1. Ana Sayfa
  2. Gündem

‘Nurişler’ çetesi liderinden tehdit: Nüfus kütüğünde bir kişiyi sağ bırakmayız

‘Nurişler’ çetesi liderinden tehdit: Nüfus kütüğünde bir kişiyi sağ bırakmayız
0

Kamuoyunda ‘Nurişler’ ya da ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen ve liderliğini Nuri Ergin’in yaptığı kabahat örgütü davasının görülmesine devam edildi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 2 tutuklu sanık hazır bulunurken, öteki 4 tutuklu sanık ise bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemi ile bağlandı.

Duruşmada kelam verilen tutuklu sanık Nuri Ergin, kendisi hakkında neden dava açıldığını bilmediğini söyleyerek, “Bana gönderilen iddianamedeki suçlamaları okuyorum, inanın kahkahalar atıyorum. Ben işlediğim hataların hiçbirini inkar etmedim. Oğlumu vuran kişi öldürüldü. Talimatı ben verdim. Ondan sonra 15 yıl hiçbir harekete karışmadım. Bu nasıl bir örgütmüş ki son 15 yıldır hiçbir olaya karışmamış. Bakıyorum sanıklardan biri taksi sürücüsü, biri kahveci, bunların benimle ne ilgilisi olabilir. Madem haraç almışız, neden Karagümrük’teki kendi yerimi 1 trilyona satmışım, neden meskenimi 470 bine satmışım. Ben tırnaklarımla hafriyata kazıya edindiğim malımı mülkümü satarak hapishanede hayatımı geçindiriyorum. Oğlum Anıl bu belge yüzünden bedavadan 18 ay mahpus yattı. Ben 30 yıldır cezaevindeyim, 18 yılını hücrede geçirdim. Ben suçlarımla övünmüyorum, kaderimmiş diyorum. Bu yüzden de yıllardır ailemden uzağım. Yemin ederim ki ben bu hatalara karışmadım. Ben anamın karnından hatalı doğmadım. Suça itildim. Bu davanın iddianamesi bir iftiranamedir. Hepsi hayal eseridir. Oğlum Anıl Ergin’in başına 1 milyon dolar para koymuşlar. Buradan onlara sesleniyorum. Değil öldürmek, tırnağına taş bedelse ben de amcası da bunu yapanların nüfus kütüğünden bir kişiyi sağ bırakırsak Allah beni kulluğundan çıkarsın” dedi.

Diğer tutuklu sanıklar da tek tek kelam alarak tahliyelerini talep etti. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Cürümler Soruşturma Ofisi tarafından hazırlanan 198 sayfalık iddianamede, 5 kişi mağdur, 9 kişi müşteki, ortalarında Nuri Ergin’in de bulunduğu 36 kişi ise sanık olarak yer almıştı. İddianamede başlangıç olarak kabul edilen olayın 2019 yılında yaşandığı aktarılmıştı. 2019 yılında Erzurumspor Kulübü ile yapılan futbol karşılaşmasında Erzurumspor taraftarlarının “Nuri Ergin” diye tezahürat yaptığı lakin Karagümrük Spor Kulübü taraftarının bu tezahüratı yapmadığı iddianamede belirtilmişti. İddianamede örgüt önderi Nuri Ergin’in cezaevine yasadışı yollarla soktuğu telefon ile birilerini arayarak “Ben ömrümü Karagümrük’e verdim, bu kadar ceza yattım, Erzurumlular “Nuriş” diye bağırır da Karagümrüklüler nasıl bağırmaz, onlara söyle hepsini öldüreceğim” dediği ve spor kulübü lideri Yaşar Ecim ve kulübün idaresindeki bireyleri tehdit ettiği aktarılmıştı. Telefon görüşmesinden sonra Fatih Karagümrük Spor Kulübü’nün eski lideri Yaşar Ecim’in 12 Eylül 2020’de Beylikdüzü’nde bir yer çıkışında silahlı atağa uğradığı ve bacağından yaralandığı iddianamede kaydedilmişti. İddianamede kamuoyunda Nurişler, Nuriş Kardeşler yahut Karagümrük Çetesi olarak bilinen ve hala cezaevinde olan Nuri Ergin ile Vedat Ergin’in yanı sıra kardeşleri olan Nejat Ergin, Zeynel Ergin ve Soner Ergin’in bir ortaya gelerek organize bir kabahat örgütü oluşturdukları ve cezaevinde bulunan örgüt başkanı Nuri Ergin’in telefon ile dışarıda bulunan adamları üzerinden talimatlar vererek hareketlerini sürdürdüğü belirtilmişti. İddianamede kelam konusu kabahat örgütünün aksiyonlarının 1990’lı yılların başlarında görüldüğü ve bu yıllarda semt, hal ve pazar esnafını haraca bağladıkları, kendilerine haraç vermeyen iş adamlarının dükkanlarını kurşunladıkları, husumetlilerine karşı yaralama, öldürme hatta bombalamaya kadar varan aksiyonlarda bulundukları kaydedilmişti. Örgütün finansının kumar oynatmak, uyuşturucu husus ticareti üzere yasadışı yollarla sağlandığı da iddianamede açıklanmıştı. Nuri Ergin hakkında ‘suç işlemek gayesiyle örgüt kurmak’, ‘tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’, ‘2 sefer mümkün kastla yaralama’, ‘3 defa nitelikli yağmaya teşebbüs’, ‘6 sefer ruhsatsız silah bulundurma’, ‘şantaj’, ‘özel hayatın kapalılığını ihlal’, ‘3 kere genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması’, ‘2 kere nitelikli taammüden yaralama’, ‘2 sefer mala ziyan verme’, ‘2 sefer nitelikli yağma’, ‘tehdit’, ‘2 defa kişiyi hürriyetinden mahrum kılmaya teşebbüs’, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma’ ve ‘infaz kurumuna yahut tutukevine yasak eşya sokmak’ kabahatlerinden toplam 239 yıl 9 aya kadar mahpus cezası talep edilmişti.

Yazar Hakkında

Yorum Yap