1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Nasreddin Hoca için yeni araştırma! Almanya’dan geldiler

Nasreddin Hoca için yeni araştırma! Almanya’dan geldiler
0

Prof. Dr. Steinbach’ın araştırması çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi ile iştirak kurduğu, bundan sonra çalışmaları iki üniversitenin birlikte yürüteceği öğrenildi. Akşehir’e gelen akademisyenler, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş, müdür yardımcıları ve belediye vazifelileri eşliğinde araştırmalarına başladı.

Akşehir Belediye Lideri Salih Akkaya, Almanya’dan gelen akademisyenler için Akşehir’deki Nasreddin Hoca ile ilgili derneklerin temsilcileri ve basın mensupları için bir tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda akademisyenler yapacakları çalışma hakkında iştirakçilere bilgi verdi. Akademisyenler, Akşehir Belediye Lideri Salih Akkaya’yı da makamında ziyaret etti. Lider Akkaya konuklarına Akşehir tarihi, kültürü ve bedelleri hakkında bilgiler verdi. Akşehir Belediyesi olarak Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ni açtıklarını belirten Lider Akkaya, “Şehrimize gelen Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma yapmak isteyenler, Bellek Merkezimizde istedikleri dokümanları bulabilecektir. Dijital ve basılı yayınların bulunacağı bu yer öbür bir ismiyle Nasreddin Hoca Kütüphanesi’ni otantik bir binada araştırma yapacaklar için açacağız. Bellek Merkezimizin son hazırlıkları yapılmaktadır. Olağan burada sizlerle tanışmamızı, sizi burada konuk etmemizi sağlayan Nasreddin Hocamızı da rahmetle ve minnetle anıyorum. Bu manada onun daha çok iletilerinin anlaşılması, tanınması ve bu vesileyle de Akşehir’imizin tanınması, torunları olarak bizim için kıvanç vesilesidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Matthias Steinbach da Akşehir’e hayran kaldığını belirterek, “Hangi açıdan bakarsam bakayım Akşehir’in sahip olduğu potansiyel, tüm özelliklerinden inanılmaz etkilendim. Çok muazzam bir kentiniz var. Ayrıyeten kusursuz misafirperverliğiniz var, bunun içinde ayrıyeten teşekkür ederim” dedi.

Başkan Akkaya; belediyedeki ziyaretin akabinde tamamlanma basamağına gelen Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ne konukları ile birlikte geçerek merkez hakkında akademisyenlere bilgiler verdi. Nasreddin Hoca Bellek Merkezi ziyareti sonunda Prof. Dr. Matthias Steinbach, Almanya’nın mizah ustası Till Eulenspiegel ile ilgili Almanca kitapları bellek merkezi arşivine armağan etti.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap