır, Kahraman Bağış ve Ahmet Erdoğan ile tutuksuz Fatih S. ve firari sanıklar Dilşah Ercan ile Ahmet Ahmo hakkında hazırlanan 66 sayfalık iddianame, Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

2’ŞER DEFA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS CEZASI

İddianamede, teröristlerin polisevi yakınındaki çöp konteynerine bıraktığı patlayıcı düzenekte parmak izi tespit edilen PKK’lı terörist Dilşah Ercan ile paramotorda parmak izi saptanan ve teröristleri hücuma hazırladığı belirlenen Ahmet Ahmo ile Sait Demir ve Abdulgalip Gök hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma’, ‘tehlikeli hususları müsaadesiz bulundurma yahut el değiştirme’, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle tasarlayarak öldürme’, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu vazifesi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye 7 sefer teşebbüs’, ‘kişiyi tasarlayarak öldürmeye 3 kere teşebbüs’ ve ‘mala ve kamu malına ziyan verme’ kabahatlerinden 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet ve 227’şer yıla kadar mahpus cezası istendi. Diğer sanıklar için de ‘izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma’ ve ‘tehlikeli hususları müsaadesiz bulundurma yahut el değiştirme’ hususları hariç birebir hatalardan 2’şer kere ağırlaştırılmış müebbet ve 207’şer yıla kadar mahpusu talep edildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın birinci duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Abdulgalip Gök, Sait Demir, Mazlum Dolaşır, Ahmet Erdoğan, Kahraman Bağış, Mazlum Karaboğa katıldı. Başka tutuklu sanık Zeki Önen ise duruşmaya Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Cürümden ziyan gören müştekiler ve avukatlar da salonda hazır bulundu.

‘TERÖRİST OLDUKLARINI BİLMİYORDUM”

İddianamede, teröristleri aracıyla Tarsus’tan kent merkezine getirmekler suçlanan tutuklu sanık Abdulgalip Gök savunmasında, ziraat mühendisi olması sebebiyle bahçeleri gezerken görüp aracına aldığını söyledi. Tarsus’ta kömürcülük yapan sanık Gök, “Bölgeyi gezerken Sait Demir’in bekçilik yaptığı yere geldim, kendisi ile ayak üstü sohbet edip yanından ayrıldım. Daha sonra tıpkı yoldan geri dönmek koşuluyla Tarsus’a gitmek üzere Sait Demir’in yanında geçerken el etti, beni durdurdu. Yanında iki tane bayan vardı ve bana ‘bu iki bayanı yola kadar götürür müsün’ dedi. Ben de bu iki bayanı yolda kalmış şahıslar üzere düşündüm, sırt çantaları vardı, giysi kuşamları düzgündü, hatta makyajları da vardı. Ben kendilerinden hiç şüphelenmedim, ‘götürürüm’ dedim. İki bayan aracıma bindiler, birisi yanıma ön koltuğa bindi, oburu de art koltuğa bindi. Araca bindiklerinde saat 18.45-19.00 sıralarıydı. ‘Akşam vakti burada ne işiniz var’ diye sordum, ‘evden kaçtıklarını’ söylediler. ‘Erkek arkadaşlarımız ile tartıştık, onlardan ayrıldık ve gezmeye geldik’ dediler. Ben de üzerlerinde sırt çantası olduğu için kendilerine inandım. Kaymakamlığın oradaki otobüs durağına kadar götürdüm, orada indiler. Daha sonra otomobil ile meskene gitmek üzere yola çıktım, benim gideceğim yol üzerinde bu bireylerle tekrar kesiştik. Bu kere ‘bizi tekrar aldığın yere bırakabilir misin’ dediler. Ben de ‘siz nereye gideceksiniz’ diye sorduğumda ‘Mersin’e gitmek istiyoruz’ dediler. ‘Bizi oraya kadar bırakabilir misin’ diye sordular. Ben de meskenden kaçtıklarını düşündüğüm ve tiplerinden de şüphelenmediğim için ve hava da karardığı için ‘sizi Mersin’e bırakabilirim’ dedim, hatta bana 500 TL fiyat teklif ettiler. Evvel kabul etmedim, sonra verdikleri 500 TL’yi aldım. Kent merkezindeki alışveriş merkezinin oraya bıraktım, tekrar tıpkı yoldan Tarsus’taki konutuma geldim. Önde oturan Suriyeli Türkçe bilmiyordu, artta oturan bayan Diyarbakırlı olduğunu söyledi, Türkçe konuşuyordu. Ben büsbütün insaniyet namına davrandım. Bu şahıslarla benim rastgele bir irtibatım tanışıklığım katiyetle yoktur. Ben bu iki bayanın bu bölgeye ne halde geldiklerini katiyen görmedim, bu türlü bir terör aksiyonuna karışacaklarını düşünsem aklıma gelmezdi, hatasızım, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

‘BAHÇENİN İÇİNDEN BİRDEN TEĞE İKİ TANE BAYAN ÇIKTI’

İddianamede, bayan teröristlerin paramotorla geldikleri Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi’ndeki arazinin yakınında bekçilik yaptığına yer verilen Sait Demir, savunmasında, saldırıyı gerçekleştiren teröristleri tanımadığını, teröristlerle bahçede karşılaştığını öne sürdü. Sanık Said Demir, “Ben tarlalarda bekçilik yaparım. Çalışırken karanlık çökmek üzereydi, bahçenin içinden aniden iki tane bayan çıktı. Ben ‘bu saatte burada ne geziyorsunuz’ diye sordum, ‘Mersin’den buraya gezmeye geldik’ dedi. Bir tanesi konuşuyordu, başka konuşmuyordu. Türkçe bilen bayan ile sohbet ederken benim bulunduğum yere Abdulgalip Gök geldi. Ben de hava karanlık olduğu için Abdulgalip’e ‘bunları al, hava da karardı yola bırak’ dedim. Ben bu bireylerin örgüt mensubu ya da terörist olabileceğini ve meydana gelen bu olayı gerçekleştirebileceklerini bilmiyordum, bilmemde mümkün değildir. Her iki bayanın da sırtlarında çanta vardı, ben çantadan şüphelenmedim. Benim bekçiliğini yaptığım bahçeden çıktılar, ben buraya nasıl geldiniz diye sormadım. Abdulgalip’e bunları yola bırak dedikten sonra da Abdulgalip bu iki bayanı aracına aldı ve gidecekleri yere bırakmak üzere hareket etti. Sonrasını da bilmiyorum, hatasızım, beraatımı istiyorum” diye konuştu. 

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.

MAHKEME HEYETİ KEŞİF YAPACAK

Tanıkları ve avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz Fatih S.’nin ise savunması için hazır edilmesine, firari sanıklar, teröristlerin polisevi yakınındaki çöp konteynerine bıraktığı patlayıcı düzenekte parmak izi tespit edilen PKK’lı terörist Dilşah Ercan ve paramotorda parmak izi saptanan ve teröristleri hücuma hazırladığı belirlenen Ahmet Ahmo hakkında çıkarılan yakalama buyruklarının infazının beklenmesine karar verdi. Heyet, teröristlerin taarruza hazırlandıkları sav edilen Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi’ndeki bölgede de keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir