1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Pandemi bitti, gönüllü karantinasını bitirmedi

Pandemi bitti, gönüllü karantinasını bitirmedi
0

Vakfıkebir ilçesinde, emekli İsmail Hacıfettahoğlu, 3 yıl evvel dünyayı etkileyen koronavirüse karşı, izole hayat için Fethiye köyündeki meskenine yerleşti. 15 yıl evvel kanserden eşini kaybeden Hacıfettahoğlu, kısıtlamaların kalkıp hayatın olağanlaşmasına rağmen tek başına yaşadığı meskeninde ‘gönüllü karantina’ uygulamasını sürdürüyor. Pandemi sürecinde hijyen ve aralığa değer verip konuk kabul etmeyen Hacıfettahoğlu, günlerini arıcılık, bağ ve bahçe işleriyle geçiriyor. Meskene gelen sıhhat vazifelilerinin aşılarını yaptığı ve virüse yakalanmadan yaklaşık 3 yıldır konutunun bahçesi dışında dışarı çıkmayan, çarşı ve pazara da gitmeyen Hacıfettahoğlu, beslediği tavuklarla, arı ve güvercinleriyle vakit geçiriyor. Odasında eski albümlere bakarak anılarını yad eden Hacıfettahoğlu, salgın bitmesine karşın sağlıklı ve hijyenik yaşama dikkat edilmesini önemsiyor.

‘VİRÜSTEN KORKMAYANLARI GÖRDÜK’

Temel gereksinimlerini çocuğunun karşıladığı Hacıfettahoğlu, “Pandeminin çıktığı vakitten bu yana 3 yıldır kente inmedim. Allah’a şükürler olsun virüse yakalanmadım. Köyde yaşıyorum, sıhhatim çok düzgün. Burada güvercinlerim, tavuklarım, köpeğim ve arılarım var; onlarla uğraşıyorum. Aşılarımı da yaptırmıştım. Burada canım hiç sıkılmıyor. Köy hayatı çok hoş. Virüsten korktuğum için köyde yaşıyorum. Virüsten korkmayanları gördük. Yalnızlık Allah’a mahsustur, lakin sağlıklı, paklığa dikkat ederek yaşamak kıymetli. Herkes sıhhatine çok dikkat etmeli. Ölenler oldu. Zira dikkat etmediler. Sıhhatlerine dikkat etseydiler virüse yakalanıp ölmezlerdi. İnşallah bu türlü bir şeyi daha yaşamayız” dedi.

‘KÖYDE HUZUR BULDU’

Babasının, köyde daha memnun olduğunu belirten Tuncay Hacıfettahoğlu da “Annemin vefatı sonrası vakit zaman bizimle kalıyordu. Fakat pandeminin başlamasıyla birlikte büsbütün kendini köye kapattı ve kente gelip beşerlerle bağlantı kurup virüsün bulaşmasını istemedi. Pandemi de komşu ziyaretlerine de kendisini kapattı. Bizler de maske hijyen kurallarına dikkat ederek gereksinimlerini karşıladık. Bu süreçte babama virüs bulaşmadı. Pandemi sürecinin azalmasıyla hatta bitmesiyle kente gelmek istemedi. Köyde huzur buldu. Burada güvercinleri, köpeği, arıları ve tavukları var. Onlarla kendine mahsus bir hayat kurdu” diye konuştu.

Babasının sıhhat durumunun âlâ olduğunu da kaydeden Hacıfettahoğlu, “Babam, ilerlemiş yaşına karşın sıhhati çok düzgün. Hekim bir arkadaşımla konuştuğumda, babamın kente indiği vakit alışkanlıklarının bozulacağını ve zihninde kasvetler oluşup unutkanlığa neden olacağını; alıştığı hayatın dışına çıkarmamamız ve zorlamamamız gerektiğini bizlere söyledi. Babam burada sıhhati bulduğuna inanıyor. Pandemiden kalan alışkanlığı hala daha devam ettiriyor” dedi. (DHA)

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap