1. Anasayfa
  2. Gündem

Naci Görür’den İstanbul depremiyle ilgili açıklama! ‘Kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz’

Naci Görür’den İstanbul depremiyle ilgili açıklama! ‘Kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz’
0

Bilim Akademisi Üyesi, Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kadıköy Belediyesi’nin Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlediği Etraf Şenliği’ne katıldı. ‘Afet ve Kentsel Dirençlilik’ başlığıyla düzenlenen söyleşide konuşan Görür, sarsıntıların afet olmadığını dünyanın var olma sebebi olduğunu belirterek, “Eğer dünyada zelzele olmuyorsa bilin ki hepimizin sonu gelmiştir, dünya ölmüştür. Meyyit gezegende zelzele yoktur” dedi.

“FAY ZONLARINA, ABUK SABUK BİNALAR YAPARSANIZ ÖLÜRSÜNÜZ”

Afetten çok zelzelenin bir tabiat olayı olduğunu insanların hayatlarını kaybetmesi üzerine afete dönüştüğünü söyleyen Naci Görür, “Fay zonlarına, abuk sabuk binalar yaparsanız ölürsünüz. İşte o vakit afet olur. Motamot Güneydoğu’da olduğu üzere, Marmara’da, İstanbul’da beklediğimiz üzere. Parası var, yok, emekli, yoksul, fukara bakmadan devlet gücünü şefkatini göstermeli. Belediye ile kol kola girerek vatandaşımızın güvenliğini sağlamalı. Devlet olmanın gereği de budur” diye konuştu.

“AVRUPA YAKASINDAKİ TABAN ANADOLU YAKASINA NAZARAN DAHA KÖTÜ”

Beklenilen Marmara sarsıntısının asgarî 7,2, azamî 7,6 büyüklüğünde olacağını da tabir eden Görür, “Eğer bu büyüklükte bir zelzele olursa beklenen hasar Güneydoğu’da 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Bakın unutmayın bu doğrultu altındaki faylarda her nerede bir zelzele olursa oranın 200 kilometre uzunluğu çapındaki her yer göreli olarak birbirinden etkilenir. Avrupa yakasındaki taban, Anadolu yakasına nazaran daha makûs. Anadolu yakası yer olarak daha güzel, lakin kıyı bölgeleri her iki bölgede de âlâ sayılmaz. Şayet siz denizden itibaren birinci 10 kilometrenin içerisindeyseniz bilhassa Avrupa yakasında çok dikkatli olmanız lazım. Bu ara Asya yakasında biraz daha daraltılabilir” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Görür, ‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden’ kampanyasının yapı stoku konusunda çok yararlı olduğunu söz etti.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir