1. Anasayfa
  2. Gündem

Oy verme işlemi 08.00’de başlayacak

Oy verme işlemi 08.00’de başlayacak
0

ANKARA Milliyet – Seçmenler, bugün saat 08.00 ile saat 17.00 ortasında oy kullanabilecek. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık konseyi lideri seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına müsaade verecek. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona erdi. Gümrük kapılarında oy verme süreçleri de 17.00’ye kadar sürecek.

Oy verme süreçlerinin bitmesinin akabinde kullanılan oyların sayım ve dökümü yapılacak. İkinci cinste iki aday olduğu için oy verme sürecinin ve sayımının süratli bir biçimde yapılması bekleniyor.

Seçim yasağı

Seçim yasakları kapsamında saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Cümbüş yerleri oy verme müddetince kapalı kalacak, cümbüş yeri niteliğindeki lokantalarda da sadece yemek verilebilecek. Yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri ortasında fakat YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek. yayın yasağı saat 21.00’den sonra hür olacak, lakin YSK tarafından gerek görülmesi halinde yasak daha evvel de bitebilecek.

Seçime saatler kala, ikametgahlarının bulunduğu yerlere gidip oy kullanmak isteyen vatandaşlar otogarlarda yoğunluk oluşturdu, firmalar ek seferler açtı. 6 Şubat sarsıntısının akabinde farklı vilayetlerine gitmek zorunda kalan depremzedeler de oy kullanacakları kentlere döndü. Siyasi partiler de seçmenler için fiyatsız otobüs seferleri düzenledi. İHSAN SERCAN ÖZKURNAZLI

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir