1. Anasayfa
  2. Gündem

MSB resmen açıkladı! Türk komandosuna Kosova görevi

MSB resmen açıkladı! Türk komandosuna Kosova görevi
0

AYDIN HASAN / MİLLİYET Geçtiğimiz günlerde Kosova’nın kuzeyinde Arnavut belediye liderlerinin vazifelerine başlamasına karşı çıkan Sırplar ile polis ortasında olaylar çıktı. Kosova polisine ilişkin zırhlı araçlara Sırp milliyetçi sembolleri çizen göstericiler, polise taş ve şişe üzere çeşitli objeler fırlattı. Polis ise Sırp göstericilere göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Çıkan olaylarda 25’i NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askeri olmak üzere toplam 75 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yaşanan olayların akabinde Türkiye’den kritik bir açıklama geldi. Ulusal Savunma Bakanlığı, Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlası’na bir komando taburunun görevlendirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile ikili bağlantılar kapsamında bölgesel ve global barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel kıymetlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara ziyan veren olayların diyalog yoluyla tahlili için yapan bir tavır sergilemekte ve taraflara itidal davetinde bulunmaktadır.

Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha evvelden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir