1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Oy kullanılacak yerler değişmiyor! AK Parti’li Yavuz açıkladı

Oy kullanılacak yerler değişmiyor! AK Parti’li Yavuz açıkladı
0

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un açıklamalarından satır başları şöyle; Ulusal iradeye tesir etmeye kalkışmanın Seçim kanunu çerçevesinde kabahat olduğunu söyleyebilirim. Buna kalkışan her kim varsa buna maruz kalan kardeşlerimizin direkt cürüm duyurusunda bulunmasına salık veriyorum.

Korsan birtakım broşürler, afişler astığını, görseller oluşturduğunu üzülerek görüyoruz. Sandığa dair de yapılan bir ekip yanlışların olduğunu söz etmek istiyorum.

BAŞKASININ YERİNE OY KULLANMAK YAHUT KALKIŞMANIN CEZASI HAPİS

14 Mayıs da az da olsa hata duyurusunda bulunduk. 28 Mayıs’ta net bir biçimde takip edeceğiz. İmza kaydırma, tekrarlanmış oy verme teşebbüsünde bulunma yasaya nazaran cürüm. Oburunun yerine oy vermeye ve kalkışmak da kabahat.

Teşebbüste bulunanlara dikkat etmek gerekiyor. 3 yıldan 5 yıla kadar cezası olduğunu tabir etmek istiyorum. Sandık lideri, şura üyesi yapmaya kalkarsa cezayı artırıcı bir neden ve 5 ila 10 yıl ortasında mahpus cezası gerektirir. Hiç kimse ulusal iradeye müdahale etmeye kalkışmasın diye hatırlıyorum. Sandık lideri ve konsey verilen itirazları ve şikayetleri kayda geçer, olumlu ya da olumsuz bakması onun kanaatidir.

OKUL VE SANDIK DEĞİŞİMİ VAR MI?

Sandıkta çok dikkat etmemiz gereken işler ve konular var. Son günlerde yaygaradır koptu gitti. Güya sandıklar değişmiş üzere, yeni seçmen ek edilmiş üzere, eski seçmen kağıdıyla oy kullanılmayacak üzere yaygaraların kopartıldığını üzülerek gördük. Hiç kimsenin okulu değişmiyor, sandığı değişmiyor. Münasebetiyle hepimiz daha evvel kullandığımız sandıkta oy kullanacağız.

Engellilerin oy kullanmasına ait zorluk çıkarıldığını gördük. Engelli olduğu görülürse ondan rapor istenmez. YSK bu durumu karar altına alındı. Bakıldığında engelli olduğu anlaşılıyorsa zorluk çıkarılmasın. Bir yakınıyla oy kullanabilir biçiminde tabir edildi. Kabine sandık üyesi, şura üyesi giremez. Yalnızca akrabası engelliyse girebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap