1. Anasayfa
  2. Gündem

Ne Biden ne de Trump. ABD seçimlerinde kazanan belli oldu: Yeniden Obama dönemi başlıyor! Hazır olun

Amerikan siyaseti son derece sıcak günlerden geçiyor. Mevcut başkan Biden ve önceki başkan Trump'ın yarışacağı seçimler öncesinde, halkın ne Biden ne de Trump'ı istemediği gözlemleniyor. Beklentiler ise Michelle Obama'nın sahneye çıkabileceği yönünde.

Ne Biden ne de Trump. ABD seçimlerinde kazanan belli oldu: Yeniden Obama dönemi başlıyor! Hazır olun
0

Gazeteci Fikret Çengel, ABD başkanlık seçimlerini değerlendirdi. Çengel, Biden ve Trump arasındaki yarışla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; “Amerika Birleşik Devletleri, 5 ay sonra yapılacak olan seçimlerde, mevcut Başkan Biden ve önceki Başkan Trump’ın karşı karşıya geleceği bir seçim dönemine hazırlanıyor. Ancak yapılan anketler ve halkın nabzı, ABD vatandaşlarının ne Biden’ı ne de Trump’ı istediğini gösteriyor”

BIDEN’IN SAĞLIK PROBLEMLERİ VE TRUMP

Biden’ın yaşından kaynaklı çok ciddi sağlık problemleri var. Fakat Trump’a karşı da halkta büyük bir mesafe bulunuyor. Bu durumda ne olacak? İlk senaryoda Biden’ın yakın zamanda adaylıktan çekilmesi ciddi anlamda bekleniyor. Bu durumda arkasındaki isim ise Kamala Harris olacak. Ancak Harris konusunda da kafalar karışık. Hem destekleniyor hem de çekinceler mevcut.

MICHELLE OBAMA: YENİ BİR UMUT

Ancak ondan daha çok öne çıkan isim ise Michelle Obama. Halkın büyük bir kısmının teorisi şu; Biden bir problem yaşayacak, Harris kenara çekilecek ve Obama Kasım ayında başkanlık adaylığını koyacak. Neden Michelle Obama? Çünkü anketler gösteriyor ki, siyahilerin desteklediği aday seçimi kazanıyor. Michelle Obama, Barack Obama’dan kaynaklanan bir popülariteye sahip, Harvard mezunu ve girişken bir kadın olarak dikkat çekiyor.

DOĞU CEPHESİ BİLDİĞİNİZ GİBİ

Peki Türkiye’ye olan etkileri ne olacak? Fikret Çengel’in değerlendirmesine göre, Türkiye ile ilişkiler şöyle değerlendirilmeli; Demokratlar Türkiye için belirsiz bir problem, Trump ise belirli bir problem. Aslında değişen bir şey yok. Trump ile ilişkiler son derece kötüydü ancak Trump’ın net olması, bir avantajdı. Demokratlar ise farklı bir yaklaşıma sahip. Demokratlar bize çiçekler veriyor, yüzümüze gülüyor ancak arkamızdan devamlı işler çeviriyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreç Türkiye için pek bir değişiklik getirmeyecek”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir